Dve manželky

Keď si Eugène Vidocq práve neodpykával trest, točil sa okolo žien a vystriedal ich už v mladom veku hojne. Ak dievčina, ktorú si vyhliadol, nebola voľná, s obľubou vyzýval soka v láske na súboj. Prvý raz sa oženil v devätnástich. Do života mu vstúpila Anne-Marie Chevalierová a po čase mu oznámila, že sa stane otcom. Narýchlo usporiadali svadbu a zakrátko vyšlo najavo, že tehotenstvo bolo len zámienkou na sobáš. Keď svoju mladú ženu pristihol s milencom, znechutený odišiel do Bruselu, ktorý bol v tom čase rajom pre kriminálnikov každého druhu.

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Tam mu do cesty vstúpila láska. Stretol Francine Longuetovú, a hoci bol stále ženatý s Anne-Marie, požiadal ju o ruku. S prvou ženou sa oficiálne rozviedol až po jedenástich rokoch, ale ani druhá manželka nebola tá pravá. Popri Eugènovi vyhľadávala ľúbostné dobrodružstvá s inými mužmi, a keď jedného z nich jej zákonitý manžel surovo zmlátil, opäť nasledovala väzenská cela. Podľa Vidocqa práve tento väzenský pobyt znamenal v jeho živote výrazný zlom, spoznal školu skutočného zločinu medzi drsnými spoluväzňami. Aj tentoraz sa pokúsil ujsť, no neúspešne. Mal aj ďalšiu smolu. Na základe falošných obvinení viacerých väzňov mu zmenili pôvodný trest a odsúdili ho na osem rokov nútených prác na galejach.

Francúzsky policajt a dobrodruh dáva stop hudbe na spoločenskom stretnutí.
Zdroj: Profimedia.sk

Drina a ťažký život, ktorý tam zakúsil, to nebolo nič pre neho. Úteky sa striedali so zamrežovanými samotkami, nasledovali nové a nové rozsudky, až si vypočul najvyšší trest. Vtedy vyskočil z okna v súdnej sieni a ušiel do Paríža. Mal 33 rokov a naháňačka so spravodlivosťou ho zmáhala. Navyše po príchode do francúzskej metropoly videl pod gilotínou umierať jedného zo svojich kumpánov, a ako neskôr tvrdil, niečo sa v ňom zlomilo. Už nechcel byť štvanec. Nech už bol Eugène Vidocq akýkoľvek, rozhodne nebol hlúpy. Veď takmer 20 rokov úspešne utekal pred zákonom. Videl jediné východisko, ako opustiť svet zločinu. Keď ho v júli 1809 opäť prišli zatknúť, nepustil sa päsťami do policajtov. Tento notoricky známy 34-ročný recidivista sa dal pokojne odviesť a polícii ponúkol svoje služby.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia