Mení ľuďom život, mení ich myslenie. Kráča za svojím cieľom a vie, prečo to robí.

Svojich zverencov učí nespoliehať sa na náhody, ale na seba samého, aj keď občas zídu zo správneho smeru. Je to podľa neho normálne. Tréner Matúš Špirko (32) pribral 25 kilogramov, aby pochopil ľudí v podobnej situácii.

Akú radu by ste dali na začiatok všetkým ľudom, ktorí chcú schudnúť a zhodiť nadbytočné kilogramy?

V prvom rade aby mali taký silný dôvod, pre ktorý nielen začnú chudnúť, ale budú sa aj celý život udržiavať v tejto forme. V druhom rade im odporúčam dať si analyzovať životný štýl odborníkom, ktorý to vyhodnotí, a potom spoločne môžu začať robiť postupné úpravy v strave, pohybe a myslení, ktoré budú viesť k naplneniu ich cieľov a snov.

Často počúvame, že nie je až také dôležité cvičenie, ale skôr je potrebné upraviť stravu. Do akej miery je toto tvrdenie pre proces straty nadbytočného tuku pravdivé?

Stravou dokážete ovplyvniť najviac, ale neznamená to, že sa máte na cvičenie vykašľať. V kombinácii úpravy stravy a zaradenia pohybu a cvičenia či zmeny myslenia sa dosahujú najlepšie a najtrvácnejšie výsledky.

Mnohí z nás majú problém s vysadením sladkého. A práve to údajne spôsobuje priberanie na váhe. Dá sa zbaviť tohto zlozvyku?

Dá sa. Hoci ja sám milujem sladké a neviem si bez neho predstaviť život, je možné od toho odísť, ak na to máte silný dôvod. Napríklad u niekoho zdravotný problém alebo určitá životná situácia, ktorá vás k tomu prinúti. Ale ak to mám zhodnotiť, skôr som za hranice v príjme sladkého a nie za úplné vylúčenie. Lebo ak hovoríme o bežných ľuďoch, väčšina z nich nezvládne úplne a hlavne dlhodobo vylúčiť sladké. Skôr nech sa zameriavajú na menšiu porciu. Už tento krok im výrazne pomôže. Plus pridať do stravy viac bielkovín, vlákniny a čistej vody. Budete sýtejší, nebudete mať chuť na sladké a podobne.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia