O tom, či budú mať úspech alebo možno prídu o život, rozhodovalo aj to, či mali na tanieri poriadne raňajky. V ťažkých podmienkach bolo JEDLO PRE ZLATOKOPOV neraz dôležitejšie než zlaté nugety.
Ralstonov potok, Zlatý kopec, Mrzákov potok, ale aj osady Pike’s Peak, Fairplay, Breckenridge, Idaho Spring, to sú len niektoré názvy, ktoré si po roku 1850 začali šepkať hľadači zlata po tom, ako prospektor (hľadač nerastných surovín) a tulák Lewis Ralston na prvý pokus zbohatol z večera do rána o jednu troyskú uncu zlata. Týchto 31,1 gramu vzácneho kovu sa jedného sparného augustového rána objavilo na jeho panvici medzi riečnym štrkom. V súčasnom prepočte je to takmer 2 100 eur za pár minút práce.
Po tomto náleze sa z dovtedy neexistujúceho Colorada stalo najmä okolo roku 1858 vyhľadávané miesto dobrodruhov z celého sveta. Štát Colorado vznikol až v roku 1876, dovtedy boli na tom území veľké prérie, mohutné, celý rok zasnežené pohoria – slávne Skalnaté vrchy, a niekoľko menších ľadovcov. Názov Colorado pochádza zo španielčiny a znamená červený. A tak aj vyzerala vtedajšia krajina: charakterizoval ju červenkastý pieskovec a železité horniny. Už na prvý pohľad bolo vidieť, že to nie je úrodná pôda. Počas horúceho leta bola zem vysušená a popraskaná, v tuhých zimách na nej ležali záľahy snehu. Horské masívy a kaňony často predstavovali neprekonateľné prekážky pre cestovateľov, mnohí tadiaľ preto len prechádzali, ale nezastavili sa.
Všetko zmenilo zlato. Keď na území po roku 1858 vypukla zlatá horúčka, do týchto končín začali prúdiť tisíce hľadačov žltého kovu a osady a tábory si budovali v okolí dnešného Denveru. Do Colorada sa dalo dostať zo všetkých strán. Dovtedy to bolo územie nikoho, ešte nerozparcelované, a tak sa tam hrnuli profesionálni zlatokopi, ktorí už vedeli, aký život ich čaká, ale aj amatéri bez skúseností.
Pokračovanie na ďalšej strane...