O niekoľko desaťročí sa pravdepodobne šaty, ktoré si oblečie Zuzana Čaputová (45) počas inaugurácie, ocitnú ako historický artefakt v múzeu alebo budú súčasťou inej významnej zbierky.

Skutočnosť, že na Slovensku vyhrala prvýkrát v histórii prezidentské voľby žena, upútala celý svet. Odborníci, ktorými sa Zuzana Čaputová obklopila v oblasti protokolu či obliekania, si preto história zapamätá ako priekopníkov.

Uznávaný Hanečka

Zuzana Čaputová nám počas predvolebnej kampane povedala, že v prípade obliekania sa spolieha na vlastnú intuíciu, radia jej dcéry a mama, ktorá je v jej očiach dámou. Počas dvoch volebných nocí sa však pred médiami a na verejnosti ukázala v modeloch od slovenskej dizajnérky Dany Kleinertovej.

Dnes jej dve slávnostné róby, jednu na samotnú inauguráciu, druhú na slávnostnú večeru, pripravuje Boris Hanečka, ktorého meno má vo svete módy silné renomé.

Pracovný tím zvolenej prezidentky túto zmenu odôvodnil slovami: „Počas pôsobenia v prezidentskom paláci plánuje dať priestor viacerým slovenským návrhárom.“

Sám Boris Hanečka hovorí: „Rešpektujem modely, ktoré mala počas volebných nocí, konkrétne čím začala. Ide ďalej, vnímam to a chcem ju svojou tvorbou posunúť. Potom možno príde iný dizajnér a posunie to opäť iným smerom. Je to ako pochodeň.“

Podľa Borisa Hanečku novej prezidentke pristane cyklámenová farba. Návrhár má v hlave viacero nápadov, ako by chcel obliecť Zuzanu Čaputovú.
Podľa Borisa Hanečku novej prezidentke pristane cyklámenová farba. Návrhár má v hlave viacero nápadov, ako by chcel obliecť Zuzanu Čaputovú.
Zdroj: Emil Vaško

Tento módny mág aktuálne pripravuje pre budúcu prezidentku aj model, v ktorom absolvuje svoju prvú oficiálnu návštevu v zahraničí, a to v Prahe.

Zuzana Čaputová má v týchto dňoch po svojom boku aj osobnú protokolistku Katarínu Strýčkovú, ktorá v minulosti okrem iného organizovala návštevu kráľovnej Alžbety II. na Slovensku a šéfovala protokolu v Národnej rade SR. Títo dvaja odborníci dnes budujú nový šatník prvej slovenskej prezidentky a rekonštruujú ten pôvodný.

Zaslúži si úctu

Reprezentatívny, utilitárne farebný, elegantný, moderný, v niečom dostatočne konzervatívny, zaujímavý, rafinovane ženský, praktický, nositeľný, príjemný, funkčný, zaujímavý a inšpiratívny. Tieto prívlastky skloňujú Katarína Strýčková a Boris Hanečka v súvislosti so šatníkom prezidentky počas našej návštevy v ateliéri, kde sa rodia nové nápady.

Zuzana Čaputová sa však už v predvolebnej kampani prejavovala ako kandidátka so silným cítením v oblasti ekológie, nečudo, že túto filozofiu chce preferovať aj pri obliekaní.

„Nenakupujem v reťazcoch, ktoré nie sú výrobou svojho oblečenia šetrné k životnému prostrediu. Môj tím hľadá pre mňa aj látky z recyklovaných materiálov. Ak to bude vhodné, využijem svoje šaty na viacero príležitostí,“ vyjadrila sa Zuzana Čaputová.

Na verejnosti sa niekoľkokrát ukázala aj v červenej, jej nový poradca a úspešný módny návrhár však radí narábať s touto farbou v jej prípade opatrne.
Na verejnosti sa niekoľkokrát ukázala aj v červenej, jej nový poradca a úspešný módny návrhár však radí narábať s touto farbou v jej prípade opatrne.
Zdroj: Profimedia

Jej záujmom je podporovať domácu tvorbu a ukázať šikovnosť našich ľudí aj v zahraničí. Presnú predstavu o investícii do svojho šatníka ešte nemá, no určite bude, ako povedala, k tejto záležitosti pristupovať ekonomicky.

Jej osobná protokolistka má už dnes v jednej veci úplne jasno. „Inauguračné šaty, tak to je historický model a zaslúži si tú úctu, aby bol oblečený iba raz.“

Ako ďalej hovorí, prezidentka bude pracovať aj v úrade, bude sa stretávať s ľuďmi za zatvorenými dverami, v tomto prípade si bude môcť dovoliť, ako sa povie, šaty recyklovať.

„Zuzana Čaputová je v celosvetovom meradle ako osobnosť veľmi pútavá, preto očakávame, že ju budú veľmi často pozývať do zahraničia na návštevy a rôzne konferencie, oficiálne návštevy bude prijímať aj doma. Jej postavenie bude výnimočné, očakáva sa preto, že bude mať aj dôstojné reprezentatívne oblečenie.

Neviem si predstaviť, ako by sa na ňu pozerali Slováci, keby bola pri tom iba obyčajná. Ak by si chcela ten istý reprezentatívny model obliecť dvakrát, môže to urobiť, povedzme, až po roku,“ vysvetľuje táto odborníčka.

Boris Hanečka je pripravený na to, že Slováci budú v prípade obliekania prezidentky očakávať niečo krásne.

„Určite to nebude exhibícia výstrelkov. Slováci majú dobrý vkus a veľké očakávania. Máme hlad po krásnych veciach. U českých žien je móda na dvadsiatom mieste, u slovenských na treťom.“

Jej osobnou protokolistkou je Katarína Strýčková.
Jej osobnou protokolistkou je Katarína Strýčková.
Zdroj: Emil Vaško

Čierna jej nepristane

Títo dvaja odborníci dnes prehodnocujú aj aktuálny šatník Zuzany Čaputovej.

„Určite jej však nevyhadzujeme veci zo skrine, až taký taliansky prístup sme k tomu nezaujali. Ako prezidentka bude musieť myslieť hlavou a srdcom, telo nám dala do opatery, aby sme jej to uľahčili. Je nesmierne disciplinovaná, dá si poradiť a veľmi si váži prácu iných. Napríklad pri prvej skúške inauguračných šiat stála na jednom mieste 4 hodiny v kuse a okolo nej pobehovalo v pracovnom tempe 5 krajčírok,“ hovorí Boris Hanečka.

Čo však znie zaujímavo, niekoľko jej konfekčných šiat dostalo v ateliéri Borisa Hanečku úplne novú formu. Napríklad odborníci zo sveta módy počas predvolebnej kampane zvozili pod čiernu zem čierne šaty, v ktorých bola hosťom v Show Jana Krausa či na návšteve u prezidenta Andreja Kisku. Módny svet takmer jednohlasne tvrdil – čierna Zuzane Čaputovej nepristane.

„Nie je však čierna ako čierna. Konečný výsledok je ako trojnožka – materiál, strih a farba. Pani Čaputová nám priniesla šaty, v ktorých sa cíti dobre a, naopak, v ktorých zase nie. Bolo to ako diagnostika u lekára. Odevy, ktoré boli neforemné, nelichotivé a nevyzdvihujú jej prednosti, sme upravili. Napríklad do výstrihu spomínaných čiernych šiat sme umiestnili jemné saténové véčko.

Šatám mätovej farby s dlhými rukávmi sme okrem iného osadili do chrbtovej časti malé zlaté gombíky. Tento proces však netrvá 10 minút, ako by sa mohlo zdať. Jedny šaty sa rozoberajú celý deň, strihovo sa upravia, nanovo zošijú a majú potom úplne inú formu. Ak by som chcel byť teatrálny, tieto šaty by som jednoducho vyhodil do koša. Bolo by to síce jednoduché, ale k ničomu by to neviedlo a hlavne nespĺňalo by to zadanie – ekológia.“

Prvú slovenskú prezidentku sme zatiaľ videli na verejnosti v týchto outfitoch. Nie všetky však boli dobrou voľbou. Pristanú jej pastelové farby a šaty, ktoré tvarujú siluetu.
Prvú slovenskú prezidentku sme zatiaľ videli na verejnosti v týchto outfitoch. Nie všetky však boli dobrou voľbou. Pristanú jej pastelové farby a šaty, ktoré tvarujú siluetu.
Zdroj: TASR

Svadba so štátom

Zuzana Čaputová sa ujme prezidentského úradu v sobotu, v tento deň ju čaká inaugurácia. Ústavou predpísaný sľub zloží počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR 15. júna napoludnie v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. Hoci tím Borisa Hanečku finišuje s prípravou šiat, z pochopiteľných dôvodov ich zatiaľ nikto nevidel.

„Inaugurácia je ako svadba so štátom. A nevesty predsa dopredu svoje svadobné šaty neukazujú,“ prirovnáva Boris Hanečka.

Inauguračný out-fit bude jednoduchý, ale veľmi rafinovane premyslený a bude niesť jeho veľmi výrazný umelecký podpis. Pri tvorbe museli rátať milimetre a brať do úvahy každý detail, napríklad ako šaty obopnú postavu, ako pracuje materiál, keď kráča, pri podpise bude dvíhať ruku, ako budú vtedy šaty reagovať.

Na margo farby módny mág tvrdí, že v prípade kritiky ju budú vedieť obhájiť. Ako indícia môže slúžiť aj ďalšie vyjadrenie autora inauguračného odevu.

„Veľmi opatrne by som v jej prípade narábal so sivou farbou v blízkosti tváre. Pristane jej mimózová žltá, oranžová, tehlová, terakotová, cyklámenová, popol z ruží, bledomodrá. Červená ma v jej prípade neinšpiruje a vôbec by som nepoužil červeno-čiernu kombináciu. Nepristane jej bordová farba, vylúčil by som aj zlatú studenú s nádychom do zelena. Čo sa týka strihu, páči sa mi jej ženská silueta, driek, preto jej pristanú šaty kopírujúce postavu.“

Nová prezidentka aktuálne spolupracuje s uznávaným dizajnérom Borisom Hanečkom.
Nová prezidentka aktuálne spolupracuje s uznávaným dizajnérom Borisom Hanečkom.
Zdroj: Emil Vaško

A potom svoje zohráva ešte aj protokol. „Určite mi nezväzoval ruky, skôr naopak, bral som to ako zadanie, a to mám veľmi rád. Móda je zaujímavá, pretože je ako dúha s viacerými farbami. Pri spoločenských udalostiach nemôžu mať dámy na sebe do 19. hodiny dlhé šaty bordovej či inej tmavej farby, teda ani čiernej. Hodia sa pastelové, svieže, príjemné farby. Môže to byť neutrálna šedá, béžová a biela.“

Ste krásna

Skôr ako došlo k prvej skúške šiat, Zuzana Čaputová prišla najprv osobne do ateliéru Borisa Hanečku.

„Nadýchať sa atmosféry, chcela vidieť, ako tvorím. Diskutovali sme, potom mi povedala, že sa rozhodla už na mieste. Pri tvorbe sa tvoria dve cesty, ktoré sa stretnú, a na konci je výsledok. Tá jedna je telo, s akým prídete, parametre.

Druhá línia je obliecť myseľ. Žena môže mať dokonalú postavu, no ak model neprijme hlava, nebude to uveriteľné. Chcem, aby výsledkom tvorby neboli len pekné šaty. Zahaliť ju do nádherných šiat a udusiť ju tou krásou, aby ľudia povedali wau, to sú krásne šaty, tak to nie. Chcem, aby povedali wau, dnes ste krásna.“

Úspešný módny dizajnér musí byť aj dobrý psychológ a Boris Hanečka na margo prvej slovenskej prezidentky hovorí:

„Je rafinovaná, nežná a ženská. Nebola tvrdá ani rázna, ale bola jasná. Okrem toho je nefalšovaná a nič nepredstiera. Preto som pri práci necítil stres a napätie, ako sa očakáva pri takej zodpovednej úlohe.“

Modrá farba jej veľmi pristane.
Modrá farba jej veľmi pristane.
Zdroj: TASR

Treba odolať tlaku verejnosti a médií

Na naše otázky odpovedá vysokoškolská pedagogička a odborníčka na protokol, dejiny diplomacie a pravidlá spoločenského styku, autorka publikácií na túto tému, MÁRIA HOLUBOVÁ.

Slovenská prezidentka sa chce v prípade svojho šatníka správať ekologicky. Čo na to protokol?

Vyjadrenie Zuzany Čaputovej, že bude k svojmu šatníku prezidentky pristupovať ekonomicky a ekologicky, je v poriadku a nie je v rozpore s protokolom, ktorého súčasťou je od 17. storočia aj prezentácia osobnosti štátnika a štátu.

Ak sa pani prezidentka rozhodla nosiť jedny šaty na viacero príležitostí, tak v súčasnosti je to bežné, napríklad vojvodkyňa z Cambridgea, manželka princa Williama, to už praktizuje a popularitu v Spojenom kráľovstve si získala aj tým, že nosí konfekciu, ktorá je dostupná, a tak sa stala vzorom a ikonou pre mladé ženy.

Ovládajú svetové političky umenie dobre sa obliecť?

Podčiarknuť individualitu vhodným oblečením je náročný proces, ale dá sa to naučiť tým spôsobom, že štátnička odolá tlaku verejnosti a médií. Ako príklad by som uviedla zrelé top političky na medzinárodnej politickej scéne Angelu Merkelovú a Hillary Clintonovú. Presadili si jednoduché outfity, v ktorých sa cítili komfortne. Čierne nohavice, jednoduché topánky, hlavne čiernej farby, farebné sako voľného strihu, náhrdelník a hladký účes.

Stylisti na ne slovne útočili, samozrejme, každý ich chcel obliekať, a podali si ich aj médiá. Napríklad jeden americký reportér im na spoločnom stretnutí ukázal ich fotky, ale zakryl im hlavy a dámy sa nepoznali, nevedeli sa rozoznať. Ocenili však tento vtip a zobrali to s humorom.

Zuzana Čaputová bola počas volebnej kampane „iba“ občiankou a nemusela striktne dodržiavať protokol. Predsa len, všímali ste si jej outfity?

Dodržiavala farebný minimalizmus a z toho dôvodu si mohla dovoliť výraznejšie šperky, ktorých autorkou je slovenská návrhárka Nataša Štefunková. Tak ako tieto špeciálne pre ňu vyrobené šperky, aj jej žiarivý účes z polodlhých blond vlasov sa stali jej značkou, čo treba oceniť. Niektorým modelom počas kampane chýbala elegancia, čo súvisí s dĺžkou sukne, nemala by byť pod koleno alebo do pol lýtok, ale tesne nad koleno. Tieto parametre spĺňa model, ktorý mala pani prezidentka na otvorení bezpečnostnej konferencie Globsec.

Čo očakávate od inaugurácie ako odborníčka?

Prezentáciu dámy, ktorá by sa mala stať vzorom, ikonou pre ženy. Základným atribútom dámy je prirodzenosť, schopnosť byť v najzložitejších situáciách sama sebou a dôstojnosť. Týmito vlastnosťami pani prezidentka disponuje a zvýrazniť to môže aj vhodný výber šiat na slávnostnú inauguráciu.

Pani prezidentka má krásne zdravé vlasy žiarivej farby a účes, ktorým disponuje, jej veľmi pristane. Z toho dôvodu by boli vhodné odtiene studených farieb, napríklad oceľovo modrá v kombinácii s platinovými alebo striebornými doplnkami. Šaty na inauguráciu sú v réžii módneho návrhára Borisa Hanečku, ktorého kreácie sú veľmi elegantné a noblesné, tak sa necháme prekvapiť.

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac