Drogy kontra psy

Zlodeji sa zameriavajú hlavne na takzvané módne plemená a zaujímavé krížence, po ktorých je vysoký dopyt. Ide napríklad o francúzske buldočky, mopsy, cockapoo (krížence kokeršpaniela a pudla) a labradoodely (krížence labradora a pudla). Tie sú na trhu na predaj až za 4 000 libier. Wayne May, ktorý pracuje ako dobrovoľník pre spoločnosť Doglost, v rozhovore pre agentúru DPA vysvetľuje, ako prichádza gang zlodejov psov k zisku: „Ak odchováte päť šteniat od ukradnutej sučky, môžete očakávať zisk až 25 000 libier (asi 28 500 eur). Riziko stíhania je oveľa nižšie než pri obchodovaní s drogami. Ak vás prichytia s kokaínom v hodnote 25 000 libier, pôjdete do väzenia. Tí, ktorých prichytili pri krádeži psa, môžu dostať iba pokutu vo výške približne 250 libier.“ Vláda síce tvrdí, že za krádež domácich zvierat môže byť uložený trest odňatia slobody až na sedem rokov, štatistiky však neuvádzajú, ako často sa takto rozhodlo.

Spoločnosť Doglost na sociálnej sieti pravidelne zverejňuje prosby o pomoc v prípade ukradnutých psov.
Zdroj: FC

Únosy psov

Britské médiá prichádzajú s novým termínom. Novodobý fenomén – krádeže psov, nazývajú dognapping. Slovo vzniklo zlúčením anglických slov dog (pes) a kidnapping (únos). Dennodenne noviny aj televízia prinášajú palcovými titulkami stále nové a nové srdcervúce príbehy o krádežiach domácich miláčikov. Niektoré idú ruka v ruke s brutálnymi útokmi na ich majiteľov. Chovateľka šiestich psov 35-ročná Sarah, ktorá žije neďaleko Port Talbot vo Walese, smúti za svojimi štyrmi psami plemena patterdale teriér. Zlodeji rozbili dvere, kde boli psy v noci držané, a ukradli aj borderského teriéra. Šiesty pes, anglický špringeršpaniel sa našiel v zúboženom stave mesiac po krádeži. Našli ho okoloidúci pri ceste, bol vážne zranený, pretože zlodeji sa mu neúspešne snažili odstrániť mikročip. „Bola som šokovaná, nahnevaná, vystrašená, samozrejme, o psy som sa veľmi bála. Je ťažké pokračovať po tejto krádeži v každodennom živote,“ uviedla pre médiá.

BBC informuje o prípade dvoch ukradnutých jazvečíkov. Rodina je taká zúfalá, že ako odmenu ponúkla 20 000 libier (približne 23 000 eur) – všetky svoje úspory. „Psy sú pre nás a naše deti nenahraditeľné,“ povedala majiteľka. Will Bevan hovorí, že mal pocit, akoby ho niekto päsťou udrel do žalúdka, keď zistil, že jeho sučke niekto ukradol päť šteniat. Brána do stajne, kde mal pes svoje miesto, bola dokorán otvorená. Ovčiar z inak ospalého Stow-on‑the-Wold v anglickom Gloucestershire pracuje so psami každý deň. „Sú súčasťou mojej rodiny a bez nich nemôžem robiť svoju prácu.“ Jeho výzvy, aby si ľudia dávali pozor na svoje psy, hlavne šteňatá, boli tisíckrát zdieľané na sociálnych sieťach.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia