Bojovali v Slovenskom národnom 
povstaní, dnes patria medzi svetové unikáty. Napriek tomu ostávajú 
exponáty ťažkej bojovej techniky 
pod holým nebom vystavené napospas počasiu. 


Tanky či obrnené transportéry nie sú stavané na to, aby stáli vonku. Aj v kasárňach ich vždy vidíme pod strechou, lebo na rozdiel od osobných automobilov nemajú na spojoch tesnenie. Voda sa tak dostáva dovnútra a vytvára vlhkosť, ktorá môže mať na interiér priam devastačné účinky.

Pohľad na zhrdzavený interiér vzácnych bojových vozidiel pri banskobystrickom Múzeu SNP je viac ako žalostný.

„Odkedy som nastúpil do funkcie, a to je už 12 rokov, iniciujem, aby sa táto technika dostala pod strechu. V mnohých prípadoch ide o skutočne raritné kúsky. Patria medzi ne dva vozne z pancierových vlakov, jeden tankový a druhý guľometný. Totálne unikáty, ktoré nenájdete nikde inde vo svete.

Vo vnútri tankového vozňa je umiestnený ľahký tank Škoda LT-35, jeden z piatich na svete. V podobnom počte sú zachované aj nemecké samohybné delá. Máme tu vzácne sovietske lietadlo Li-2, kde je expozícia, a taktiež doň zateká, je vo veľmi zlom stave. Keď toto vidia zahraniční turisti, sú užasnutí, že si takéto historické skvosty nevieme chrániť,“ hovorí riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Podzemný projekt

Najvýhodnejšia alternatíva, ako dostať tieto exponáty pod strechu, sa núka priamo v areáli múzea. Projekt podzemnej, v stropnej časti presklenej garáže v susedstve monumentálneho pamätníka má už pripravenú aj vizuálnu štúdiu a rozpočet. Stavebná časť sa pohybuje na úrovni štyroch miliónov eur.

Okrem tohto variantu sa zvažovala aj kúpa nevyužívanej budovy oproti autobusovej stanici alebo postavenie novej haly v areáli digitalizačného centra na Partizánskej ceste. V prvom prípade je nevýhodou nedostatočný priestor s pravdepodobnou nutnosťou prístavby, v druhom komplikovanejší prístup.

Približne takto by mala 
vyzerať nová podzemná „garáž“ s presklenou strechou.
Približne takto by mala 
vyzerať nová podzemná „garáž“ s presklenou strechou.
Zdroj: Archív Múzea SNP

„Za spomínané 4 milióny eur dokážeme urobiť tento projekt na najvyššej úrovni,“ je presvedčený Stanislav Mičev.

Jedinú „maličkosť“ predstavuje fakt, že peniaze stále nie sú k dispozícii.

„Keď tu mala vláda vo februári 2015 výjazdové zasadnutie, prijala uznesenie, že ešte do konca roka 2015 sa na to majú nájsť financie. Zaviazala tým ministerstvo kultúry, ktoré však takúto sumu jednoducho vyčleniť nedokáže. Reálne riešenie vidím buď v prijatí uznesenia vlády, alebo v začlenení financií do rozpočtu na budúce roky, aby bolo možné projekt zrealizovať,“ dúfa Stanislav Mičev, že sa veci v dohľadnom čase konečne pohnú dopredu.

Aby aj Američan otváral ústa

Podzemné úložisko vojenskej techniky je len jednou zo súčastí kompletnej rekonštrukcie múzea. Tá by riešila opravu budovy, jej presklenia, vybudovanie nových expozícií a najmä výmenu inžinierskych sietí, keďže len za minulý rok tu dvakrát odstraňovali havarijné situácie. Stav budovy postavenej v roku 1969 je viac ako alarmujúci.

„O to viac nás teší ústretovosť ministerky kultúry, ktorá si bola osobne pozrieť súčasný stav a zo zdrojov svojho rezortu vyčlenila pre naše múzeum 700 000 eur. Tie budú už tento rok využité na rekonštrukciu prvého nadzemného podlažia. Vynovíme výstavné priestory a postavíme moderný, elektronicky riadený depozitár. Blíži sa 75. výročie SNP a som presvedčený, že jeho účastníci si to zaslúžia,“ dodáva riaditeľ múzea.

Celková rekonštrukcia múzea, plánovaná na 4 ročné cykly, by si vyžiadala približne 13,5 milióna eur. Aj keď sa niekto môže nad touto sumou pozastaviť, šetrenie podľa Stanislava Mičeva v tomto prípade nemá význam.

„Chceme to urobiť najmodernejším spôsobom, dokonca nad rámec toho, čo je bežné vo svete. Tak, aby po expozícii chodili s otvorenými ústami aj Rakúšania, Nemci, Francúzi alebo Američania. Už 20 rokov, odkedy sa robí výskum o historických udalostiach, je 29. august 1944 až u 85 percent Slovákov vnímaný ako najvýznamnejší dejinný predel v našej histórii. Odovzdávať tento odkaz ďalej je pre mňa záväzkom a povinnosťou,“ zdôrazňuje.

Fotografie v tomto prípade nestačia. Na priblíženie časov SNP treba predovšetkým reálne exponáty s informačnou databázou, ktoré vyrozprávajú ich príbeh.

Tieto zábery interiéru vzácnych vojnových 
exponátov nepotrebujú žiadny komentár.
Tieto zábery interiéru vzácnych vojnových 
exponátov nepotrebujú žiadny komentár.
Zdroj: Ján Šperka
Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia