Ich život závisí od drahej liečby, ktorú im zdravotné poisťovne ODMIETAJÚ PREPLATIŤ. Taká je realita mnohých ľudí na Slovensku. Desaťtisíce eur nemajú a ide im o čas. Predávajú autá a domy, prosia aj sa vyhrážajú. A odkazujú: Pomôžte nám, sme zúfalí.

Sára Boskovitch bojuje o imunologickú liečbu pre manžela Miroslava (62). Jej muž má už dva roky nemalobunkový, metastatický karcinóm pľúc. Drahý imunologický liek po predchádzajúcej operácii, chemoterapii i rádioterapii je jeho jediná šanca na prežitie. Zdravotná poisťovňa však zamietla jeho žiadosť o preplácanie lieku, ktorého mesačná dávka stojí takmer štyritisíc eur. „Som rozhodnutá podať podnet na Ústavný súd aj trestné oznámenie. Možno manželovi už nestihnem pomôcť, ale hovorím si, že bojujem za každého pacienta, ktorý už nemá silu bojovať.

Na úhradu liekov treba transparentné pravidlá, je potrebná zmena legislatívy, ktorá upraví vstup inovatívnych liekov do úhradového systému. Ľudia musia mať garantovanú liečbu v súlade so svojimi právami. Aby sa zbytočne nepredlžovala a neodkladala pre nedostupnosť či už z dôvodov zvyšovania doplatkov, zastavenia distribúcie lieku, alebo neschválenia úhrady liekov na výnimku. Aby ľudia zbytočne neumierali,“ hovorí Sára Boskovitch.

„Zavážiť môže tlak médií, vplyvných osobností, podporné listy pacientskych organizácií alebo môžete vyhlásiť finančnú zbierku. Máme teda ísť žobrať a domáhať sa pozornosti verejnosti?“
Sara Boskovitch, manželka pacienta s rakovinou pľúc.

Jej manžel potrebnú liečbu nedostáva, hoci podľa testov citlivosti jeho nádoru na daný liek má veľkú šancu, že by mu terapia zabrala. Zúfalí manželia v snahe dostať sa k lieku čo najskôr začali zbierať potrebné peniaze na Facebooku a cez známych. „Naším cieľom je vyzbierať peniaze na tri mesačné dávky, potrebujem asi deväťtisíc eur. Po nich manželovi urobia PET sken a zistia, či liečba zaberá, v prvej fáze by potreboval celkovo desať dávok. Môj muž sa zbierke dlho bránil, nechcel to riešiť takto. Ale nemáme inú šancu a liek potrebuje čo najskôr. Verte však, že keď vám napíše stará pani, že čaká na dôchodok a že hneď potom vám pošle dvadsať eur, je to do plaču. Prispeli nám dokonca aj onkologickí pacienti, ktorým takisto zamietli liečbu, no sami už boj vzdali. Namiesto toho, aby som sa starala o muža, riešim dokola peniaze na liečbu. Je to psychicky veľmi ťažké,“ hovorí Sára Boskovitch so slzami v očiach.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia