Juraj Rizman (46) má od začiatku roka nové zamestnanie. Táto skutočnosť zvykne verejnosť šokovať, keďže sa mnohí mylne nazdávajú, že jeho povolaním je „byť partnerom prezidentky“.

Od začiatku roka máte nové zamestnanie v neziskovej organizácii Post Bellum.

Áno, v Post Bellum mám na starosti komunikáciu a vzťahy s verejnosťou. To sú oblasti, ktorým sa profesionálne venujem od roku 1993. Mám z toho veľkú radosť pretože robím to, čo ma baví, a ešte aj v oblasti, ktorá ma vždy zaujímala a fascinovala. No a v neposlednom rade, venovať sa histórii a pamäti národa, je jedna z tých vecí, ktoré môžem robiť aj ako partner prezidentky, keďže viaceré činnosti by som z tejto pozície vykonávať nemal.

Pracujem na plný úväzok, pretože tak ako všetci, aj ja musím platiť účty.

J. Rizman

Mohli by ste byť konkrétnejší? Čo napríklad nemôžete robiť?

Napríklad politický lobbying. V minulosti som mal v rámci environmentálnych iniciatív alebo Via Iuris na starosti aj kontakty s politickými stranami, vládou, či s NR SR. V rámci platnej legislatívy sme presadzovali reformy, predkladali sme návrhy na zmeny legislatívy a pripomienkovali sme predložené zákony. No a nebolo by vhodné, aby som takúto aktivitu vykonával z pozície partnera prezidentky. Hrozili by nedorozumenia, ale aj to, že by som sa mohol dostal do konfliktu záujmov a to by nebolo dobré ani pre pani prezidentku, ani pre organizácie, ktoré by som zastupoval, a ani pre mňa.

Niektorí ľudia si však myslia, že byť partnerom prezidentky je „pracovná pozícia“, že vás platí štát.

S tým sa stretávam pomerne často. Som partner prezidentky, ale to neznamená, že za to od štátu niečo dostávam. Nemám od štátu žiadnu rentu, kanceláriu, auto ani ochranku. Živím sa sám. Pracujem na plný úväzok, pretože tak ako všetci, aj ja musím platiť účty.

TOĽKO LÁSKY! TAKÝTO KRÁSNY ZÁBER ZVEREJNILA PREZIDENTKA NA VALENTÍNA

A zmenilo by sa vaše postavenie, ak by ste si pani prezidentku zobrali?

Z pohľadu našej legislatívy nie. Z pohľadu zákona, je úplne jedno, či ste manželom alebo partnerom prezidentky. Napriek tomu, že sa dáko automaticky počíta s niektorými protokolárnymi aktivitami, nemáme postavenie prvej dámy alebo teda „prvého pána“ legislatívne upravené. To však so sebou, samozrejme, prináša aj isté komplikácie a problémy.

Aké komplikácie musí riešiť po boku prezidentky Čaputovej sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia