Určite ste mali veľa fanúšikov. Ako sa správali?

Každý deň som dostávala listy s prosbou o podpis a foto. Potom to boli pohľadnice, kvetinové dary a talizmany, dokonca i svadobné ponuky. Pod mojimi oknami však nikto nepostával, nikto ma nesledoval, „stalking“ v tých časoch nehrozil. Dokonca som často v Bratislave po predstavení bezpečne cestovala v noci električkou až do Rače. Na besedách s deťmi aj dospelými bolo veselo, neraz som si myslela, že ma utlačia.

Nelákalo vás nechať si zázračný prsteň na pamiatku?

Z Arabely som si, žiaľ, okrem jedného obrazu v životnej veľkosti a spomienok z nádherných pracovných chvíľ s velikánmi nič iné nevzala. Prsteňov mám niekoľko. Dostala som ich od fanúšika, ktorý mi ich dal v Jablonci nad Nisou vyrobiť podľa originálu. Majú len jednu chybičku: nečarujú.

Vlani na juhu Slovenska oslavovala 60. narodeniny. Dary, aj tie finančné, venovala detskému domovu.
Vlani na juhu Slovenska oslavovala 60. narodeniny. Dary, aj tie finančné, venovala detskému domovu.
Zdroj: Archív J.N.

Na Slovensku ste mali veľmi slušne rozbehnutú hereckú kariéru, vy ste však dali prednosť rodinnému životu po boku druhého manžela v Nemecku. Neľutujete tento životný krok?

Nikdy som neľutovala to, aký život som viedla, čo som prežila. Počas ostatných štyridsiatich rokov ma ako osobnosť formoval každý vykonaný dobrý skutok, všetky rany, ktoré som dostala, všetky straty aj nové začiatky. Moja počiatočná naivita sa už vytratila. Rokmi sa z mladej naivnej herečky stala zrelá žena, matka, manželka a babička. Slušne rozbehnutá kariéra, to je ako dobre zabehnutý maratón. Len nie každý dobehne až do cieľa, respektíve dobehne s veľkým časovým odstupom za víťazom. A to som ja. Kariéru som naštartovala už v detstve, zvolila som si príliš vysoké tempo, nastavila som si vysoko latku, na ktorú som nedosiahla...

Chcela som a hlavne veľmi som potrebovala vydýchnuť si, nazbierať nové sily. Znamenalo to rýchlo sa vydať, založiť si rodinu a veľký tlak popularity nechať vyprchať. Pokus sa však nevydaril. Už niekoľko mesiacov po pôrode prvej dcéry som opäť stála na doskách, ktoré znamenajú svet. Herectvo som zavesila na klinec až koncom 80. rokov. Túžila som po veľkej láske, chýbala mi kompaktná a ničím nerušená rodina. Život bez stresu, bez divákov, bez bulvárnej tlače a bez silného tlaku v umeleckej konkurencii.

Určite to bolo pre vaše okolie prekvapenie, že ste odišli.

Kolegovia z divadla nechceli veriť, že tento odvážny krok psychicky zvládnem. Ale keď sa raz pre niečo rozhodnem, tak to splním a dotiahnem do konca. Začiatky v novom, „kapitalistickom svete“ neboli ružové. Chýbala mi blízka rodina a priatelia. Herectvo až neskôr, potom divadlo a publikum. Neovládala som poriadne nemecký jazyk, takže som sa poctivo vzdelávala. V kútiku srdca som dúfala v šťastie, že sa v cudzej zemi uchytím ako herečka aj so slovanským prízvukom. Ale druhýkrát sa tento pokus v mojom živote nevydaril. Asi to tak malo byť, sudičky zaúradovali.

Spoznávali vás Nemci ako Arabelu?

Áno, to bolo obdivu a otázok! Niektorí si ma mýlili s Popoluškou a Libuškou Šafránkovou. V roku 1991 som sa presťahovala do Prahy a žila som v tomto meste sedem rokov! Režisér Vorlíček ma pozval na kasting do seriálu Arabela 2. K spolupráci však nedošlo. Bol to osud?

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Kam na DOVOLENKU S DEŤMI? Aj na Slovensku máme atrakcie pre najmenších. Tu sú niektoré z nich

Populárne články
Na doskách SND účinkuje vyše 40 rokov.

Nemal uznanie od otca: MARTIN HUBA roky čakal na slová podpory od rodičov

Fedor Flašík a Monika Beňová

Odkaz tehotnej Beňovej: Dojatý Flašík prezradil, prečo s Monikou nemali vlastné deti

Ivana Beláková je pokrytá tetovaniami od svojich obľúbených tatérov. Považuje to za obdobu kúpy obrazu od maliara, ktorého štýl uznáva..

Slovenka z malej obce na Myjave dobýva Hollywood: Medzi tetovačmi patrí k svetovej špičke

Dara Rolins

Zarába ťažké tisíce! Z príjmov DARY ROLINS vám spadne sánka. Má to však svoju daň

Aneta Parišková

Aneta Parišková zvláda náročnú liečbu bravúrne: Aké budú výsledky?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia