Pred dvadsiatimi rokmi vyhrala súťaž Miss Slovensko 1999 a stále patrí k najžiadanejším modelkám v našich končinách. Andrea Verešová (38).

Pri súťažiach krásy sa mnohým dievčatám podarí zažiariť na rok, možno na dva, a potom upadnú do zabudnutia. Vy sa na vrchole držíte 20 rokov. Čím to je?

V prvom rade je podľa mňa dôležité mať kus šťastia. Zároveň si myslím, že človek je úspešný vtedy, keď robí to, čo ho baví. Ja svoju prácu robím úprimne rada a mám šťastie na skvelých ľudí, na veľkých profesionálov, ktorí sú okolo mňa. Vedome sa snažím obklopovať len dobrými, pozitívnymi ľuďmi a z hlavy vypúšťať negatívne veci, ako napríklad závisť či neprajnosť. Snažím sa ostať sama sebou, robiť veci podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. To sa následne vráti.

Aj ja sama s odstupom času vidím, že veci, ktoré sa mi v minulosti podarili, mali zmysel a v dobrom sa mi to vrátilo späť. Som rada, že sa mi tu podarilo byť tak dlho a že stále môžem túto prácu robiť plnohodnotne. Musím zaklopať na drevo, lebo pracovné ponuky, našťastie, neubúdajú.

Spomenuli ste závisť a neprajnosť, s ktorou sa každý úspešný človek potýka.

Áno, na svojej ceste som sa stretla s kadečím, ale som vďačná za to, že som všetky situácie ustála so zdravím – fyzickým a psychickým (smiech). Nie vždy to bolo jednoduché, ale základom úspechu je podľa mňa mať rodinu, zázemie. Považujem za veľmi dôležité, že som sa usadila, že mám skvelé deti a manžela. Rodina je pre mňa akýmsi pokojným prístavom radosti, pohody a vždy ma nabíja silou a pozitívnou energiou.

V mladom veku ste predvádzali pre svetové módne značky. Čo v rámci modelingovej kariéry považujete za svoj najväčší úspech?

Moja modelingová kariéra sa začala pomerne skoro, už v pätnástich rokoch som totiž vyhrala celorepublikovú súťaž krásy Miss stredných škôl a tam si ma vyhliadol Saša Jány, ktorý mi ponúkol prácu v agentúre Elite Model Look. Na rovnomennej modelingovej súťaži som následne obsadila druhé miesto a získala kontrakt vo Francúzsku. To mi otvorilo dvere do svetového modelingu.

V rámci tejto práce išlo o najkrajšie okamihy, na ktoré veľmi rada spomínam. Predvádzala som napríklad pre Chanel pod vedením samotného Karla Lagerfelda, čo bolo veľmi zaujímavé, pretože vtedy nikto neveril, že tú prehliadku dostanem, keďže nemám potrebnú výšku.

Do povedomia verejnosti sa dostala vďaka víťazstvu v súťaži Miss Slovensko a pre vzťah s hokejistom Jaromírom Jágrom.
Do povedomia verejnosti sa dostala vďaka víťazstvu v súťaži Miss Slovensko a pre vzťah s hokejistom Jaromírom Jágrom.
Zdroj: Blesk

Ale vo všeobecnosti to v mojom prípade bolo na kastingoch vždy pre nízky vzrast na hrane, či ma bude daný módny návrhár chcieť, alebo nie. Keď som však osobne prišla na kasting, takmer vždy som dostala možnosť robiť veľké prehliadky a fotiť pekné kampane.

Pre Chanel som tiež fotila kampaň so svetoznámym francúzskym fotografom Patrickom Demarchelierom, fotila som tiež kampaň pre značky Paco Rabanne alebo Roberto Cavalli. Predvádzala som pre Giorgia Armaniho a už spomínaného Karla Lagerfelda.

Bolo to pred 20 rokmi a je veľká škoda, že v tom čase ešte neboli inteligentné telefóny a tieto módne akcie sa nemedializovali tak ako dnes. Takže spomienky som si v hlave uchovala a možno svetové agentúry ešte niekde v archíve majú fotografie z týchto prehliadok alebo kampaní.

Zároveň si myslím, že podobný úspech mal v minulosti omnoho väčšiu hodnotu ako dnes, keď pridať fotku na sociálnu sieť je sekundová záležitosť. Nehovoriac o tom, že v tom obrovskom množstve instagramového obsahu aj zaujímavé snímky veľmi rýchlo upadnú do zabudnutia.

Dostali ste sa aj do blízkosti Karla Lagerfelda, keď ste pre neho predvádzali?

Áno, samozrejme. Na prehliadke v Ríme sme predvádzali dve Slovenky – ja a Majka. Boli sme podobné typy. Obe sme mali modrozelené oči a rovnakú výšku meter sedemdesiat. Predvádzali sme chanelovské kostýmčeky.

Prehliadka sa konala na námestí Piazza di Spagna a obe sme boli veľmi nervózne. Mali sme totiž kráčať po veľkých schodoch. Samozrejme, báli sme sa, že spadneme, lebo od starších kolegýň sme počuli, že je to tam veľmi zradné a všeličo sa môže stať. Práve Karl nás „brífoval“. Hovoril nám, ako máme chodiť, že máme byť v pohode.

Charite sa venuje dlhé roky. Zameriava sa najmä na pomoc opusteným deťom alebo deťom zo znevýhodnených rodín. Tým dokonca pravidelne organizuje detské tábory a rôzne iné podujatia.
Charite sa venuje dlhé roky. Zameriava sa najmä na pomoc opusteným deťom alebo deťom zo znevýhodnených rodín. Tým dokonca pravidelne organizuje detské tábory a rôzne iné podujatia.
Zdroj: Instagram

Aký bol?

Bol to veľký pán. Mal síce imidž arogantného, nedostupného a uzavretého človeka, ale vždy presne vedel, čo chce. Mal dobré oko a vedel jasne hovoriť s modelkou. Nebral si vôbec servítku pred ústa. Ak sa mu niečo páčilo, pochválil, ak nie, okamžite povedal, že to je zlé.

Pamätám si, že niekoľko modeliek poslal bez mihnutia oka domov. Na jeho prehliadkach neexistovalo, že by ste si chceli dať na seba iné šaty, iný účes. On vám zadal, ktorý model budete mať na sebe, a keď modelka vymýšľala alebo jej model náhodou nesadol, lebo aj to sa občas stávalo, tak musela odísť. Model sa skrátka nedal vymeniť za iný, musela sa vymeniť modelka.

Ak dievčaťu nesvedčal účes, ona si ho svojvoľne zmeniť nemohla. Všetko muselo byť podľa jeho zadania a predstáv. V tom bol veľmi nekompromisný, dokonca až tvrdý. Zároveň to však bol veľký profesionál, elegán, bohém a skvelý umelec. Ale striktne sa držal pravidiel a bol veľmi prísny. To bolo zrejme aj tajomstvo jeho veľkého úspechu.

Hoci ste mali možnosť rozbehnúť úspešnú zahraničnú kariéru, predsa len ste sa rozhodli prihlásiť na súťaž Miss Slovensko. Prečo?

Na Miss Slovensko som sa prihlásila pre ďalšie možnosti, ktoré s tou­to súťažou prichádzali, a bolo fajn mať možnosť ich využiť. Zavisí to, samozrejme, od konkrétneho človeka, ale ak hovorím sama za seba, podarilo sa mi založiť úspešnú módnu značku s návrhárkou Zuzanou Lešák Černou. Ide o nadčasové a originálne šaty, ktoré si medzi ženami našli veľkú obľubu, a tiež som založila Nadačný fond Andrey Verešovej.

Snažím sa v ňom zabezpečiť deťom zo sociálne slabších rodín a detských domovov lepšiu budúcnosť. Osudy detí mi totiž nie sú ľahostajné, podporujem ich v oblasti kultúry, športu, vzdelávania. Opusteným deťom sa snažím robiť život krajším, aspoň do takej miery, do akej sa to dá.

Teraz napríklad pripravujem nový pekný projekt indiánskej dedinky, kam budú môcť znevýhodnené deti chodiť na rôzne rekreačné pobyty, tábory. Budeme tam robiť školenia, kurzy prvej pomoci. Chceme ich nakopnúť, dať im iný zmysel života.

Spolu s mojím tímom sa snažíme, aby vedeli, že niekto na nich myslí a ony neskôr v budúcnosti mohli realizovať svoje sny a talent. Som veľmi rada, že môžem robiť túto prácu, za ktorú tiež vďačím titulu Miss Slovensko. Pomoc druhým beriem ako nadstavbu úspechu a vôbec celej mojej práce.

Netúžila sa stať modelkou, no napriek tomu sa tejto práci venuje od pätnástich rokov. V zahraničí mala našliapnuté na rozprávkovú kariéru. Hoci nemala potrebnú výšku, dostala možnosť spolupracovať na veľkých kampaniach a módnych prehliadkach svetoznámych značiek.
Netúžila sa stať modelkou, no napriek tomu sa tejto práci venuje od pätnástich rokov. V zahraničí mala našliapnuté na rozprávkovú kariéru. Hoci nemala potrebnú výšku, dostala možnosť spolupracovať na veľkých kampaniach a módnych prehliadkach svetoznámych značiek.
Zdroj: Instagram

Okrem modelingu ste mali niekoľko zaujímavých ponúk vo filme. Jedna bola dokonca po boku Brada Pitta. Neľutujete s odstupom času, že ste ju odmietli?

Bola som vychovávaná v akademickej rodine. Otec bol profesor, mama právnička. Keď som bola malá, rozhodovala som sa medzi dvomi profesiami. Chcela som byť buď lekárou, alebo právničkou. Zo začiatku som dokonca viac inklinovala k medicíne.

Rodičia mi modeling nikdy nezakazovali, zároveň si podľa mňa nemysleli, že sa ním raz budem živiť. Práve preto trvali na tom, aby som si urobila vysokú školu. V roku 2000 som začala študovať právo na Karlovej univerzite v Prahe, čo bolo časovo náročné spojiť s prácou v zahraničí.

V tom čase prišla ponuka zahrať si vo filme Trója po boku Brada Pitta, konkrétne išlo o postavu trójskej Heleny, ktorú si vo filme zahrala Diane Kruger. Táto ponuka však znamenala šesťmesačné nakrúcanie v Maroku, čo sa so školou skĺbiť nedalo.

Na skvelé príležitosti sa naozaj nemôžem sťažovať a bolo ich neúrekom. Občas si však hovorím, že ak by som vo svojom živote dala kariéru na prvé miesto, možno by som nestretla svojho muža a nemala rodinu, ktorú mám. Jediné, čo by som si možno priala, je, aby mal deň viac ako 24 hodín. Vtedy by som v pohode všetko stíhala.

Ako teda vyzerá váš bežný deň?

Ráno vstávame o pol siedmej, dopoludnia väčšinou upratujem, varím, vybavujem e-maily a agendu týkajúcu sa mojich firiem a nadačného fondu. Ak mám chvíľu čas, rada si zacvičím jogu alebo pilates. A popoludní vozím deti na tréningy a krúžky.

Ak nestíham upratovať, pomáha mi jedna pani. Pre mňa je hlavne dôležité vedieť správne narábať s časom. Ten chcem predovšetkým venovať svojím deťom, manželovi a svojej práci, ktorá ma baví a zabezpečuje mi možnosť zarobiť si peniaze napríklad aj na pomoc v domácnosti.

Manžela Daniela Volopicha považuje za svoju veľkú oporu.
Manžela Daniela Volopicha považuje za svoju veľkú oporu.
Zdroj: Instagram

Slovenských večierkov a párty sa zúčastňujete veľmi zriedka, keď sa však konajú v Bratislave módne dni, nikdy nevynecháte prehliadku Janky Pištejovej, ktorú ste už preslávili aj v Česku.

Považujem to za dôležité a beriem to trošku ako svoju povinnosť, aj keď toto asi nie je úplne správne slovo. Alebo skôr kolegialitu. Páči sa mi, že hoci si návrhári môžu vyberať mladšie modelky alebo osloviť modelky zo zahraničia, stále do vás vkladajú svoju dôveru. Ja to tak mám osobne tiež. Keď niekoho milujem, tak som mu verná. To je jednoducho nepriestrelné.

Pre Janku mám slabosť, ale zároveň som rada, ak môžem podporiť aj iných slovenských alebo českých návrhárov. Janka je jedinečná v tom, že je veľmi kreatívna a nadčasová. Jej modely sú výnimočné, veľmi ženské, originálne a neskutočne trendy.

Každá jej prehliadka prinesie nový trend, nový vietor. Začínala čipkou, teraz to po nej všetci opakujú, ale ona ide ďalej a opäť ten trend zmení. Pred dvomi rokmi zas mala napríklad krásne pomaľované sukne. Ona príde vždy s niečím iným, z čoho žasnem a som prekvapená.

Zároveň je na nej úžasné, že keď jej zavolám a poviem, že potrebujem šaty, ona aj keď nemá čas, vždy, hoci aj s vypätím posledných síl, mi niečo vytvorí. A musím povedať, že mi to vždy dokonale sadne bez jedinej skúšky. Pri iných návrhároch mávam skúšky šiat aj desaťkrát. Pri Janke nie, ona to jednoducho vie. Jej modely sú zároveň maximálne prepracované do posledného detailu. Na tom si dáva záležať. Pokiaľ to totiž nie je tip-top, dá to prešiť, aby to bolo perfektné.

Práve preto by si všetci mali uvedomiť, či už ide o profesiu návrhára, modelky, lekára, právnika, myslím, že k úspechu skratky nevedú a za všetkým je kus tvrdej práce, disciplíny a sebazaprenia. Nič nie je zadarmo.

S vašou figúrou na prehliadkovom móle schováte do vrecka aj o polovicu mladšie modelky. Ako to robíte?

Vo svete je úplne normálne vyzerať dobre a starať sa o seba. Aj u nás na Slovensku máme mnoho krásnych dievčat s dokonalou figúrou. V jedle sa veľmi neobmedzujem, hoci nejedávam sladké. To však neznamená, že pri nejakej príležitosti alebo oslave si na niečom sladkom nepochutnám. Vo všeobecnosti mám však rada šport. V zime lyžujem a pravidelne cvičím. Snažím sa najmä počúvať svoje telo a dávať mu dostatok energie.

Dcéra Vanessa (12) sa o kariéru modelky zatiaľ nezaujíma?

Vanesska je športovkyňa telom aj dušou, uvidíme, akým smerom sa poberie a čo z nej bude, ale hoci mi veľa ľudí hovorí, že sme si fyzicky podobné, ju modeling vôbec nechytil.

Hoci dcéra Vanessa po mame zdedila krásu. Mama tvrdí, že z nej modelka zrejme nebude. Viac ju zaujíma šport.
Hoci dcéra Vanessa po mame zdedila krásu. Mama tvrdí, že z nej modelka zrejme nebude. Viac ju zaujíma šport.
Zdroj: Instagram
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac