Turkménsko je jedna z najmenej objavených krajín sveta. Má prezývku Severná Kórea Strednej Ázie a ročne ho navštívi len niekoľko tisíc zahraničných turistov. Hlavné mesto Ašchabad vystihuje bizarnosť, futurizmus, ropné bohatstvo pretavené do mramoru a zlaté sochy prezidentov.

Ocitnúť sa v turkménskom Ašchabade je ako prísť na inú planétu. Ak sem človek prichádza z Iránu, je to šok, pretože sa zrazu stratí vrava z perzských bazárov, kde sa to hemží ľuďmi, a návštevníka pohltia prázdne ukážkové ulice bez jedinej smietky, z ktorých sa dvíhajú paneláky obložené mramorom. Zmizne chaos, akási iránska neupravenosť a na prvý pohľad sa stratí aj človečina. Ak je človek v Ašchabade len deň, možno sa s ňou ani nestretne, no ak v meste strávite viac času, spoznáte aj tú, len ju treba hľadať. Rozdiel ani nemôže byť väčší. Ašchabad je zvláštny, pretože nič podobné v Strednej Ázii nenájdete. Kazašský Nursultan (bývalá Astana) má na niektorých miestach blízko k Ašchabadu, ale tam sú fantastické stavby limitované na bulvár Nuržol a jeho blízke okolie. Tu sú rozmetané po celom meste. Nie, Ašchabad sa nedá porovnať s ničím a akési očarenie jednoducho musí prísť. Skôr či neskôr príde, no po čase sa zmení na bizarnosť a množstvo otázok. Pre koho je toto mesto postavené? Kde sú ľudia? Prečo je všade mramor? Mnohé mestá vám počas návštevy naservírujú odpovede, no Ašchabad si ich tajomne necháva pre seba, čím znásobuje svoju príťažlivosť. Presne vie, ako na vás!

Zavreté okná, žiadne autá

Túlať sa Ašchabadom 21. storočia znamená absolvovať „krížovú cestu“ popri bizarných monumentoch. Ak neviete, kde začať, vyberte sa k ikonickej Trojnožke na okraji centra. Ide totiž o pamiatku, ktorá Turkménsko preslávila ďaleko za hranicami. Hlavná ulica pretínajúca Ašchabad sa zarezáva hlbšie do mesta. Vedie okolo niekoľkých ministerstiev, sterilných štvrtí a mramorových panelákov, kde nie je otvorené jediné okno a neparkuje žiadne auto. Moderná cesta bez jediného výmoľa, ozdobená klimatizovanými autobusovými zastávkami, sa končí až na malom parkovisku pred Pamätníkom neutrality. Na tvár už ráno poriadne páli slnko, vzduch má púštny nádych, ale naokolo sú perfektne upravené záhrady. Aj teraz sa tu potuluje dvojica záhradníkov s hadicami. „Pamätník postavil náš prezident Turkmenbaši v roku 1998, aby pred svetom zdôraznil, že Turkménsko je neutrálna krajina a nezapája sa do žiadnych konfliktov,“ prehodí s hrdosťou v hlase Ajgyl, miestna sprievodkyňa. „Všetci toto miesto volajú Trojnožka,“ povie a pri pohľade na monument je to každému jasné.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z TEJTO JEDINEČNEJ KRAJINY NÁJDETE V GALÉRII

Zlatá socha otáčajúca sa za slnkom

Keď v krajine vládol neobmedzený vládca Saparmurat Nijazov, známy pod svojou zľudovenou prezývkou Turkmenbaši, budoval si kult osobnosti a na vrchol stavby dal osadiť svoju zlatú sochu. Už to by stačilo, aby človek nadvihol obočie, ale táto socha mala v sebe špeciálny mechanizmus, aby sa otáčala za slnkom. Ak niekto spoznal Ašchabad v tých rokoch, zrejme to bolo vďaka tejto jedinej stavbe. Raz za čas sa k Trojnožke priblíži autobus hromadnej dopravy, no nevystúpi z neho ani živá duša. Monument dnes nie je len chladnou stavbou, ale ponúka vzácnu panoramatickú vyhliadku na centrálnu časť mesta. Výťah vás za pár sekúnd vezme na najvyššie poschodie a odrazu máte pred očami zvláštny úkaz. Ašchabad stojí na prašnej, vyschnutej rovine, ktorá sa končí až na juhu mesta, kde sa dvíha pohorie Koppe Dág, prirodzená hranica medzi Turkménskom a Iránom. V meste má prevahu púšť Karakum. Svojím pieskom klope na dvere, a keď dobre zafúka zo severu, v uliciach to cítiť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Jozef Iľko, meteorológ

Tragédia v živote nášho najznámejšieho meteorológa: JOZEF IĽKO sám vychoval dve dcéry

Ilustračná snímka

Kráľovská rodina plánuje nahradiť Meghan: Divadlo sa svojej patrónky nechce vzdať

Daniela mala Po očkovaní vakcínou SPUTNIK mierne vedľajšie účinky, čaká na ďalšiu dávku.

VIDEO: Slovenku Danielu v Moskve zaočkovali Sputnikom V. Ako to zvládla?

Hokejista má s Kanaďankou Lindsey (†35) malého syna.

Tragédia! Známy hokejista prišiel o manželku (†35). Osudným sa jej stal pokus o záchranu psíka

Štefan Skrúcaný v rozhovore pre týždenník Život prezradil, že im plány s výstavbou domu narušila pandémia.

Judínyová a Skrúcaný si stavajú hniezdočko lásky celé roky: Vieme, kedy sa konečne nasťahujeme

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia