Keď Tomáš Rindoš (28) pred siedmimi rokmi zakladal klub Tatranskí otužilci, horko-ťažko sa mu podarilo získať na plávanie v ľadovej vode dvoch kamarátov. Túto zimu sa chodí kúpať na štrkoviská medzi Svitom a Batizovcami štyridsať otužilcov.

Aj keď sa rady otužilcov z roka na rok rozrastajú, plávanie v ľadovej vode nemá na Slovensku zapustené hlboké korene. Prezraďte, čo o vás vravia ľudia na brehu, keď sa kúpete pod holým nebom v desaťstupňovom mraze.

Zimné plávanie patrí k životnému štýlu najmä vo Fínsku, v Rusku, Litve, Nemecku aj v USA. U nás ešte stále vníma väčšina ľudí otužilecké plávanie ako neškodný druh čudáctva či bláznovstva.

Kedy ste sa prvýkrát odhodlali vstúpiť do ľadovej vody?

Mal som štrnásť rokov, keď ma k zimnému plávaniu priviedol môj ujo Vilo Hoferica z Dolného Hričova, ktorý bol členom klubu žilinských otužilcov Tučniaky. Už po prvej skúsenosti s ľadovou vodou som bol presvedčený, že táto nezvyčajná športová aktivita bude neodmysliteľnou súčasťou môjho života.

Kto bol na Slovensku priekopníkom zimného plávania?

Organizovane sa začali v ľadovej vode otužovať práve členovia klubu Tučniaky Žilina. A podľa ich vzoru som bol na východnom Slovensku prvým otužilcom, ktorý založil ďalší klub otužilcov.

˃˃˃ Fotografie zo zimného kúpania nájdete v galérii. ˂˂˂

Nehľadeli na vás pod Vysokými Tatrami pri jeho zakladaní ako na čudáka?

Začal som presviedčať najbližších kamarátov, bola to poriadna fuška. V Tatrách sa lyžuje a lozí po skalách, ale aby sa niekto v zime kúpal v ľadovej vode... Tak to tu ešte nebolo. Aj sa ma niektorí opýtali, či som v pohode, ako sa cítim, a zjavne narážali na moju hlavu. Prvý rok sme sa chodievali kúpať na štrkoviská pri Batizovciach iba traja, dnes sa tam chodí otužovať do ľadovej vody štyridsať otužilcov. Niektorí prišli len raz, vošli do vody, po dvoch minútach zutekali a viac sa neobjavili.

Čo ľudí najviac motivuje otužovať sa v dosť drsných podmienkach?

Tí, ktorí prichádzajú do klubov otužilcov, vravia, že ich tam privádza v prvom rade snaha upevniť si zdravie. Nedávno mi jeden otužilec rozprával, ako mu lekári nevedeli pomôcť s boľavým kolenom, tak sa zo zúfalstva dal na zimné plávanie. A čuduj sa svete, koleno je po tej ľadovej terapii ako nové. Takže sa ani nedivím, že dnes máme na Slovensku už sedemdesiat klubov otužilcov, pritom v čase, keď som zakladal klub Tatranskí otužilci, fungoval len klub otužilcov v Žiline. Takže ľudia kúpajúci sa v zime v riekach, jazerách či vo vonkajších bazénoch už nie sú takou raritou, ako bývali na začiatku tohto tisícročia.

Mnohí ľudia s otužilcami sympatizujú, obdivujú ich, možno im ich životný štýl v kútiku duše závidia, ale nikdy v sebe nenájdu silu prekonať pohodlnosť, nemajú odvahu začať aktivitu, ktorá u väčšiny ľudí vyvoláva ironické úsmevy. Čo je za týmto odmietaním?

Povedal by som, že v pozadí je obyčajný ľudský strach. Nielen všeobecný z niečoho neznámeho, doposiaľ nepoznaného, ale najmä veľmi konkrétny z toho, že si pri plávaní v ľadovej vode poškodia zdravie. Ľudia, ktorí uvažujú o tom, že sa pridajú k otužilcom, sa ma často pýtajú, či to vydrží ich srdce, či si nepoškodia obličky, či v tej ľadovej vode nedostanú zápal močových ciest. Skrátka predstava plávania v ľadovej vode úplne pochopiteľne vyvoláva v mnohých ľuďoch obavy zo zvýšeného zdravotného rizika.

A čo im vravíte na tieto celkom logické argumenty?

To je čas na trpezlivé vysvetľovanie. Ako sa vraví, netlačím na pílu, navrhujem, nech to skúsia pri vyšších teplotách, nemusia predsa plávať pri extrémne nízkych.

Nedávno som videl v rieke Poprad mladú učiteľku z neďalekej dediny, ktorá si prišla vyskúšať, či by zvládla otužovanie v studenej vode. Je to bezpečný spôsob otužovania pre začiatočníka? Takto sám v ľadovej vode, navyše na odľahlom mieste...

Dosť často si ľudia skúšajú otužovanie v súkromí, bez svedkov svojho pokusu. Lebo chodiť plávať v mraze do riek či jazier, kde by ich mohli vidieť známi, susedia, spolupracovníci, na to nemajú odvahu. Len preto, aby ich nikto nepovažoval za čudákov. Ale skúsenosti sú také, že kto sa otužuje sám, ostane len pri sporadickom a málo efektívnom spôsobe otužovania.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia