Legendárny seriál o princeznej Arabele bude mať onedlho štyridsať rokov. JANA NAGYOVÁ (61), ktorá stvárnila hlavnú postavu, dnes žije v Nemecku ako spokojná dôchodkyňa a stará mama.

Pochádzate z Komárna. Keď som sa v tomto meste pýtala, či si miestni na vás spomínajú, zistila som, že áno a že sú na vás patrične hrdí.

Narodila som sa v Komárne v roku 1959. Ale keď v roku 1968 došlo k okupácii sovietskym vojskom, presťahovali sme sa do Bratislavy. Celá moja rodina bola „csípös“ a s maďarským temperamentom. U nás bola vždy poriadna zábava. Všetci radi spievali, tancovali, milovali domáce dobroty – aj tie tekuté. Nepochádzam síce z hereckej rodiny, ale rodičom vďačím za mimoriadnu podporu počas mojej rýchlej, ale, žiaľ, krátkej hereckej kariéry. 

Na miestnej ľudovej škole umenia som navštevovala hodiny spevu, baletu a hru na klavíri. Do „ľudovky“ som jazdila na bicykli, raz mi však koleso zbehlo do kanálovej mriežky a spadla som na frekventovanej ceste doslova medzi autá. Našťastie si to odniesli len kolená a ruky, paradoxne ma začínajú pobolievať až teraz. Lenže z prsta mi pri tej nehode visel aj necht, musela som ísť do nemocnice. Do Komárna sa vždy veľmi rada vraciam k svojej tete na návštevu, ďalší príbuzní žijú v okrese Nové Zámky.

Vaša kamarátka z detstva z Komárna nám spomínala, že ste už veľmi skoro začali s hereckou prácou.

Moje prvé vystúpenie v televízii bolo v roku 1967 alebo 1968. Už si to presne nepamätám. Bola to relácia o talentoch. Do televízie ma vtedy pozval pre môj spevácky výkon textár, režisér a scenárista Zoro Laurinc. Práve vtedy som si zaumienila, že budem herečka. Od trinástich rokov som sa pohybovala v biznise medzi dospelými, preto ma puberta akosi obišla. Neviem, čo je to detská izbička, pretože v tom čase som žiadnu nemala.

O izbu som sa delila so sestrou staršou o sedem rokov. Vtedy nebolo bežné, aby deti mali hračiek od výmyslu sveta. Denníky som si nepísala a rozhovory o láske a sexe s rodičmi v 60. rokoch minulého storočia boli tabu. Ale keď sa dalo, každú voľnú chvíľu som trávila s kamarátmi na dvore. Najkrajšie spomienky mám na chvíle, keď sme s rodičmi sadli do škodovky a namierili sme si to na návštevu k strýkom a tetám.

Režisér Václav Vorlíček si vás vybral do seriálu o Arabele, pretože ste ho zaujali vo filme Smrť stopárok.

Najprv ma oficiálne pozvali na kasting, bolo tam viac ako sto záujemkýň. To, že Arabelu mala najprv stvárniť Libuška Šafránková, je známe. A či Smrť stopárok bola inšpiráciou pre pána Vorlíčka, to netvrdím ani nevyvraciam. Mojím šťastím bolo, že som v roku 1979 bola v pravej chvíli na správnom mieste. Tento „trik“, obsadiť mladučkú 20-ročnú herečku z Bratislavy do roly Arabely, sa vydaril. Pri práci som v najlepšej spoločnosti z filmovej kinematografie 80. rokov oslávila okrúhle narodeniny.
Médiá celé roky špekulujú o vzťahoch medzi hercami, ktorí v seriáli účinkovali. Napríklad ako to bolo medzi vami a vašou seriálovou sestrou Xeniou.

Na veľké kamarátstva počas nakrúcania nebolo času. Lietala som medzi Prahou a Bratislavou, kde som už bola angažovaná v divadle Poetická scéna pod Michalskou bránou. Podobne ako ostatní. Aj Dagmar Patrasová a Vladimír Dlouhý boli veľmi zaneprázdnení a obsadzovaní herci. Po nakrúcaní sa všetci rozutekali do divadiel, rozhlasu, dabingu. Teraz už máme viac času aj technické možnosti komunikácie, napríklad cez sociálne siete, a to aj s Dášou praktizujeme. Sestry aj po 40 rokoch ostanú vždy sestrami, aj keď iba seriálovými.

A čo Vladimír Dlouhý?

Boli sme spolu raz, možno dvakrát v divadle. V čase nakrúcania som bola zadaná a môj priateľ chodieval za mnou do Prahy.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia