Rozhovory

Ako pristupovať k technológiám v rodine? Radí odborník na kyberbezpečnosť

19.11. 2020 10:00
Diskusia ()
Rozhovory

Ako pristupovať k technológiám v rodine? Radí odborník na kyberbezpečnosť

19.11. 2020 10:00
Diskusia ()

Kde robia rodičia najčastejšie chyby? Čo zanedbávajú?

Nie sú príkladom. To je asi najväčší problém, že sa nesprávajú podľa pravidiel, ktoré vyžadujú od dieťaťa.
O. Kubovič

Vodu kážu, víno pijú...

Áno. A ďalej zabúdajú, čo internet ponúka. To dobré aj to zlé. Neuvedomujú si, že keď dieťaťu dám svoj plne funkčný smartfón bez obmedzení, môže sa cez tri reklamy preklikať k niečomu čo nemá vidieť. Niektorí ľudia tiež dávajú deťom do rúk mobily a tablety, aby mali na chvíľu pokoj. To však nie je cesta.

Ak dieťa potrebujú zabaviť, dá sa to rozumne. Dôležitá je prítomnosť rodiča. Byť s dieťaťom v miestnosti. Robiť si svoje, no dohliadať naň, budovať si s ním aj digitálny vzťah a viesť dialóg.

Ako by mala vyzerať debata o technológiách v rodine?

Hlavne by mala byť otvorená, netreba byť príliš kritický. Ak aj dieťa urobí chybu, prejsť si to s ním a naučiť ho, že za vami môže prísť a vy mu poradíte a pomôžete vyriešiť problém, ktorý nastal. Rodič je autorita a určitá úroveň poslušnosti musí fungovať, no treba sa snažiť nájsť rovnováhu.

Ako deti naučiť odlišovať (ne)kvalitný obsah na internete?

Ukázať zlý zdroj, dobrý zdroj, a porovnať ich… Prejsť si s nimi čo je v poriadku a čo už nie, vybudovať v nich kritické myslenie. Ak majú dobrý základ, tak budú sami vedieť rozlíšiť dobré zdroje od zlých a overovať si obsah. Do istého veku za vami môžu chodiť poradiť sa, či je to v poriadku, čo si o tom myslíte… Nech prídu, nech sa opýtajú. Rodič pritom nemusí poznať všetky odpovede, takže aj keď neviete odpovedať, je to v poriadku. Dôležité je prejaviť záujem a učiť sa spoločne s dieťaťom prípadne navzájom.

Takže niekedy je cesta, aby dieťa učilo rodiča.

Určite. Každú chvíľu tu máme novú online službu. Je ťažké to sledovať a nemusíte si všade vytvárať profily. Stačí mať prehľad, na ktorých sociálnych sieťach je dieťa zaregistrované a z času na čas sa ho spýtať, ako ich používa, ako to vyzerá. Prejaviť záujem.

Debata o technológiách v rodine by mala byť otvorená.
Debata o technológiách v rodine by mala byť otvorená.
Zdroj: Profimedia

A ako ich naučiť udržiavať si v online svete odstup?

Psychológovia v tomto smere odporúčajú deti trošku frustrovať. Sem-tam im niečo nedovoliť. Učia sa tým zdržanlivosti, trpezlivosti a tomu, že aj keď niečo veľmi chcú, neznamená to, že to potrebujú. Nemusia to dostať vždy, podobne ako s hračkami. Treba mať určité hranice.

A čo influenceri? Nechať deti sledovať koho chcú?

Tu zase platí to, že by rodič mal vedieť, čo dieťa pozerá. Je fajn si to pozrieť s nimi, aby ste vedeli, aké témy daný influencer rieši. V otvorenej debate je tiež dobré si povedať, prečo pre nich je/nie je vhodný a vysvetľovať, že influencer to robí ako svoju prácu, a že za peknými fotkami či videami sú hodiny prípravy a hodiny postprodukcie. Deti by mali chápať, že jeho život je skutočne náročnejší než to, čo prezentuje. Nejedno dieťa chce byť influencerom. Vyzerá to jednoducho, no nie je to tak.

Napriek tomu sa niektoré deti pokúšajú byť influencermi. Je to v poriadku?

Bez zásadnej účasti rodiča to rozhodne správne nie je. Viem o príklade, kedy chlapec natáčal, ako rozbaľuje svoje hračky. Vzniklo to, keď bol malý, no na videách sa podieľali aj rodičia a nakoniec tým zarábal pre celú domácnosť. Je to v poriadku, ak je to spoločná aktivita a rodič to vie kontrolovať. Dieťa by to však malo chcieť robiť, nemala by sa z toho stať povinnosť, aj keď to zarába peniaze. Má právo na detstvo a budovanie vlastných záľub.

Je vhodné, aby deti zdieľali svoje fotografie a videá?

Opäť je dobré byť aspoň na začiatku akýmsi sprievodcom a v zdravej miere kontrolovať, čo dieťa zdieľa. Pozerať si profil detí, pridať si ich do priateľov a sledovať, či nezdieľajú niečo, čo tam nepatrí. Trošku to filtrovať. Akonáhle však máte doma tínedžera, zakázať mu pridávať čo chce je nereálne. Treba ho radšej usmerňovať, nie ho obmedzovať.

Mal by mať rodič prístup k profilu dieťaťa?

Podľa psychológov by ste minimálne zo začiatku mali mať aj heslo a postupne môžete pomyselnú uzdu deťom popúšťať.

Rozhovor vznikol v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Ilustračná snímka

Spievankovo zabáva a vzdeláva deti už 18 rokov: V čom tromfli aj Karla Gotta?

Kralevich zverejnila zábery z Vysokých Tatier.

Daniela Kralevich prelomila mlčanie: Prvé slová o nehode, pri ktorej zomrela mladá študentka

Rozprávková krajina objektívom nášho reportéra.

VIDEO: Aspoň na chvíľu ako v rozprávke. Fascinujúci pohľad na zasneženú krajinu

Ilustračné foto.Sponzorované

Rok 2021 bez depky a zlej nálady

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 15. do 21. januára?

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia