Moderátorka Petra Bernasovská (50) je po rokoch strávených v súkromných rádiách a v televízii už nejaký čas hlasom rozhlasu. „Je to stabilná inštitúcia a práca, po akej som túžila,“ hovorí.

Od septembra minulého roka vysielate vo vynovenej relácii Dobré ráno, Slovensko! Na sociálnych sieťach sú populárne rutiny známych osobností. Tak teda aká je tá vaša ranná rutina?

(Smiech.) Ráno vstávam o štvrť na päť a deň začínam tým, že si v prvom rade postavím vodu na čaj. V jednom pohári musia byť vždy tri rôzne vrecúška bylinkových čajov. Tie ráno potrebujem. Následne si umyjem vlasy. Robím to každý deň a už som na to zvyknutá. Zaujímavosťou je, že ráno nikdy netečie teplá voda, preto si vlasy umývam v studenej, čo ma vždy prebudí a zároveň naštartuje. (Smiech.)

Potom sa oblečiem, ale to už mám odev nachystaný, aby som pri odchode nikoho nezobudila.
Kým ešte bola zima, pri týchto svojich prípravách som si pripadala veľmi osamotená. Všade tma, ticho. Aj som občas samu seba poľutovala, že odchádzam z domu takto skoro ráno. Mala som totiž pocit, že som jediná. (Smiech.) Ale v uliciach už o piatej býva množstvo áut aj ľudí. Najmä na zastávkach. Takže v tom nie som sama, čo ma teší, a spomínam si, že raz, keď som takto skoro odchádzala z domu, zakrádala som sa k výťahu, aby som nikoho nezobudila, no namiesto svetla na chodbe som stlačila zvonček k nám do bytu. A v tom strese som sa tak zľakla, až som ho stlačila dvakrát. (Smiech.)

V relácii mávate mnoho hostí, ako prebieha každodenná príprava na vysielanie?

Okolo vynovenej relácie vznikol tím šiestich ľudí. Je tu dramaturgička relácie Andrea Mazurová, ja so spolumoderátorom Richardom Dedekom, za publicistiku je Marianna Kováčová, ktorá pripravuje tému rána alebo rôzne publicistické príspevky. Jožko Vozár robí dopravný servis a veľmi dôležitý je zvukár Marián Bagala, na ktorom stojí mnoho detailov konečného zvukového výsledku. A sme skvelý kolektív. Vždy, keď sa ráno stretneme, býva kopa zábavy a smiechu, čo je veľmi dobré, pretože človek sa naladí a následne pracuje v príjemnej atmosfére.

Od vlaňajšieho septembra vysiela rannú šou Dobré ráno, Slovensko! s Richardom Dedekom.
Zdroj: Archív P. B.

Vysielate od šiestej. Kedy sa v práci stretávate?

Do práce prichádzame okolo piatej, najneskôr o pol šiestej sa tu stretávame, aby sme dorobili veci z predošlého dňa, respektíve večera, ktoré sa udiali. Richard Dedek je na tom ešte horšie, lebo každé ráno dochádza z Trenčína. Najprv prichádza postrihať reláciu, ktorá odznela večer. To znamená, že tu býva už pred piatou a budík ma nastavený na štvrť na štyri. Po vysielaní ostávame následne všetci v rádiu a pripravujeme sa na nasledujúci deň. Z rozhlasu odchádzam asi okolo druhej. Je skvelé, že si prácu môžeme vždy systematicky rozdeliť, a ak je to nevyhnutné, pracovať z domu. Aj ja si doma často sadám za počítač a píšem. Napríklad polovicu víkendu trávim písaním scenárov a otázok pre pozvaných hostí, ktorých tu mávame veľa. A nie sú to len známi ľudia z prostredia šoubiznisu, ale aj rôzni odborníci, vedci. Býva to tu vždy veľmi pestré.

Stalo sa vám, že prišiel hosť, ktorý ostal úplne zaseknutý a nevedel, respektíve nedokázal nič povedať?

Väčšinou k nám prichádzajú ľudia, ktorí vedia rozprávať – či už o sebe, svojom živote, práci, alebo o konkrétnej problematike. Ale stalo sa nám to, len si nespomeniem, komu konkrétne... (Smiech.) Za seba priznávam, že „dobre“ sa robí rozhovor napríklad s Richardom Müllerom (59). (Smiech.) Pritom by to človek nepovedal, lebo je to veľmi skúsený človek a spevák, ale keď som mu položila otázku, len mi odpovedal: „Áno, presne tak.“ Ale, samozrejme, bola to moja chyba, pretože otázku som ako moderátorka položila zle. (Smiech.) No bývam vždy svedomito pripravená na každého hosťa.

Je jednoduchšie otázky klásť alebo na ne, tak ako teraz, odpovedať?

Samozrejme, že odpovedať, lebo na to sa nemusím nijako pripravovať. (Smiech.)

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia