Pohľad na otužilcov vo vode obklopenej ľadom a snehom vyvoláva v ľuďoch na brehu protichodné pocity, v niekom pozitívne, u iného negatívne. Ktoré podľa vašich skúsenosti prevládajú?

Na jednej strane je to obdiv, niekedy aj závisť, lebo s otužovaním sa spájajú aj predstavy železného zdravia a silnej psychiky otužilcov. Ale vo väčšine ľudí pohľad na otužilcov váľajúcich sa v snehu vyvoláva až reflexné kožné reakcie, zimomriavky a striasanie, vo výraznejšej forme môže človek prežívať vyslovený odpor k otužovaniu. Všimnite si, ako si počas podujatí otužilcov diváci zapínajú vetrovky, čiapky sťahujú až na oči, ako podupávajú nohami, hoci je celkom príjemné počasie. Lebo subjektívne pociťujú väčšiu zimu, než v skutočnosti je. Niektorí odchádzajú z našich podujatí s pocitmi obdivu a zároveň s pocitmi veľkého nepochopenia nášho životného štýlu.

Môže sa otužilcom stať len človek, ktorý má od prírody rád chlad, ktorému nikdy nebýva zima, lebo to má tam kdesi vnútri usporiadané inak než my ostatní?

Nie je to pravda, je to len jeden z mýtov o otužovaní a otužilcoch. Aj my otužilci máme radi teplo, aj nám býva zima. Ale na rozdiel od iných ľudí sme sa s týmito pocitmi spriatelili. Poznáme svoje telá, ich možnosti a medze. S chladom zaobchádzame tak, aby nám neuškodil, ale prospel, aby zvýšil našu odolnosť a posilnil celý organizmus.

Povedzte, musí sa človek ako otužilec narodiť, aby sa rád máčal v ľadovej vode ako tuleň?

Aj to je len mýtus, nikto sa ako otužilec nenarodí, veď človek ako druh patrí k teplomilným tvorom. Aj mnohí otužilci sú na začiatku na tom tak, že si vstup do ľadovej vody nevedia dosť dobre predstaviť, striasa ich už len pri pomyslení na studenú vodu.

Prešovčan Viktor Štefančík považuje plávanie v ľadovej vode za spôsob meditácie.
Prešovčan Viktor Štefančík považuje plávanie v ľadovej vode za spôsob meditácie.
Zdroj: Robert Sedlák

Otužovanie prispieva k zvyšovaniu odolnosti organizmu, ale sú otužilci imúnni aj proti niektorým chorobám?

Ani otužilci sa nevyhnú zdravotným problémom, otužovanie predsa nie je zázračný všeliek na všetky choroby a neduhy tela. Ale ich odolnejší organizmus sa s nimi zvyčajne vyrovná ľahšie aj rýchlejšie. Napríklad chlad vyslovene prospieva pri niektorých pohybových ťažkostiach. Aby som to zhrnul: zdravotný aspekt otužovania je veľmi významný, ale nie je to jeho jediný benefit.

Počul som už aj to, že otužovanie vedie k zvyšovaniu telesnej hmotnosti a ukladaniu tuku v tele. Pravda či fáma?

Ľudia si to zrejme myslia podľa vzhľadu niektorých otužilcov. Pravda je, že trocha korpulentnejší ľudia ľahšie znášajú chlad, a teda aj kúpanie v studenej vode. Ale ich hmotnosť vôbec nesúvisí s otužovaním.

Poďme teraz na praktické rady pre tých, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou, že by to s otužovaním skúsili. Je otužovanie vhodné pre každého človeka?

Otužovaniu v jeho rôznych podobách sa naozaj môže venovať každý človek, bez ohľadu na vek, zdravotný stav, telesnú stavbu.

Platí to aj pri plávaní v chladnej vode ako náročnejšej forme otužovania?

Celoročné plávanie je vhodné pre zdravých ľudí, ktorých netrápia zdravotné ťažkosti. Pri pochybnostiach sa treba poradiť s lekárom, ale treba rátať aj s pochopiteľnou obozretnosťou lekára, ktorý niekedy plávanie v ľadovej vode pre istotu radšej neodporúča. Radím na začiatok opatrne skúšať menej intenzívne formy otužovania.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Beverly Hills 90210

Ako žijú hviezdy z Beverly Hills 90210? Niektorým osud prial, s inými sa nemaznal

Pes najdúch si veľmi rýchlo zvykol na pestré hudobné žánre. Muziku má dokonca veľmi rád.

Moja láska: Juraj Bača pomáha ľuďom i štvornohým chlpáčom. Jeden mu prirástol k srdcu

Moderné štvrte Caracasu stále „zdobia“ socialistické heslá a symboly.

Chávezov experiment: V zdecimovanej VENEZUELE ako-tak prežívajú len vidiečania a Indiáni

Premiéra slovenského filmu

Známa slovenská herečka oslavuje. Naozaj má Diana Mórová už toľko rokov?

Jessica Simpson

Cítila hanbu a strach: Jessica Simpson sa rozpísala o svojich traumách aj démonoch

Ľudí na svete stále pribúda. Je to pravda?

Pribúda ľudí na svete?

Zobraziť viac
Diskusia