Rozhovory

Beáta Dubasová: Kedysi mi prekážal môj nos či kučeravé vlasy, dnes sa na tom iba smejem

10.6. 2019 2:05
Osvetu na zdravé prsia robí už 18 rokov, po tom, čo ochoreli jej tri kamarátky.
Osvetu na zdravé prsia robí už 18 rokov, po tom, čo ochoreli jej tri kamarátky.
Zdroj: Avon
Rozhovory

Beáta Dubasová: Kedysi mi prekážal môj nos či kučeravé vlasy, dnes sa na tom iba smejem

10.6. 2019 2:05
Osvetu na zdravé prsia robí už 18 rokov, po tom, čo ochoreli jej tri kamarátky.
Osvetu na zdravé prsia robí už 18 rokov, po tom, čo ochoreli jej tri kamarátky.
Zdroj: Avon

Vnímame ju ako slovenskú stálicu, ale jej priezvisko, ktoré si ani po svadbe nezmenila, má francúzsky pôvod. Speváčka Beáta Dubasová (56).

Na hudobnej scéne pôsobí od roku 1984 a o dva roky to budú tri desaťročia, čo je vydatá za hudobníka Andreja Andrašovana, s ktorým majú syna Adama (23). Jej meno sa nikdy nespájalo so žiadnym škandálom. Ani súkromným, ani pracovným, preto občas zo žartu hovorieva, že je pre médiá nezaujímavá.

Už budúcu sobotu budeš opäť pochodovať v ružovom tričku Avonu za zdravé prsia slovenských žien. Kto a kedy ťa naň oslovil?

Oslovili ma medzi prvými, hneď po moderátorkách Alenke Heribanovej a Hanke Rapantovej. Po nás prišli hlásateľky Ada Straková a Norika Beňačková. Naše počiatočné silné jadro drží spolu už neuveriteľných 18 rokov. Veľmi nás to ľudsky zblížilo, stali sa z nás blízke priateľky. Ostatné tváre kampane, ktoré prichádzali postupne, patria, samozrejme, tiež k nám, lebo v tomto boji ťaháme všetci spolu.

V jednote je sila. Je to pekná a užitočná akcia. Máte v rámci pochodu s ostatnými zúčastnenými isté rituály, ktoré každý rok radi opakujete?

Celý pochod je naozaj o jednote a sile. Je to naozaj vidno a cítiť, keď sa vidíme v tých rovnakých tričkách. Po prejdení trasy máme všetci jeden nádherný spoločný rituál. Je to akt spolupatričnosti, pri ktorom sme predtým, pred rokmi, vypúšťali do neba ružové balóny.

Dnes sa správame ekologickejšie, balóny vynechávame, ale počas pomalej piesne mávame do neba a myslíme na všetkých našich blízkych, ktorí, žiaľ, nemali v živote to šťastie a choroba si ich vzala. Je to silný moment a atmosféra je vtedy neskutočná, až mrazivá a nezabudnuteľná pre všetkých!

Kedysi sa pochod končil vypúšťaním balónov...
Kedysi sa pochod končil vypúšťaním balónov...
Zdroj: Avon

Prečo si pred rokmi povedala tejto akcii áno?

V čase, keď ma oslovili, riešili problém s rakovinou prsníka až tri moje priateľky. Dotýkalo sa ma to teda bezprostredne a ani na chvíľu som neváhala, hoci vtedy bola táto choroba absolútne tabuizovaná a nikde sa o nej nehovorilo.

Takže osobná skúsenosť. Ako dopadli spomínané priateľky?

Našťastie, liečenie u všetkých troch bolo úspešné, lebo prišli včas.

Určite nie som prvá, kto sa to pýta: Patrila si predtým k zodpovedným pacientkam, ktoré chodia na zdravotné prehliadky?

Po skúsenosti s kamarátkami som už vtedy začala nabádať aj ostatné priateľky a známe, aby sa nezanedbávali a našli si čas na preventívne prehliadky. A ja? Odvtedy si to každoročne v januári naplánujem a objednám sa k zubárovi, gynekológovi a do prsníkovej ambulancie.

Veľa žien odmieta mamografické vyšetrenie prsníkov, tvrdia, že sono je pre ženu zdravšie a presnejšie. Čo si o tom myslíš?

Ale to je predsa vždy na posúdení lekára. Tiež som prvé roky chodila iba na sono, ale od päťdesiatky už aj na mamograf.

Dnes, žiaľ, nie je problém v blízkom okolí stretnúť niekoho, kto bojuje s rakovinou. Stalo sa ti ešte niečo podobné?

Žiaľ, je toho strašne veľa, takmer denne sa stretávam s tým, kto má koho v rodine chorého. Neviem, čím to je, hovorí sa, že veľkým stresom, zlou životosprávou, vplyvom prostredia, ale nie je to vôbec jednoznačne dokázané.

Ako si na tom zdravotne ty? Nemyslím katastrofické scenáre, ale v máji si mala 56, v tomto veku už občas čo-to zabolí, človek už nevidí ako kedysi...

Však to! Hlavne oči mi už neslúžia celkom dobre, tak, ako by mali, ale na ne máme, našťastie, krásne pomôcky – okuliare. Ináč, musím si zaklopať, cítim sa veľmi dobre, aj keď z času na čas ma tiež trocha niečo nemilo prekvapí. Mám v povahe nezaoberať sa príliš chorobami, ani sa nesťažujem. Keď ma niečo trápi, snažím sa zistiť príčinu choroby a pomáhať si najprv prírodou, najčastejšie bylinkami či prírodnými receptami.

... dnes sú jeho účastníci ekologickí, mávajú do neba a myslia na tých, ktorých si choroba vzala.
... dnes sú jeho účastníci ekologickí, mávajú do neba a myslia na tých, ktorých si choroba vzala.
Zdroj: Avon

Tvoj dobrý stav je zrejme spôsobený tým, že máš od štrnástich stále rovnakú hmotnosť plus dve kilá, čo je úžasné. Čomu to pripisuješ?

Neviem, čím to je, snažím sa neprejedať, ale teraz si už vedome musím trocha dávať pozor. Doprajem si naozaj všetko, nie som žiadna žena s dvoma lístkami šalátu na tanieri. Nevynechávam žiadne jedlo, lebo mám takú skúsenosť, že potom by som zjedla za dvoch.

Všimla som si však, že občas je za jedlom aj skrytý smäd, preto nezabúdam ani na pitný režim. Hýbem sa prirodzene a hoci pravidelne necvičím, doma veľmi neposedím. Každú chvíľu si niečo nájdem, čo potrebujem urobiť, či už v záhradke, alebo doma pri udržiavaní domácnosti, prípadne sa idem len tak niekam poprechádzať.

Každý však máme niečo, čo sa nám na nás nepáči. Väčšina žien chudne, ty to nepotrebuješ, tak čo to bolo/je u teba?

To už bolo veľmi dávno, keď mi asi najviac prekážal môj nos či kučeravé vlasy. Dnes sa na tom iba smejem.

Na výzor sa ťa novinári pýtajú stále. Väčšinou odpovedáš, že používaš dostupnú kozmetiku, odličuješ sa, nefajčíš. Určitú úlohu však zohráva aj genetika. Po kom si v tomto smere? A čo stres? Poznáte sa?

Naozaj používam dostupnú kozmetiku, ale nemôžem s čistým svedomím povedať, že som úplne bez stresu. Som totiž povahou puntičkár, takže niekedy ma stresujú a rozčuľujú úplné detaily, hlavne niekde na cestách. A čo sa týka genetiky, tak za to vďačím svojej mamičke. Vzhľadom na svoj vek vyzerá veľmi dobre.

O tom, že žiješ v rovnováhe, svedčí aj skutočnosť, že za dlhé roky v brandži si sa nikdy nedostala do sporu so žiadnou kolegyňou, čo je u speváčok takmer neuveriteľné.

Nemyslím, že som konfliktný človek. Snažím sa vychádzať dobre s každým a nemám vôbec problém porozprávať sa hoci aj s úplne cudzími ľuďmi, napríklad v obchode, v čakárni, kdekoľvek. Často ma sami oslovujú a rozprávajú mi o svojich starostiach. Je to zrejme tým, že nás poznajú z televízie, čím sme vlastne tak trochu súčasťou ich životov, tak majú pocit, že sa poznáme osobne.

Fanúšikovia si stále pýtajú overené hity, ktoré z Beáty urobili známu speváčku.
Fanúšikovia si stále pýtajú overené hity, ktoré z Beáty urobili známu speváčku.
Zdroj: Juraj Kolenčík

Neprekáža ti to?

Neprekáža mi to vôbec, rada si ich vypočujem, poteším slovom a ak dokážem a viem, tak aj poradím.

Hovorí sa, že priateľstvá medzi speváčkami neexistujú. Je v tvojej brandži kolegyňa, s ktorou sa priatelíš? Kto vlastne tvorí gro tvojich priateľov?

Tých je dosť, napríklad dievčatá z našej kampane Za zdravé prsia. Ale rozumiem si aj s viacerými staršími i mladšími kolegami, hudobníkmi, kolegyňami speváčkami či moderátormi, hercami, s ktorými v šatni pred vystúpením preberáme naozaj všetko.

Vnímam to tak, že ak spoločne účinkujeme na jednom pódiu, v jednom programe, všetci sme na jednej lodi vrátane techniky a ak chceme, aby bol konečný výsledok dobrý, tak musí byť aj predtým pohoda v šatni aj na pódiu. Rada robím s profesionálmi, ktorí to vnímajú rovnako. Ale pravda je, že najbližšie dlhoročné priateľky mám mimo šoubiznisu. Hoci sa nevidíme tak často, ako by sme chceli, telefonujeme si a preberáme všeličo.

S manželom Andrejom ste sa zoznámili v kapele, kam nastúpil ako zvukár, a do denníka si si vtedy zapísala: Celkom schopný, čo bola reakcia ani nie na to, ako vyzeral, ale že niečo opravil. Doba sa mení, nedá mi nespýtať, či si ešte píšeš denník.

Ten mám stále, ale nie je to denník v pravom zmysle slova. Skôr taký pracovný notes, kde si zapisujem koncertné vystúpenia, dojmy a moje pocity z nich. Ak sa napríklad stalo niečo nepredvídané, prípadne niečo nefungovalo, ako má, alebo niečo vyparatili kolegovia, s ktorými som tam účinkovala, prípadne bol nejaký problém s kostýmom, ktorý som mala na sebe.

Takto dnes úplne presne viem, kde mi zo žartu technici naliali do pohára namiesto vody vodku, zamkli šatňu a schovali kľúčik, keď som sa strašne rýchlo medzi pesničkami chcela prezliecť, a podobne. To boli také veselé milé žartíky, ktorými ma stále držali v strehu.

Začala som si ho písať v roku 1985, hneď ako som dostala štatút slobodného umelca. Vďaka tomu už zhruba 35 rokov presne viem, koľkokrát aj kedy naposledy som bola v ktorom meste. Niekedy tým domácich prekvapím, myslia si, že mám sloniu pamäť.

S manželom Andrejom Andrašovan oslávia o dva roky 30. výročie.
S manželom Andrejom Andrašovan oslávia o dva roky 30. výročie.
Zdroj: Archív B. D.

Už nebudú, tajomstvo prezradené. V každom, aj v tom najlepšom manželstve sa pár občas pochytí. Kto chodí „trucovať“ do ktorej časti domu?

S manželom sme denne spolu doma, v aute aj v práci, tak to niekedy naozaj nie je jednoduché. Našťastie máme doma dosť miesta, kde môžeme byť, ak máme potrebu byť každý sám. Mojou doménou je aj moja mini záhradka, kde trávim veľa pekných chvíľ – sadím, strihám, trhám burinu či len tak obdivujem kvitnúce kríčky.

Čím sa môžeš pochváliť ako záhradníčka a pestovateľka?

Moja záhradka je naozaj mini. Z každého rožka troška. Ríbezle, egreše, maliny, jahody, paradajky. Minulý rok som z jedného jediného paradajkového kríčka obrala 70 kusov! Bolo to pre mňa milé prekvapenie, lebo rajčiny milujem a jedávam ich naozaj denne.

S Andrejom ste manželmi od 22. 6. 1991, to znamená, že tento rok to bude 28 rokov. Nepadli ste si do oka hneď, trvalo tri roky, kým ste sa zaľúbili. Čo si za tie roky vypozorovala, že je dôležité na spokojné manželstvo?

Spoznali sme sa na pódiu pri práci. Prišiel do kapely najprv ako pomocný zvukár a tam som okrem iného vypozorovala, že je profesijne veľmi zdatný, zodpovedný, priateľský, spoľahlivý, dôsledný. To sú vlastnosti, ktoré považujem pre dlhodobý vzťah za veľmi dôležité a dnes sme spolu už naozaj neuveriteľných 28 rokov. Je to však tiež o dôvere, priateľstve, láske aj vzájomnej tolerancii, ale aj o hodnotách, ktoré v sebe obaja máme.

Syna Adama nezvykneš spomínať, lebo si to neželá. Mohla by si aspoň prezradiť, či je vo vašej brandži?

Študuje grafický dizajn, ale mám prísne embargo o ňom hovoriť, tak to musím rešpektovať a akceptovať. Má právo na súkromie a vlastný život.

Samozrejme. Čo sa deje, obrazne povedané, za dverami tvojej izby v rámci koníčkov? Kde a pri akej činnosti by sme ťa najčastejšie našli?

Určite v kuchyni, kde vždy rada vymýšľam niečo chutné, ale aj v záhradke, ako som už spomínala – bylinky, kríčky, kvety, ktoré milujem. Rada si čítam, brnkám na gitare, niečo si šijem, prípadne upravujem. To je môj relax. Z času na čas idem na masáž alebo jogu, alebo sa len tak poprechádzať s priateľkami po butikoch, či posedieť pri káve.

Syn Adam má dnes 23 rokov a študuje grafický dizajn. Viac o ňom nemôže povedať.
Syn Adam má dnes 23 rokov a študuje grafický dizajn. Viac o ňom nemôže povedať.
Zdroj: Archív B. D.

Niečo si šijem, prípadne upravujem, po butikoch sa prechádzaš... Nie je dnes, keď je nekvalitného oblečenia na tony, čas začať znova šiť doma?

Presne tak, znova sa začína ceniť ručná práca, šikovnosť rúk, remeslo aj recyklácia niečoho, čo sa dá krásne prešiť, upraviť a vytvoriť z toho niečo nové! Vyzerá to tak, že konečne mnohí mladí ľudia pochopili, že nepotrebujú bezhlavo nakupovať také obrovské množstvo nových vecí. Ne­stotožňujem sa s rýchlymi výmenami všetkého, čo je ešte dobré a slúži, za najnovšie, len aby sme boli „in“. Veľakrát som si už niečo upravila sama, podľa vlastných predstáv.

A čo plesy, pomáha švagriná, ktorá vlastní požičovňu spoločenských šiat?

Áno, počas plesovej sezóny, keď vystupujem v dlhých spoločenských šatách, mi veľmi pomáha moja švagriná Majka, ale na iné vystúpenia si zabezpečujem styling aj garderóbu sama, prípadne sa poradím s mojou druhou švagrinou Sisou, ktorá sa dlhé roky zaoberá módou a stylingom.

Obdobie, keď robíme tento rozhovor, je pre teba dosť hektické, máš toho veľa. Je to tak stále alebo to tak teraz vyšlo?

Teraz je toho naozaj trocha viac, ale inak účinkujem zväčša cez víkendy a mojou pyžamovou nedeľou je potom pondelok, keď vybaľujem kufre a oddychujem.

Sama si povedala, že ľudia majú radi tvoje staré hity. Tie však treba občas oživiť novými piesňami. Ako si na tom s ich tvorbou?

Mám ešte veľa dobrých pesničiek, ktoré ľudia, žiaľ, ani nepoznajú, lebo nemali šťastie stať sa hitmi. Vždy sa totiž z albumu vyberajú jeden-dva single, ktoré potom rádiá hrajú. Som v zajatí svojich hitov rovnako ako mnohí moji kolegovia, ktorí sú na scéne už dlhšie, ale neprekáža mi to. Mať pesničky, ktoré pretrvajú desiatky rokov, považujem za šťastie. Nie všetkým spevákom sa podarí, že ich piesne zasiahnu ďalšie generácie.

Snažím sa však na koncerte predstaviť i menej známe pesničky a z času na čas aj niečo úplne nové nahrávam. Naposledy pesničku Som, nahrala som ju so svojou skupinou Panama Music Band, s ktorou v súčasnosti aj vystupujem.

Na meno Beáta Dubasová sme si zvykli, mne však napadlo, či je mužský rod Dubas, alebo Dubasa? Premýšľala si niekedy nad jeho významom?

Priezvisko Dubas je zrejme francúzskeho pôvodu, lebo keď som bola na výlete v Paríži, tak v telefónnom zozname ho bolo na tri strany. Myslím, že mojím predkom mohol byť pravdepodobne nejaký francúzsky vojak.

Stretla som sa s tým menom aj v životopisnej knihe o Edith Piaf, kde sa zmieňuje o francúzskej speváčke poľsko-rusínskeho pôvodu, Marie Dubas, ktorá bola jej idolom. Podarilo sa mi získať aj jej cédečko. Teoreticky by to mohla byť moja praprateta. Môj starý otec, keď som bola malá, vravieval, že má vo Francúzsku tetu speváčku. Ale až tak podrobne som to neskúmala.

Aktuálne vystupuje so skupinou Panama Music Band. S ňou nahrala aj novinku Som.
Aktuálne vystupuje so skupinou Panama Music Band. S ňou nahrala aj novinku Som.
Zdroj: Archív B. D.

Zatiaľ nie, no nechystáš sa? Dnes je to v móde a je to navyše užitočné.

Niečo som už pred pár rokmi zisťovala, ale nie je to vôbec jednoduché. Stojí to veľa času a často sa vôbec nedopracujete k relevantným veciam, iba k akýmsi domnienkam.

Možno by si ešte čosi mohla zistiť od rodičov v Stropkove.

Otec nežije už dávnejšie a mamička sa nám, našťastie, vzhľadom na svoj vek drží dobre. Ale hneď aj klopem, aby som to nezakríkla. Do rodného Stropkova sa vraciam niekoľkokrát do roka a okrem toho aj vždy, keď niekde blízko koncertujem. Mám rada ten kraj, ľudí, prírodu. Nežije sa tam vôbec ľahko, ale ľudia sú veľmi šikovní a pracovití, len by potrebovali viac pracovných príležitostí, aby za nimi nemuseli tak ďaleko cestovať.

Poslať emailom
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac