Roky je vo výbornej forme. Okrem účinkovania na doskách SND, vo viacerých seriáloch či aktuálne v kinofilme Sviňa je veľmi aktívny aj v súkromí. Športuje, príležitostne sa otužuje, medituje a najnovšie sa chystá absolvovať kapitánsky kurz. Herec Jozef Vajda (64).

Je o vás známe, že sa otužujete a pravidelne cvičíte. Možno práve preto nebývate chorý.

Možno je to tým, neviem. Ku klasickým alopatickým lekárom nechodím, nekonzumujem žiadne lieky, chémiu vo svojom živote nechcem. Absolútne sa vyhýbam antibiotikám. Z času na čas však absolvujem rôzne alternatívne metódy vyšetrenia tela. Východné filozofie hovoria o tom, že človek má obrovskú samoliečiteľskú schopnosť.

˃˃˃ Fotografie nájdete v galérii. ˂˂˂

A v 21. storočí na to prišli aj lekári, že bez spolupráce s pacientom sa človek skrátka neuzdraví. Deväťdesiat percent úspechu závisí od rozhodnutia človeka, ktorý sa chce vyliečiť, zvyšok urobia lekári svojou prácou. Som sympatizant ajurvédskej medicíny, aj teraz sa napríklad chystám do Indie na štrnásť dní.

Ajurvédsky lekár vás vyšetruje celé jedno poobedie a vy mu poviete všetko, čo vás ťaží. Nepoužíva pritom žiadne nástroje, prístroje. Pozrie si váš necht, jazyk, oko, ucho, kožu a presne vie, čo vám je. A skutočne, ak by vás zmerali aj tými najcitlivejšími prístrojmi, tak všetko sedí, dokonca ich svojou diagnózou predbehne.

Vie totiž všetko aj o vašej hlave, o tom, ako máte nastavenú myseľ, aké problémy vznikajú z vašich negatívnych myšlienok, na ktorých orgánoch sa následne nahromadená negatívna energia ukladá. Zároveň je zaujímavé, že v Indii a Číne lekári dostávali peniaze až vtedy, keď mali zdravého pacienta, nie naopak.

Žiaľ, dnes ide len o biznis. Ideálne je predpísať hrsť liekov, a keď nezaberú, predpísať ďalšie a stále dookola. Otec bol lekár a moja babička od neho vždy chcela lieky na predpis. Nesúhlasil s tým, lebo vedel, že jej nič nie je. Do fľaštičiek jej preto vždy nasypal rôzne vitamíny. Tie poctivo brala a bola zdravá, lebo si myslela, že má svoje lieky, aj keď ich nemala. (Smiech.)

Najväčší programátor šťastia, nešťastia, zdravia, chorôb aj lásky je vždy v našej hlave. Väčšinou si ľudia hovoria, ako im je zle, čo ich bolí, a telo sa tak napokon začne správať. Normálny program v hlave je deštrukčný, ale mal by byť konštruktívny. Preto si treba myseľ programovať. Povedať si, že mi je dobre a že som zdravý. Stačí sa na to zamerať a veriť tomu.

Ako ste na tom s meditáciou? Darí sa vám nájsť na ňu pravidelne čas?

Snažím sa každé ráno aj každý večer. Neviem, či sa to dá nazvať meditáciou a či to robím správne, ale snažím sa upokojiť, dýchať a nemyslieť na nič. Takýmto spôsobom sa snažím uvoľniť aj pred predstavením. Vždy, keď sem prídem večer, často už aj unavený, doprajem si pätnásť minút na prečistenie mysle, čo je veľmi fajn...

Celý rozhovor o aktuálnom filme Sviňa aj o životnom štýle Jozefa Vajdu si môžete prečítať v najnovšom Živote.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia