Reportáže

Zúfalstvo v Kocúrkove? Diana bojuje za záchranu živnostníkov

26.2. 2021 6:00
Diskusia ()
Nechtové štúdio zíva prázdnotou, tak ako kopa ďalších drobných prevádzok.
Nechtové štúdio zíva prázdnotou, tak ako kopa ďalších drobných prevádzok.
Zdroj: Archív Diany z nechtového štúdia
Reportáže

Zúfalstvo v Kocúrkove? Diana bojuje za záchranu živnostníkov

26.2. 2021 6:00
Diskusia ()
Nechtové štúdio zíva prázdnotou, tak ako kopa ďalších drobných prevádzok.
Nechtové štúdio zíva prázdnotou, tak ako kopa ďalších drobných prevádzok.
Zdroj: Archív Diany z nechtového štúdia

Vraj im štát nepomáha. Neustále mení podmienky aj spätne a robí všetko pre to, aby ich spĺňalo čoraz menej ľudí. Nepríjemné chvíle zažívajú samostatne zárobkovo činné osoby.

Napríklad Diana, majiteľka nechtového štúdia, ktorá bojuje za záchranu drobných živnostníkov v totálnej núdzi s prevádzkami zatvorenými počas pandémie. Je jedna z mnohých. V skupine na sociálnej sieti je okrem nej 6 500 ďalších. Nechcú vyznieť ako špekulanti a podvodníci, ale potešilo by ich, keby sa skončilo úradnícke Kocúrkovo, ktoré ich postihlo.

Dianin príbeh

„Do médií stále dávajú rozhovory o tom, ako nám pomáhajú, ale do podmienok prvej pomoci malým živnostníkom spätne dodali vetu, pre ktorú mnohí z nás nebudú mať nárok ani na euro,“ hovorí majiteľka zatvoreného nechtového štúdia Diana z Bratislavy.

„Doteraz tvrdili, že spätne sa pravidlá meniť nesmú. Cez palubu hodili živnostníkov, ktorým nevznikla povinnosť platiť odvody. Aby sme aj my mohli žiadať o pomoc, v decembri nás politik a lektor v oblasti pracovného práva, sociálneho zabezpečenia a dane z príjmu a bývalý štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Mihál a úradníčky na úradoch práce nabádali, aby sme si začali dobrovoľne platiť odvody a budeme mať za december nárok na finančnú kompenzáciu. Do podmienok vtedy doplnili, že ten, kto sa dobrovoľne prihlási a bude aspoň polovicu mesiaca platiť, bude mať nárok.“

Živnostníci brali vážne stránku Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála. Nikto iný im nedokázal tak jasne odpovedať a dať nádej. Úradníčky na úradoch práce často len krčili plecami a nevedeli odpovedať. J. Mihál ľudí nabádal, aby sa k 15. 12. rýchlo nahlásili na dobrovoľné platenie odvodov a v polovici januára sa opäť odhlásili. Následne nech sa prihlásia v polovici februára a odhlásia v polovici marca. Tým im vznikne nárok na plný príspevok za všetky mesiace.

Vyzerá to ako pritiahnuté za vlasy – prihlasovať sa, odhlasovať... Štát to mohol vyriešiť aj jednoduchšie, napríklad ako v susedných krajinách, kde pomáha živnostníkom, ktorí vinou pandémie prišli o väčšinu príjmu alebo o všetko, bez zbytočných byrokratických komplikácií, ktoré prinášajú osobné katastrofy. Niekoľko českých kamarátov, drobných živnostníkov, mi potvrdilo, že pomoc im na začiatku pandémie prišla bez problémov a zdĺhavého vybavovania. Okrem toho niekoľko mesiacov nemuseli platiť odvody do sociálnej poisťovne. Z ľahkého štartu postupne prešli do prepracovanejšieho systému s ohľadom na straty živnostníkov.

Poradca drobných živnostníkov to v tom našom chaotickom Kocúrkove napohľad myslel dobre, ale aj on narazil. Nabádal ľudí, aby neplatili štátu plný mesiac, aby v ťažkej situácii nedávali nič navyše a šetrili si. „Na začiatku januára však prišla informácia, že nárok na pomoc mať nebudeme. Nikto nám nedokázal dať relevantné informácie. Pán Mihál statusy o odhlasovaní a prihlasovaní zmazal. Preto sme sa mnohí odhlásili. Ak nemáme nárok na príspevok, tak nemáme z čoho platiť odvody,“ vysvetľuje nešťastná Diana.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
S manželom.

Bernasovská a Mravec sú spolu vyše dvadsať rokov: Čo ich spája?

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

LEGENDÁRNE VTIPY zo Života: Vybrali sme pre vás to najlepšie zo 60. rokov!

Ilustračná snímka

Možno mágia, možno zázrak. Prvé snehové vločky mi prinášajú šťastie do života!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Ilustračná snímka

Bolestivý prísľub PRINCEZNEJ DIANY: Svoje slová už nestihla naplniť

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia