Držal ho za ruku a bol pri tom, keď vtedajšiemu pápežovi Jánovi Pavlovi II. tiekli slzy po tvári. JURAJ ZÁBOJNÍK (60)  v roku 1995 sprevádzal Svätého Otca na návšteve Slovenska.

Ako ste sa dostali do blízkosti vtedajšieho pápeža Jána Pavla II.?

Pracoval som na Správe ochrany ústavných činiteľov SR. Neskôr som sa stal námestníkom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR. Na začiatku tejto kariéry, a to po zmene spoločenského režimu po roku 1989, som nastúpil k vtedajšiemu predsedovi vlády Milanovi Čičovi. Keď na Slovensko zavítal Svätý Otec prvýkrát v roku 1990, zadelili ma do skupiny ochrankárov, ktorí sa pohybovali okolo jeho vozidla, papamobilu. Dodnes si spomínam, že pred jeho príchodom pršalo, vonku bola zima, všade okolo blato. Keď však pristálo lietadlo s pápežom, zrazu sa rozjasnilo. Neuveriteľné… Keď k nám v roku 1995 zavítal opäť, bol som poctený dôverou a zodpovedal som osobne aj s celým tímom a spolu so švajčiarskou gardou – vatikánskou ochrankou, za jeho ochranu. Bol som v jeho bezprostrednej blízkosti. Určili ma, že budem priamo pri Svätom Otcovi, mal som ho sprevádzať. Na prípravu bezpečnostných opatrení sme mali jedenásť mesiacov. Do úvahy sme brali každého človeka, čašníka, údržbára, ktorý by sa mohol priblížiť k Svätému Otcovi. Spolupracovali sme s predstaviteľmi cirkvi, do celého procesu sme zapojili všetky súčinnostné zložky. Išlo o veľmi zodpovednú úlohu. Bolo treba ustrážiť aj na prvé počutie takú maličkosť ako nebodaj pápežovo potknutie. Stačila by mala nerovnosť na dlažbe a všetci novinári sveta by zaznamenali takéto narušenie programu, mohol by z toho byť aj medzinárodný škandál.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Spomínate jedenásť mesiacov na prípravu. Vaši kolegovia aktuálne nemajú takýto štedrý časový priestor.

Problém nevidím iba v príprave bezpečnostných opatrení v súvislosti s časom. Zamýšľam sa nad tým, akí ľudia sú dnes v radoch polície, v bezpečnostných zložkách. Máme vo väzbe viac čelných predstaviteľov polície a tajnej služby než celá Európska únia dokopy. V radoch polície vládna veľmi zlá atmosféra, myslím si, že sa nemôžu naplno venovať príprave príchodu pápeža, pretože veľa z nich sa venuje predovšetkým sebe. Zahladzujú stopy, hľadajú spôsoby, ako sa v prípade núdze vyviniť, robia všetko pre to, aby ich nezačali vyšetrovať. Kladiem si otázku, či je vhodné, aby sa návšteva pápeža na Slovensku v takýchto náročných časoch uskutočnila. Politikom ide hlavne o to, aby sa mohli pochváliť, že sa im podarilo docieliť, aby k nám prišiel Svätý Otec a priniesol nám nádej a pokoj... Lenže títo politici nemajú ani šajnu o tom, čo zahŕňa zabezpečiť jeho bezpečnosť. V žiadnom prípade netvrdím, že sa stane niečo vážne, ale pripravoval som veľké bezpečnostné akcie, som veľký perfekcionista, preto by som sa do takejto akcie v dnešných časoch nepúšťal.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia