Rozhovory

Ako pristupovať k technológiám v rodine? Radí odborník na kyberbezpečnosť

19.11. 2020 10:00
Diskusia ()
Rodič by mal byť akýmsi sprievodcom a správanie dieťaťa v online prostredí v zdravej miere kontrolovať.
Rodič by mal byť akýmsi sprievodcom a správanie dieťaťa v online prostredí v zdravej miere kontrolovať.
Zdroj: Profimedia
Rozhovory

Ako pristupovať k technológiám v rodine? Radí odborník na kyberbezpečnosť

19.11. 2020 10:00
Diskusia ()
Rodič by mal byť akýmsi sprievodcom a správanie dieťaťa v online prostredí v zdravej miere kontrolovať.
Rodič by mal byť akýmsi sprievodcom a správanie dieťaťa v online prostredí v zdravej miere kontrolovať.
Zdroj: Profimedia

Online svet sa čoraz viac prelína s realitou a zorientovať sa v ňom má problém nejeden dospelák. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako všadeprítomné obrazovky mobilov, tabletov, počítačov či televízií vplývajú na deti?

Tím expertov zo spoločnosti ESET sa rozhodol pomôcť rodičom s orientáciou v online priestore a vysvetľuje témy z oblasti internetovej bezpečnosti. Projekt Bezpečne na nete vás naučí spoznať základné riziká digitálneho sveta a poskytne praktické rady, ako sa pred nimi chrániť. Nájdete tu aj obsah venujúci sa špeciálne téme technológií v rodine. A práve o tom, ako zvládnuť výchovu detí v digitálnej dobe čo najlepšie, sme sa porozprávali s odborníkom na kybernetickú bezpečnosť.

Ondrej Kubovič šíri osvetu o internetovej bezpečnosti.
Zdroj: ARCHÍV O. K.
Ondrej Kubovič
V ESETe pôsobí päť rokov na pozícii špecialistu pre digitálnu bezpečnosť. Jeho úlohou je zvyšovať povedomie širokej verejnosti o kybernetických hrozbách. Prezentuje tiež výsledky výskumu ESETu v médiách a na rôznych bezpečnostných podujatiach, vrátane konferencií s celosvetovou účasťou. Predtým sedem rokov pracoval v slovenských médiách, kde sa venoval témam ako IT bezpečnosť, obrana či vnútorná bezpečnosť.

Ako môžu technológie pomáhať pri vývoji detí?

Deti si vďaka technológii majú možnosť veci lepšie predstaviť. Je to interaktívnejšie ako si napríklad prečítať klasickú encyklopédiu. Samozrejme, aj knižka má svoju hodnotu, ale v online svete viete dieťa informovať zábavnejšou formou. Zároveň si však treba uvedomiť riziká. Keď je to nekontrolovaný prístup a dieťa si môže pozerať čo chce, nenájde len tie dobré veci.

Ako deťom „dávkovať“ technológie a aké základné pravidlá treba dodržiavať?

Záleží od veku. Do troch rokov psychológovia neodporúčajú žiadne obrazovky. Ak si s dieťaťom večer pustíte rozprávku, tak mu to nič nespraví, ale nie je žiadny dôvod, aby používalo technológie.

Ak sa bavíme o vyšších vekových kategóriách, o žiakoch základných škôl či predškolákoch, tam už s tým dieťaťom vieme aj niečo robiť. Malo by to však byť vždy v sprievode rodiča.

Pri dieťati do desať rokov by ste mali byť keď používa technológie a autonómiu mu dávať postupne, krok za krokom. Hlavne zo začiatku, keď vôbec nemá predstavu o tom, čo to internet je, ako funguje, a aké sú tam riziká.
O. Kubovič

Je dobré využívať nástroje rodičovskej kontroly, aby dieťa nenarazilo na nevhodný obsah. Púšťať ho iba na detské stránky, či do detských zón. Viete si vybrať kam môže chodiť, prípadne použiť obrátený model, povoliť mu len určite stránky.

Konkrétne riešenia prinášame prostredníctvom projektu Bezpečne na nete, ktorým v podstate šírime osvetu o internetovej bezpečnosti. Nájdete tam videá pre menšie deti, v ktorých je jednoduchou formou vysvetlené, čo je dobré a čo je zlé. No máme aj obsah pre tínedžerov či odborné články, nahrávky a podcasty pre rodičov. Je to vlastne taký sprievodca bezpečným používaním internetu.

Mobil, tablet či smart TV sú súčasťou života väčšiny detí už od narodenia. Ako k nim pristupovať?

Smart televízie väčšinou majú zabudovanú rodičovskú kontrolu. PIN kódom viete zamknúť celé zariadenie alebo určitý obsah. Napríklad pri streamovacích službách môžete dieťa pustiť len do detskej sekcie. Rovnaký efekt však môžeme docieliť aj výchovou, naučiť dieťa, že si televíziu nemá zapnúť, kým tam rodič nesedí s ním.

Pri mobiloch záleží od konkrétneho zariadenia. Tie majú rôzne rodičovské nastavenia. Napríklad pri iPhone si viete previazať detské zariadenie so svojím a schvaľovať veci či stanovovať limity. Podobné riešenia sú dostupné aj pre používateľov Android telefónov.

Keď má dieťa vlastný telefón… Odkedy je to vhodné?

Približne od desiatich rokov. Dovtedy je odporúčaný tlačidlový telefón, aby dieťa mohlo byť pripojené, no malo obmedzené možnosti. Ja osobne si neviem predstaviť dieťa, ktoré by bolo s takým mobilom spokojné, keď budú mať všetci naokolo smartfón. No, smartfón je žrútom času a len tak ľahko ho od neho neodtrhnete. Treba nájsť rozumný kompromis a trebárs mu nedať ten najvýkonnejší model.

Aké nástrahy číhajú na deti v online prostredí?

Sexuálne explicitné videá, násilie… nevhodných vecí je viacero. Ak dieťa používa váš dospelácky mobil alebo tablet, na žiadne obmedzenia nenarazí. V prehliadači sa tak môže k takémuto obsahu preklikať napríklad cez reklamy alebo linky na webstránkach. Takýto obsah pritom môže mať na dieťa zlý vplyv. Môže ho to rozrušiť. Vtedy je podstatné, aby sa dieťa nebálo prísť za rodičom a povedať mu, čo spravilo. Netreba ho kritizovať, ale prebrať to s ním a vysvetliť mu, čo videlo, čo to znamená a čo si o tom myslieť.

V začiatkoch je vhodné dieťa naučiť pozerať televíziu v prítomnosti rodiča.
V začiatkoch je vhodné dieťa naučiť pozerať televíziu v prítomnosti rodiča.
Zdroj: Profimedia

Takže na prvom mieste je výchova.

Samozrejme. Dôležité je pritom aj správanie samotného rodiča. Ten by mal mať samoregulačné mechanizmy a nebyť na mobile každý deň, povedzme šesť hodín na sociálnych sieťach. Keď to dieťa vidí, kopíruje správanie a chce robiť to isté. To platí najmä v nižších vekových kategóriách.

Deti od desiatich rokov využívajú technológie viac. Často sa prihlasujú na sociálne siete, hoci by nemali. Sú obmedzené od 13 rokov, no deje sa to. Ak si dieťa vytvorí takýto profil skôr, sociálna sieť má povinnosť ho zrušiť ak nemá súhlas so spracovaním dát od rodiča.

Deti sa tiež môžu dostať do kontaktu s ľuďmi, ktorých nepoznajú. Rizikom je aj kybernetická šikana. Nie je to nič príjemné, no dieťa to so správnym usmernením vie spracovať. Horšou nástrahou sú sexuálni predátori. To už sa dostávame do teritória, od ktorého svoje dieťa chcete za každú cenu uchrániť.

Správnou cestou je byť s dieťaťom, keď si sociálnu sieť zakladá a ukazovať mu, načo sú tam jednotlivé prvky a čo robiť, keď ho niekto otravuje. Zo začiatku tiež regulovať ľudí, s ktorými je v kontakte, sledovať zoznam jeho priateľov. Nie je to o detailnom monitoringu, skôr ide o to s dieťaťom hovoriť, keď sa v jeho blízkosti objaví niekto nový. Zaujímať sa kto to je, odkiaľ sa poznajú. Psychológovia tiež odporúčajú vyhnúť sa zákazom a skôr viesť o daných problémoch dialóg. Nech za vami príde dieťa samé a porozprávate sa o tom, či je vhodné si danú osobu pridať.

Vo vyššom veku sú riziká diverzifikovanejšie. Jedným z nich je škodlivý kód. To vlastne riešime aj my v ESETe. Škodlivý email, či obsah, ktorý dieťa ľahko stiahne - napríklad kliknutím na odkaz v hre či na internete - a ktorý následne kradne údaje zo zariadenia, alebo poškodzuje dáta. Manipulácie, ktoré vedú k podobným hrozbám pritom vedia byť naozaj prepracované a oklamať aj skúseného človeka. Preto je potrebná technologická ochrana.

Kde ju vezmeme?

Tým, že dodržiavate pravidlá kybernetickej hygieny. Aktualizujete si zariadenie a aplikácie, robíte si zálohy a používate bezpečnostný softvér. Ten vie zastaviť hrozby na rôznych vrstvách. Dokáže totiž filtrovať škodlivé stránky, vie odhaliť škodlivú komunikáciu na sieti či zastaviť nepovolené operácie. Technologickú ochranu ľudia poznajú pod slovom anti-vírus, vírusy však dnes zďaleka nie sú také rozšírené ako kedysi, dnes je to skôr o trójskych koňoch prípadne červoch.

Ďalšia kategória útokov, sú tie, ktoré sa používateľa snažia zmanipulovať. Záškodníci často oklamú aj dospelých ľudí, vymámia z nich peniaze či prihlasovacie údaje. Dieťa je v ešte väčšom riziku, keďže nemá toľko predchádzajúcich skúseností. Povedzme generácia rodičov, ktorá vyrastala v deväťdesiatych rokoch, akoby postupne nabiehala na všetky technológie a sociálne siete a učila sa s nimi fungovať. Tú výhodu dnes deti nemajú. Na druhej strane ale majú skúsených rodičov, ktorí ich vedia usmerniť a možnosti ako sa technologicky chrániť.

A čo tínedžeri?

Tým už rodičia nemôžu pozerať cez rameno, čo všetko robia na sociálnej sieti. Potrebujú súkromie a rozvíjať sa. Práve tu je dôležitá komunikácia. O všetkom sa treba porozprávať, všetko si treba vysvetliť. Jednou z najrozšírenejších nástrah je prehnané zdieľanie, či už polohy alebo nevhodných či príliš osobných fotiek. Napríklad odfotený lístok na koncert s QR kódom vie použiť ktokoľvek. Aj na to máme na webe Bezpečne na nete návody, prečo a načo si dať pozor. Dôležité je uvedomiť si, že to čo sa raz objaví na internete sa už odtiaľ nedá úplne odstrániť, a to aj keď daný obsah rýchlo zmažete.

Škodu na zariadení opravíte, alebo ho nahradíte. Prísť o dáta však nie je nič v porovnaní s psychickými následkami. Dieťa v online prostredí treba najmä v nižšom veku naučiť spracovávať informácie, kriticky myslieť a správne reagovať.
O. Kubovič

Vyvážený čas s technológiami vs. čas strávený inak. Kde je „zlatá stredná cesta“?

Podľa psychológov sú do troch rokov obrazovky nadbytočné, ale keď si s dieťaťom večer pozriete rozprávku, žiadna ujma to nie je. Pri deťoch od päť rokov je odporúčaná maximálne hodina denne. Dôležité je, aby bol čas vyvážený, aby dieťa trávilo čas aj offline – inou hrou, vonku, s vami či s kamarátmi…

Smartfón by deti mali mať až po desiatom roku. Rodičia by im zo začiatku mali vysvetľovať funkcie, všetko si s nimi prechádzať a postupne ich učiť autonómii. V puberte vás prirodzene začnú zo svojho online sveta vytláčať, dôležité je im dať pocit, že keď sa niečo stane - nech je to akokoľvek trápne - môžu za vami prísť.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia