Rodičovské excesy s deťmi bývajú často smutnou súčasťou rozvádzajúcich sa manželstiev. Naše úrady a súdy však namiesto ochrany dobrých rodinných vzťahov riešia, komu potomka zveriť. „Je to ako Sofiina voľba,“ hovorí viceprezident občianskeho združenia Rada pre práva dieťaťa Jozef Tinka (62).

Roky sa venujete prípadom detí, ktoré sa ocitli vo víre rodičovského boja a sú silnou zbraňou v rukách jedného proti druhému. Čo je hlavná snaha vášho združenia?

Sme principiálni kritici súčasného systému. Vznikli sme v podstate na spoločenskú objednávku. Ak si partneri, ktorí splodili dieťa, prestanú rozumieť a rodina sa rozpadne, často medzi nimi nastáva konflikt saturovaný cez dieťa. Štát však namiesto toho, aby ochránil deti pred napätím v rodine, začne hľadať lepšieho rodiča a konflikt zacyklí, ba ešte eskaluje. Nastáva skutočný boj. Systém sa deformuje a dieťa zostáva žiť vo vlečúcej sa traume.

Analyzoval som napríklad oficiálne štatistické dáta Národného centra zdravotníckych informácií. Išlo o údaje za posledné štyri roky o úzkostných poruchách detí, ktoré sú väčšinou dôsledkom konfliktov v rodine a manipulácií s dieťaťom. Zistil som, že 153-tisíc detí bolo na psychiatrických liekoch. A toto nikto nerieši?! Kvalita duševného zdravia detí je predsa základ kvality samotnej spoločnosti, bazálna prevencia extrémizmu. 

Čo s tým?

Špecializujem sa na problematiku syndrómu zavrhnutého rodiča (SZR). Od vlani je zavrhnutie (vymazanie) rodiča súčasťou novej diagnózy. Od roku 2022 bude v diagnostickej praxi. Primárne však nejde o to, či je tento chorobný jav diagnózou, ale či sa skutočne vyskytuje. Ako dôsledok manipulácie dieťaťa jedným rodičom proti druhému s cieľom vymazať rodiča zo života dieťaťa. Napríklad milánsky súd vyjadril názor, že vôbec nezáleží na diagnóze, ale na tom, že sa tieto veci dejú. A veľmi často.
Pravda, aby sa akýkoľvek chorobný stav sformoval do funkčnej diagnózy, musí sa udiať veľa vecí. Je to dlhý proces.

Vezmite si taký autizmus. Ako diagnózu sa ho podarilo po dlhých výskumoch zadefinovať až v polovici 70. rokov. Dovtedy mali autistické deti veľmi ťažký život. Týrali ich, brali ich ako posadnuté diablom, vylúčili ich zo spoločnosti a boli odsúdené na doživotné trápenie. Diagnóza ich oslobodila a dala im šancu na prijateľný život. Odrazu sa spoločnosť o ne dokáže postarať, pracovať s nimi. Autisti sa stali súčasťou bežného života, pretože sme sa ich naučili chrániť. S vymazaním rodiča je to podobné. Ak pochopíme zavrhovanie ako patologický jav, prijmeme ho a začneme s ním kvalifikovane pracovať, tisíckam detí zachránime kvalitu života. A spoločnosť získa, zlepší sa.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Zavrhovaný (vymazaný) rodič je taký, ktorého manipuláciou odstrihnete od vlastného dieťaťa...

Dieťa má už pri narodení prirodzenú emočnú potrebu pripútanosti k obidvom rodičom. Keď sa manželia alebo partneri rozídu a nastáva konflikt, veľmi často sa stáva, že rodič, u ktorého dieťa zostalo, ním manipuluje tak, aby znenávidelo druhého rodiča. Dieťa to však vôbec nechápe, vnútri sa tomu najskôr bráni. Preto uňho vzniká takzvaný intrapsychický konflikt, ktorý narastá, a keďže si so zmiešanými pocitmi nevie poradiť, začne zdroj konfliktu, ktorým je zdanlivo vzťah k druhému rodičovi, vytesňovať.

Zavrhovanie (vymazanie) má tri štádiá. Ak sa dieťa dostane až do toho tretieho, dochádza k úplnému zavrhnutiu rodiča. Zo zahraničných výskumov i z našej praxe vieme, že vzťah sa už nikdy neobnoví. Ak niekto zavrhnutému rodičovi tvrdí, že keď dieťa dospeje, pochopí a vráti sa k nemu, nie je to pravda! Manipulácia má pre dieťa ďalekosiahle zdravotné následky. MUDr. Vittorio Vezzetti, taliansky detský lekár a psychiater, robí vyše tridsať rokov dlhodobé výskumy. Sleduje deti postihnuté syndrómom zavrhnutia od detstva až do dospelosti. Na reálnych dátach prezentuje, že zavrhujúce deti majú v dospelosti rôzne psychosomatické dôsledky. Jednou z častých chorôb je napríklad rakovina.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Princezná Anna (69) s mamou kráľovnou Alžbetou II.

Na parádu si veru nepotrpí: Princezná ANNA prezradila, koľko času potrebuje na účes

Marcel Forgáč prekonal v období koronakrízy zápal pľúc, nebolo mu všetko jedno.

Známeho moderátora MARCELA FORGÁČA náhle zradilo zdravie: Čo ho pripútalo na nemocničné lôžko?

Šťastné mamičky z ľava speváčka Mária Čírová (31) s manželom a Barbora Krajčírová (33).

Už sú spolu: Moderátorka Barbora Krajčírová aj speváčka Mária Čírová majú svojich synov doma

MARIE CURIE-SKLODOWSKA bola prvá a jediná žena, ktorá získala Nobelovu cenu v dvoch rôznych odboroch.

Významná vedkyňa MARIE CURIE-SKLODOWSKA objavila prvok rádium: O slávu však nikdy nestála

Vodáctvo je dobrodružstvo s kopou prekvapení.

Dobrodružstvo na Hrone: Splavovanie našich riek láka aj zahraničných turistov

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia