Patrí k najvýraznejším politikom, hoci s mnohými jej názormi sa nedá súhlasiť. Dlho žila sama, potom sa vydala, teraz je opäť sama. Alebo nie?

Rodáčka z Čadce Anna Belousovová (51).

Dlho ste boli jednou z hlavných tvárí SNS, no po nedávnom sneme už nie ste podpredsedníčka a vysťahovali ste sa aj z centrály strany...

Vysťahovala som sa po šestnástich rokoch. Neodchádzala som so zlým pocitom. Po sneme prežívam skôr pocit slobody, môžem hovoriť vlastné názory a nemusím sa hanbiť za cudzie chyby.

Zo straníckej centrály ste sa vraj museli vypratať do niekoľkých hodín. Kto vám to prikázal?

Nikto. Skončil sa snem a nik nepovedal, aby som sa vysťahovala. Sama som vedela, že si veci vezmem. Moja asistentka sa dohodla s tajomníčkou SNS, kedy prídem. Nik z funkcionárov v centrále, samozrejme, nebol, strach má veľké oči. Nemala som žiadne depresívne pocity, normálne som si pobalila veci do škatúľ a odišla som.

Odchádzate zo SNS?

Neodchádzam z poslaneckého klubu napriek tomu, ako dopadol snem. Nechcem byť škodoradostná, ale začal sa aj očakávaný prepad preferencií SNS. Logická odpoveď na to, že SNS nedokázala vyvodiť na sneme zodpovednosť za voľby. Čoraz viac ľudí je presvedčených, že na poste predsedu treba novú tvár.

Niektoré prieskumy naznačujú, že vaša strana je pod hranicou päť percent, čiže nedostala by sa do parlamentu.

Nedá sa hodnotiť podľa jedného prieskumu, ale cítiť, že je to trend. Podľa skutočne objektívnych prieskumov strácame voličov. Normálna strana by mala analyzovať prečo.

Čo hovoria na situáciu v strane ostatní poslanci?

Niektorí frflú, povedia názor na chodbe, ale neprejavujú sa výrazne. Každý, kto má trochu rozumu, vidí, že SNS ide dole. Dnes nefunguje ako štandardná politická strana.

Čo to znamená?

Že funguje ako eseročka jedného človeka. Ľudia, ktorí ma na sneme podporovali, už nie sú vo svojich funkciách, dochádza k čistkám. Vyšlo na povrch, že hlasovanie mali niektorí zobchodované – za prísľub nejakej pomoci a podobne.

Lenže v SNS ste boli aj v minulom období, dokonca ste boli prvá podpredsedníčka. Boli ste pri všetkom, čo sa v strane dialo, no kritizujete až teraz, keď vás nezvolili. Prečo?

Neustále som vnútri strany kritizovala, ale ku zmene neprišlo. Po voľbách do europarlamentu som znova v predsedníctve vystúpila a hovorila, že kauzy ako emisie, nástenkový tender boli príčinou zlých výsledkov volieb. V predsedníctve sa ku mne pridali iba dvaja- traja, ostatní moju kritiku zahrali do autu. Nakoniec Slota povedal, že za zlý výsledok eurovolieb, keď sme získali jediné kreslo, som zodpovedná ja.

Pred parlamentnými voľbami sa hovorilo, že Slota končí, že už nebude kandidovať na predsedu strany. Bola to pravda?

Niekoľkokrát sme sa rozprávali a naznačoval to aj na verejnosti a v médiách. Nakoniec dva týždne pred snemom povedal, že kandidovať bude.

Dajú sa očakávať ďalšie kauzy SNS z minulého volebného obdobia, ktoré ešte verejnosť nepozná?

Neviem. Niečo možno vypláva na povrch. Je to úlohou príslušných orgánov. Novinári mi napríklad volajú, že sme mali nominantov v tej a tej dozornej rade alebo v predsedníctve nejakej firmy. Lenže ja tých nominantov nepoznám. Neboli nominantmi strany, ale jedného človeka. Ak má niekto najväčšie právomoci – predseda, tak musí mať aj najväčšiu zodpovednosť. Slota mal najväčšie právomoci počas štyroch rokov, keď rozhodoval o všetkých personálnych nomináciách a sám riadil ministrov. O zodpovednosť za chyby sa však „podelil“ so SNS.

669890:gallery:true:true:true

Anna Belousovová v parlamentnej lavici. Vo voľbách nechýbalo veľa a SNS by už v parlamente nebola.

Má vaša strana vôbec nejakú budúcnosť?

Ak sa nezmení trend, tak peknú budúcnosť nevidím. Ale ak funkcionári, ktorým na strane záleží, budú chcieť urobiť reparát, môže sa to zmeniť.

Rozprávate sa so Slotom, keď sa stretnete?

Úplne normálne, hovorím mu svoje názory. Ja som napríklad za zrušenie imunity poslancov, čiže v tomto idem proti strane, a aj mu to poviem. Stále mu hovorím, že robí chyby. Naposledy mi povedal, že sa teda môžem radovať, ak to robí zle. Ja sa neradujem, strana nie je vlastníctvo jedného človeka. Nie je to jeho hračka, ktorú pokazí, keď sa mu zachce.

Ako SNS dopadne?

Nemám sklenenú guľu, takže neviem. Vo voľbách sme stratili 140-tisíc voličov. Niektoré veci asi musia vykvasiť, aby bola šanca na reparát.

V českom týždenníku Týden zverejnili informáciu, že Slota patrí medzi najbohatších ľudí na Slovensku, jeho majetok odhadujú na sedem až osem miliárd českých korún.

Odo mňa sa odpovede nedočkáte, lebo ju nepoznám.

Je bohatý?

Vy novinári to asi viete posúdiť lepšie. Budem o ňom hovoriť iba ako o politikovi. Predsedovi, ktorý vedie stranu do záhuby.

V politike ste dvadsať rokov. Ako vnímate dnešný parlament, v ktorom je dosť nových, netradičných poslancov?

Hlavne SaS doniesla do parlamentu dosť zvláštnych prvkov. Súčasný parlament rozhodne nie je svätyňa národa. Niektorí sa správajú nevhodne. Z vlastných skúseností môžem povedať, že keď v pléne vystúpim, snažia sa ma zhadzovať ako ženu. Hovoria, aká som učiteľka, aké mám povahové vlastnosti. Urobia môj psychologický rozbor, ale protiargument na moje vystúpenie nepovedia, vyslovene urážajú. Ja ich sama pre seba nazývam imitácie mužov.

Vy ste to s jedným poslancom riešili aj ručne. Igorovi Matovičovi ste dali facku. Už ste niekedy dali dospelému človeku po ústach?

Matovič facku nedostal. Facka vyzerá inak. Či som už niekomu vylepila? To nebolo v politike. Veľkú časť života sa pretĺkam sama, takže si svoje viem obhájiť aj takto. Hoci to nerobím rada.

Aký by mal byť chlap podľa vás?

Mal by sa správať ako rytier. Muž je predsa silnejší, má ženu ochraňovať a byť galantný.

Sú takí vo vašom okolí?

Našťastie, áno.

Máte priateľa?

Osobný život nie je reality show. Som šťastná tak, ako žijem.

Ani nenaznačíte, či niekoho máte?

Nie. S touto otázkou nepochodíte.

Vydáte sa ešte niekedy?

To by som fakt musela byť veštkyňa s čiernou mačkou na pleci, aby som dokázala povedať, či áno, alebo nie.

Kde žijete?

Na polovicu rozdeľujem život medzi Čadcu a Bratislavu.

Čo robievate mimo parlamentu vo voľnom čase?

Okrem politiky rada varím podľa vlastnej fantázie, bavia ma všetky ručné práce, čítanie. Športujem, ale ak si tento rozhovor prečíta môj tréner z fitnescentra, určite mi pošle esemesku – už tri mesiace som netrénovala. Do fitnescentier chodia zvyčajne mladí ľudia. Asi bývajú občas prekvapení, keď ma tam vidia, ale zatiaľ sa na mne nikto nesmial.

Z akej ste rodiny?

Mám bratov a sestry. Bližšie o nich hovoriť nechcem, nik z nich nie je verejne známy, majú svoje pokojné životy.

Váš manžel bol z Ruska. Stýkate sa s jeho rodinou?

Áno, do Ruska chodievam veľmi rada. Snažím sa tam byť raz či dva razy do roka. Niekedy prídu oni na Slovensko alebo sa na pár dní stretneme niekde v Európe. Chodievam do Ruska aj na dovolenku, ale najradšej dovolenkujem v Čadci, kde v lete nie je až tak teplo. Nemám rada priveľmi horúce leto.

669889:gallery:true:true:true

S manželom Alexandrom, ktorý umrel pred šiestimi rokmi.

Prečo si platíte poradcov na imidž?

Neplatím, to sa popísali hrozné nezmysly. Akoby som zamestnávala plno ľudí, ktorí strážia každý vlas, aby nestál krížom. Moja asistentka má módu ako hobby, od nej si dám poradiť. Inak sa o seba starám sama.

Slovensko má historicky prvú premiérku – ženu. Čo na ňu hovoríte?

Je vo veľmi ťažkej situácii. Nie je skutočnou premiérkou, lebo dravci z pozadia ju iba vystrčili dopredu. Ťažko si môžeme predstaviť, že ona ako premiérka bude dirigovať Dzurindu, ktorý je jej straníckym šéfom.

Ako žena to zvláda?

Keby bol v tej funkcii chlap, tak nepoložíte otázku, či to zvláda ako chlap. V novembri budem na konferencii v Bruseli o tejto téme. Vo vyspelých štátoch sa napísali hŕby papiera o postavení žien v politike. Chcú ho riešiť zákonmi, kvótami. Ja poukazujem na pokrytectvo mužov, ktorí len pred voľbami vytiahnu túto tému a inak nič. Podľa mojich skúseností sú v slovenskej spoločnosti muži omnoho slušnejší k ženám, ako muži v slovenskej politike. Na druhej strane – počet žien v politike odráža stav spoločnosti.

Ako ste sa dostali do politiky?

Bola som desať rokov učiteľka matematiky a zemepisu. Doteraz sa stretávam s deťmi, vlastne teraz už dávno dospelými ľuďmi, ktorým som bola triedna učiteľka. Neskôr som pracovala na úrade práce ako riaditeľka. V politike som začínala ako radová členka, potom ma zvolili cez miestnu organizáciu, neskôr okresnú. V roku 1994 som sa dostala do veľkej politiky.

Vašu SNS dnes voliči opúšťajú a zdá sa, že nemá v našej krajine opodstatnenie...

Podľa mňa má. Už nemá význam hovoriť, kto tento štát chcel, kto nechcel. Treba povedať, aké hodnoty bude štát vyznávať, či bude sociálny, alebo bude chrániť tradičné kresťanské hodnoty, alebo liberalizmus. Miesto pre SNS vidím práve tu. Nedokážeme ísť proti globalizácii, ale vieme chrániť dôležité hodnoty vychádzajúce z kresťanského učenia – ochrana tradičnej rodiny, tradičných hodnôt. Lebo klasické európske chápanie a delenie sa na pravicové a ľavicové strany sa mi už zdá scestné. Keď je niečo dobré pre krajinu, je mi úplne jedno, či je to ľavicové, či pravicové, a podporím to.

Ale možno pochybovať, že vaša strana má ešte šancu zodvihnúť sa.

Keď si dáme národné okuliare, čiže budeme posudzovať z pohľadu národných princípov a opýtame sa napríklad – boli emisie a nástenkový tender dobré pre krajinu? No neboli. Za súčasnej situácie nemá šancu sa zodvihnúť, ale ešte stále má šancu očistiť sa a vrátiť sa naspäť.

Profitoval Slota z emisií a nástenkového tendra?

Neviem. Ale tieto kauzy stranu veľmi poškodili.

Hovorí sa, že SNS bez Maďarov by už ani neexistovala.

Je dosť tém pre inú národnú politiku. SNS nemôže byť ozvena spoza Dunaja. Keby bola téma Maďarov naozaj dôležitá, tak SNS musí vyhrať voľby, veď parlamentné voľby v Maďarsku vyhral Orbán. Prečo teda SNS ledva prešla do parlamentu?

Ľudia zrejme necítia Maďarsko ako naozajstné ohrozenie. Niektorí politici SNS si myslia niečo iné?

Šovinizmus je oficiálnou politikou Maďarska. A práve preto na Maďarov treba reagovať analyticky a programovo. Jednorazové výkriky nepomôžu. Navyše, keď SNS niečo k Maďarsku hovorila, nebola dôveryhodná. Ľudia sa pozerali na to, kto o tej téme hovorí. Hovoril im to Ján Slota.

V politike končíte, alebo zostávate?

Ja zápas o SNS, zápas o morálnu národnú a vlasteneckú politiku, ktorá má na Slovensku ohromný priestor, nevzdávam. Rada by som zabojovala o SNS.

Boli ste súčasťou Ficovej vlády. Dnes nová vláda objavuje, čo všetko sa za Fica napáchalo...

Minulá vláda urobila strašne veľa. Nakoniec po sto dňoch tejto vlády sme sa dočkali hodnotenia súčasnej vlády verejnosťou – demonštrácie, protesty, životná úroveň. Problém SNS je v tom, že všetko dobré zaniklo popri kauzách. Naša práca potom ostala akoby za dymovou clonou. Rozhodne si nemyslím, že súčasná vláda je lepšia, stačí sa pozrieť na prvé mesiace jej vládnutia.

Anna Belousovová
Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia