Najpopulárnejšia česká abstinentka MICHAELA DUFFKOVÁ (28) má radostnú správu. V lete sa jej narodí druhé dieťa.

Verejne priznala svoj pád. Na druhej strane, ukázala ostatným, ako sa dá pozviechať a dostať z alkoholickej pasce. Vyslúžila si za to veľkú popularitu a uznanie. Michaela otehotenela mladá, počas vysokej školy. Štúdium na ekonomickej fakulte musela prerušiť. Po svadbe sa nasťahovali k manželovým rodičom, s ktorými si nerozumela. Do toho prišiel náročný dennodenný kolotoč spojený s materstvom. Neľahké životné zmeny „riešila“ alkoholom. Liečila sa však, dva roky abstinuje. O svojej životnej skúsenosti písala úspešné blogy, z ktorých vznikla kniha. Získala prestížnu českú literárnu cenu Magnesia Litera.

Rozprávame sa v čase, keď sa vaša rodina teší na prírastok. Nepochybne ste šťastná.

Veľmi. S manželom sme plánovali dve deti. Nikto z našej rodiny sa nenarodil v lete, takže nemôžeme na narodeninových oslavách grilovať či oslavovať pod holým nebom. Termín pôrodu mám v júli, takže sa tešíme aj z takej maličkosti, že to bude letné dieťa. Vymenili sme malý byt za väčší, takže máme ďalší dôvod na radosť.

Vaša choroba však vypukla po prvom pôrode. Nemáte obavy, že sa scenár zopakuje?

Určité obavy mám, ale je to správne. Vždy by sme mali cítiť taký zdravý strach, aby sme nestratili obozretnosť. Pripravujem sa zodpovedne na materstvo, strážim si svoj psychický stav, rozpoloženie. Ale poznajú to asi všetky mamy, pri prvom dieťati sme „vyhúkané“, všetko je pre nás nové. Pri druhom dieťati už vieme, čo nás čaká. Preto verím, že to všetko zvládnem.

Bývali ste vtedy u svokrovcov, vaše vzájomne vzťahy neboli dobré. Aké sú dnes?

Žiadne. Manžel aj dcéra ich z času na čas navštívia, ja nie.

Náš rozhovor som začala otázkami na telo. Aj tak ste úprimná. Pôsobíte však veľmi introvertne, máte plachý úsmev. Na dôvažok, Slováci a zrejme aj Česi majú národnú vlastnosť nechváliť sa svojimi slabosťami.

Máte pravdu, nie som žiadna exhibicionistka. Blog o mojom probléme s alkoholom som najprv začala písať anonymne. Chcela som hlavne chrániť svoju rodinu. Potom však prišla možnosť aj nutnosť z tej anonymity vystúpiť. Je totiž pochopiteľné, že ľudia chcú poznať človeka, s ktorým sa delia o svoj príbeh. Najprv som sa radila so svojou rodinou, potom prišla sebareflexia a otázky, či dokážem znášať aj dehonestujúce komentáre a poznámky.

Našťastie, zaznamenala som len pozitívne reakcie. Zatiaľ sa mi nestalo, že by mi niekto položil otázky, na ktoré som nebola ochotná odpovedať. O mojom probléme píšem a rozprávam z jediného dôvodu. Alkoholizmus je celospoločenský problém, treba naň intenzívne upozorňovať a riešiť ho. Pokiaľ bude záujem počúvať ma, tak budem stále hovoriť o tom, ako som sa s tým vyrovnala. Nemám problém povedať nahlas, ak to slúži dobru veci – áno, som alkoholička.

Teraz v čase koronavírusu môže táto choroba u mnohých prepuknúť naplno.

Jednoznačne. Bude to jeden zo sekundárnych následkov tejto epidémie. U nás v Česku väčšina ľudí pracuje z domu. Keď nemáme systém, poriadok, režim, napríklad, že každé ráno šoférujeme do práce, môže to byť pre niekoho veľký problém. Niektorí ľudia si nalievajú pohárik večer, teraz to môžu otočiť a nalievať si už doobeda. A potom je tu ešte aj zničujúca neistota, aká ekonomická neistota nás čaká, bojíme sa o zamestnanie. Niektorí to zapijú, aby to nemuseli riešiť.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia