Obec Opatovce nad Nitrou patrí medzi najstaršie písomne doložené obce na Slovensku.

Prvá písomná zmienka o obci sa zachovala v známej Zoborskej listine z roku 1113. Tento jedinečný archívny prameň je dokladom k vysvetleniu pomenovania tejto obce. Vychádza z majetku opáta, ktorý tu tieto vzácne rukopisy evidovali už v 12. storočí.

Na Slovensku nájdete 2 746 vidieckych obcí a 141 miest. Erby niektorých z nich vyzerajú na prvý pohľad naozaj zvláštne. Tak ako napríklad erb obce Opatovce nad Nitrou. Jeho dominantou je totiž jednorožec. Napriek tomu, že dôkazy o jeho existencii neexistujú, nachádza sa v mnohých šľachtických erboch, ale aj v erboch miest a obcí. V nich sa často vyskytujú postavy, ktoré majú nadprirodzený charakter. Z hľadiska heraldiky však majú svoj význam. Predpokladá sa, že historický symbol obce pramení v šľachtickom erbe, pretože jednorožec je pomerne častou erbovou figúrou uhorskej šľachty. Nachádza sa najmä v erboch z 15. – 17. storočia, skoro vždy je strieborný, no jeho roh a kopytá bývajú zlaté.

Opatovce nad Nitrou

Prvá písomná zmienka: rok 1113

 

Lokalizácia: Trenčiansky kraj, okres Prievidza, región horná Nitra

 

Počet obyvateľov: 1 563 (k 31. 12. 2019)

 

Vývoj nezamestnanosti – vždy ku koncu roka:

  • 2012 12,97 %
  • 2013 3,90 %
  • 2014 12,47 %
  • 2015 10,37 %
  • 2016 8,13 %
  • 2017 5,14 %
  • 2018 4,46 %
  • 2019 4,70 %
Jednorožec je pomerne častou erbovou figúrou uhorskej šľachty, nachádza sa aj v erbe Opatoviec nad Nitrou
Jednorožec je pomerne častou erbovou figúrou uhorskej šľachty, nachádza sa aj v erbe Opatoviec nad Nitrou
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Olejárstvo

Obyvatelia Opatoviec sa v minulosti živili poľnohospodárstvom, chovom dobytka, pastierstvom, ovocinárstvom a furmančením. Neskôr sa rozšírilo olejárstvo, výroba oleja zo semien rastlín (ľan, konopa, slnečnica, bukva, mak, tekvicové jadierka, repka a kôstky z jadrového ovocia), ktoré patrilo k vedľajšiemu zamestnaniu tunajších obyvateľov. Vylisovaný rastlinný olej sa používal pri príprave jedál, na svietenie a ako liečivý prostriedok. Dnešné Opatovce nad Nitrou sú modernou a fungujúcou obcou.

Plánuje sa dobudovanie ihriska v areáli ZŠ, tretia etapa stavebných úprav hasičskej zbrojnice, spolupracuje sa na vypracovaní štúdie Zlepšenie cyklistickej infraštruktúry na hornej Nitre a pripravuje sa realizácia projektov, vďaka ktorým by mohli vytvoriť v obci športové a spoločenské centrum a tiež exteriérové komunitné centrum Tepličie – obecné trhovisko. „Naša obec žije bohatým kultúrno-spoločenským životom. Okrem samosprávy sa na ňom podieľajú mnohé aktívne združenia – klub dôchodcov, združenie Opatovský prameň, záhradkári, futbalový klub, hasiči a ďalší dobrovoľníci z obce,“ hovorí Dana Melišková, ktorá je starostkou obce už šieste volebné obdobie.

A ako hodnotí 21-ročné pôsobenie vo funkcii? „Napriek dlhoročným skúsenostiam, ktoré mám, to boli a sú náročné roky. Aj preto, že mám povahu, ktorá mi nedovolí upadnúť do rutiny a priemernosti. Ale hlavne preto, lebo sme v tomto poslednom období realizovali historicky najrozsiahlejšie dielo – komplexnú kanalizáciu obce. Bolo to ťažké obdobie, vyžadovalo veľa trpezlivosti, ústretovosti a pevných nervov. No paradoxne, práve v tých najťažších chvíľach som si uvedomovala, ako spoločné problémy môžu ľudí spájať. Zároveň som uverila, že mám v obyvateľoch obce oporu, s ktorou aj v budúcnosti môžem veľa dokázať. Všetko, čo sme už v obci spoločne dokázali, síce poriadne zaťažilo jednu misku váh, ale tá druhá, s problémami, ktoré ešte treba rozlúsknuť, je stále povážlivo plná, až preplnená. Ja však verím, a minulosť mi v tom dáva za pravdu, že na mnohé problémy dokážeme nájsť riešenie a spoločne s obecným zastupiteľstvom a verejnosťou budeme pokračovať v diele, ktorým vytvárame z Opatoviec miesto na plnohodnotný život.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia