Názormi štipľavými poznámkami neprajníkov sa poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová (54) nezaoberá. „Našťastie ich nebýva veľa keď sa vyskytnú, po výmene názorov sa mi ich adresáti zvyknú ospravedlniť,“ priznala nám.

Naposledy ste veľmi pekne hovorili aj o svojom partnerovi a o tom, ako sa chopil otcovskej roly. Myslím, že dnes je úloha otca viac v popredí ako v minulosti.

Áno, rola otcov je dnes určite aktívnejšia. Navyše Ľuboš Lejku nekonečne ľúbi. Oni dvaja sú veľkí parťáci. Vedia sa spolu perfektne zahrať. Učí ju všelijaké loptošiny, ktoré mamy svoje deti neučia. (Smiech.) Veľmi dobre si rozumejú, preto keď odchádzam na tri, štyri dni do práce, nebýva u nás žiaden plač ani smútok. To len ja som smutná v Bruseli alebo Štrasburgu a stále im telefonujem, zatiaľ čo oni sa niekde hrajú alebo jazdia na bicykli. (Úsmev.)

A stretávate sa ešte s narážkami na vekový rozdiel, ktorý je medzi vami a partnerom?

Veľmi málo. A už viem, že keď mi niekto niečo v tomto duchu napíše, urobil tak preto, lebo má sám nejaké osobné trápenie, prípadne mu niečo v živote nevyšlo. Preto takéto komentáre na sociálnych sieťach beriem s nadhľadom, dokonca sa s niektorými na túto tému snažím komunikovať a napíšem im, že keď s niečím potrebujú pomôcť alebo poradiť, nech to napíšu normálne a nevypisujú nezmysly. Niektorí sa mi následne ospravedlnia s tým, že prežívajú ťažké obdobie. Chápem to. Ľudia v súčasnosti ťažšie žijú a keď si chcú do niekoho kopnúť, známi ľudia sú ľahšie terče. Ale nič z toho neprežívam. Takých narážok ani nie je veľa. Povedala by som, že je to skôr výnimočné.

Rola otcov je dnes určite aktívnejšia. Navyše Ľuboš Lejku nekonečne ľúbi. Oni dvaja sú veľkí parťáci.Vedia sa spolu perfektne zahrať.
M. Beňová

V porovnaní s inými pármi (ako je napríklad Zdena Studenková a Braňo Kostka) si myslím, že sa táto téma v mediálnom priestore v súvislosti s vami vôbec nerieši.

Zdena je v tomto smere priekopníčka, asi preto jej to médiá občas pripomínajú, ale jej vzťah funguje dlhé roky. Myslím, že narážky a predsudky v tomto smere vznikajú preto, lebo si to niektorí ľudia nevedia predstaviť. Raz mi písala jedna pani v tom duchu, že ešte len uvidím, ako sa to celé zle skončí. Keď som sa s ňou snažila pekne ďalej komunikovať a vysvetliť jej, že nesmie predsa brať všetko v živote tak negatívne, napísala mi, že aj ona mala mladšieho partnera a opustil ju. Z toho vyplýva, že takéto narážky mávajú buď ľudia s predsudkami, alebo takí, ktorí niečím podobným prešli, ale nedopadlo to podľa ich predstáv.

A ja zase stále hovorím, že neviem, ako sa náš vzťah skončí, ale istotu človek nemá v žiadnom vzťahu. Môžete mať vedľa seba rovesníka aj o desať rokov staršieho partnera a rovnako to nemusí byť ako v rozprávke. Dôležité však je na vzťahu pracovať. A ja som fatalistka, myslím, že niekde je náš osud vopred napísaný a či niečo bude tak alebo onak, je to najmä tak, ako to byť má. Život predsa ide ďalej, nech sa udeje čokoľvek. Okrem toho stále mám predsa dve krásne deti, takže v tomto smere som úplne v pohode.

S deťmi a partnerom Ľubošom.
Zdroj: VLADO BENKO

Je vtipné, že sa vám hejteri ešte aj ospravedlnia za negatívne komentáre.

(Smiech.) Už mám odskúšané, že asi po tretej výmene komentárov mi napíšu, že to tak nemysleli, a ospravedlnia sa. Ale občas sa mi stane, že narazím na niekoho, kto je úplne neschopný prijať akékoľvek argumenty a zamyslieť sa nad tým, prečo reaguje tak, ako reaguje. Práve preto ho následne zablokujem. Nemám niekoľko dní na to, aby som niekoho presviedčala. Ak dotyčný nechce normálne diskutovať, je lepšie takú diskusiu ukončiť.

Búra mýty o materstve: Monika Beňová radí ženám cez internet. Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia