Jeden život možno nestačí na to, aby ste objavili všetku krásu, ktorá sa rozliala Apeninským polostrovom. Vyberte sa na juh Talianska, kde sa neďaleko chaotického Neapola objaví rozprávkové Amalfijské pobrežie pretkané čarovnými mestečkami a bohémskym životom.

Juhotaliansky Neapol je zvláštne miesto. Na jednej strane si ho veľmi ľahko zamilujete pre jeho osobitú atmosféru, šarm, ošarpanosť aj vznešenosť ukrytú v úzkych uličkách, na druhej strane mu mnohí nevedia prísť na meno a boja sa ho. Mesto pod Vezuvom však nie je len skvelý výletný cieľ, môže byť aj bodom, z ktorého vyrazíte na najkrajšie miesta Talianska.

Costiera Amalfitana

Približne 40-kilometrové pobrežie v talianskej Kampánii je známe svojimi vysokými kopcami, ktoré sa zvažujú až k pobrežiu a poskytujú panoramatický výhľad do všetkých smerov. Na nich sa nachádza viacero miest so zachovanou architektúrou. K najznámejším a najnavštevovanejším patrí Amalfi a Positano. Vďaka baziliánskym a neskôr benediktínskym mníchom sa pobrežie premenilo a vznikli na ňom stovky kilometrov terás v svahoch, na ktorých sa zakladali olivové háje alebo citrusové sady. Pobrežie bolo dlho dosiahnuteľné iba loďou alebo somárskymi cestami. Až v 19. storočí do skál vytesali cestu, ktorá pobrežie sprístupnila. Lokalita je od roku 1997 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Vlaky do staroveku

Známe Amalfijské pobrežie (Costiera Amalfitana) leží odtiaľ necelé dve hodinky. Za tieto dve hodiny sa zmení úplne všetko. Stratí sa rozťahaný chaos Neapola a krajinu zjazvia ostré zátoky s vysokými kopcami, ktoré akoby vystreľovali z morských vĺn. Medzi ne sa vtesnali farebné mestečká a zázrak je na svete. O Amalfi, ako sa niekedy skrátene toto pobrežie s polostrovom volá, ste rozhodne veľakrát počuli, no až keď na ňom spočinú vaše oči, pochopíte, že je ešte krajšie ako predstavy.

Dostať sa z Neapola k najkrajším mestečkám Amalfijského pobrežia nie je žiaden problém. Niekoľko stoviek metrov od neapolskej železničnej stanice stojí oproti starej bráne Porta Nolana menšia stanica Circumvesuviana, odkiaľ odchádzajú vlaky do starovekých Pompejí, Herkulanea či do Sorrenta, ktoré je akousi pomyselnou bránou k Amalfi. V Sorrente už len preskočíte do autobusu a pripravte sa na sériu zákrut, stúpaní aj klesaní, po ktorých sa o hodinku ocitnete v mestečku menom Positano. Mnohí ho považujú za to najkrajšie, čo Amalfijské pobrežie ponúka.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z ČAROVNÉHO AMALFIJSKÉHO POBREŽIA NÁJDETE V GALÉRII

Skladačka plná domčekov

Positano nie je obrovské mesto, je to skôr prímorské mestečko, ktoré sudičky kedysi dávno obdarili nádhernou polohou. Koniec koncov práve tá robí z Positana to lákavé a fotogenické miesto, po ktorom túžia ľudia z celého sveta. Skalnaté bralá sa miestami až ostro zvažujú do morských vĺn a práve medzi nimi našlo Positano svoje miesto. Prvý pohľad na panorámu mesta je nezabudnuteľný. Stojíte na vyhliadke a Positano pripomína krásnu skladačku plnú domčekov. Sú nalepené jeden vedľa druhého, tak blízko k sebe, až splývajú do jednej masy. Inak by to nešlo. Niekedy máte dokonca pocit, že keby ste jeden z domčekov vytiahli, všetky ostatné by sa zosypali a popadali nadol smerom k pobrežiu. Načo to riskovať, však? Mestečko zrástlo s pahorkom, akoby na ňom bolo odjakživa.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia