Pred šesťdesiatimi rokmi sa Zlatá Baňa stala bez vlastného pričinenia objektom propagandistickej kamufláže komunistickej moci.

Malá dedinka s banskou i partizánskou históriou, skromne učupená v pevnom zovretí Slanských vrchov, sa v roku 1960 stala symbolom zavŕšenia budovania socializmu v Československu.

Keď sme sa na túto tému chceli porozprávať v dedine, ľudia, mladí či starší, čoby pamätníci vtedajších udalostí, len rozpačito krčili ramenami. „Nuž, ak tá sláva a tie reči okolo elektrifikácie našej dediny boli iba jedno veľké klamstvo, nie je to naša kaša. My sme jednoducho dostali elektrinu, deti sa prestali učiť pri petrolejkách zavesených na strope, a čo o tom písali noviny, čo tu vtedy z tribúny hlásali stranícki aparátnici, s tým sme my Zlatobančania nemali nič spoločné. Podvod-nepodvod, to vtedy nikto neriešil. Pre náš život bolo podstatné to, že sme konečne mali v domoch, v škole elektrinu...“ mávol rukou nad našou otázkou sedemdesiatnik čakajúci na schodoch obecného úradu so susedmi na testovanie.

„Žije nás tu vyše 400 ľudí, pri poslednom testovaní na koronavírus mali pozitívny test len traja Zlatobančania, ale vraj nás obecný úrad má stále testovať, tak sme tu, aby starosta nebodaj nemal problémy, že sme testovanie odignorovali. Tak si zapíšte do poznámkového bloku, že aj takto si tu teraz žijeme...“ pridal sa do debaty o polovicu mladší Zlatobančan.

FOTOGRAFIE Z TEJTO MALEBNEJ DEDINKY NÁJDETE V GALÉRII
Zlatá Baňa

Lokalizácia: Prešovský kraj, okres Prešov, región Šariš

 

Počet obyvateľov: 459

 

Prvá zmienka: rok 1550

 

Nadmorská výška: 557 m

Posledná nebola posledná

Keď s veľkou slávou elektrifikovali jeho rodnú dedinu, do jeho príchodu na svet chýbalo presne štvrťstoročie, o paráde, s akou sa v nedeľu 4. septembra 1960 v zlatobanských domoch prvýkrát rozsvietili žiarovky, toho veľa nevie. Ale aspoň poradí: „Zájdite do pána Hudáka, to je taký ezermešter, čo pokazené chytí do rúk, tomu vráti život. Počul som od rodičov, že aj nám inštaloval elektrické vedenie do stodoly, a to mal len okolo desať rokov.“

Od roku 1946 do roku 1960 bola elektrina zavedená na východnom Slovensku do viac ako 900 dedín, Zlatá Baňa bola podľa oficiálnej propagandy posledná elektrifikovaná obec v celom Československu. Preto bola v dedine, ktorú v septembri 1944 vypálili nemecké vojská za pomoc partizánom zo skupiny Čapajev, v prvú septembrovú nedeľu 1960 tá veľká paráda. Po vojne bol východ krajiny s elektrifikáciou na tom najhoršie, napríklad v tých najvýchodnejších okresoch Snina a Sobrance nemali elektrinu ani v jedinej dedine. Na prvé rozsvietenie Zlatej Bane prišiel zarečniť minister energetiky vo vláde Viliama Širokého Oldřich Černík, ktorý sa počas krátkej Pražskej jari dostal až do kresla predsedu vlády. Z tribúny uprostred obce sa od neho obyvatelia Zlatej Bane dozvedeli, že Československo zavedením elektriny do ich horskej dediny predbehlo v elektrifikácii aj také vyspelé štáty ako USA, Francúzsko či Anglicko. Obvodný majster elektromontérov Štefan Dihoneščík, ktorý na povel súdruha ministra potiahnutím spínača v transformátore rozsvietil domy Zlatobančanov, iste netušil, že práve v mene malého Československa položil na lopatky tri svetové veľmoci.

Pravda však mala trocha inú podobu. Ako konštatuje vedecký pracovník Historického ústavu SAV z oddelenia dejín vied a techniky Miroslav Sabol, rodák z Prešova, hoci v Zlatej Bani zaznelo z ministrových úst patetické „hotovo“, zďaleka to neznamenalo, že elektrinu mali všetky domácnosti. Odhadol, že poslednú domácnosť elektrifikovali na Slovensku až o päť rokov neskôr. Napríklad v niektorých okresoch na južnom Slovensku dokončili elektrifikáciu dedín až po roku 1960, teda až po Zlatej Bani. A v Žilinskom kraji bolo v tom čase neelektrifikovaných viac ako 400 osád a 250 samôt. Príbeh o Zlatej Bani ako poslednej elektrifikovanej obci v socialistickom Československu bol vo svojej podstate fabuláciou vtedajšej propagandy. Ale bez ohľadu na propagandistické výmysly je 4. september 1960 pre Zlatú Baňu dňom, keď sem s veľkým oneskorením vstúpil technický pokrok, ktorý v iných častiach krajiny už desiatky rokov patril k bežnému životu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Nové obvinenia! Neuveríte, kvôli čomu vraj Meghan spravila cirkus pred svadbou

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Monika Beňová

Politička alebo bývalá modelka? MONIKA BEŇOVÁ sa zmenila na nepoznanie!

Hotel Apache ako prvý zamestnal ženy krupierky.

Pri zrode bola aj mafia: LAS VEGAS vyrástlo uprostred púšte

Asteroid s priemerom asi jeden kilometer preletel okolo Zeme vo vzdialenosti dva milióny kilometrov a dosiahol rýchlosť 35 kilometrov za sekundu.

Najväčší ASTEROID roka: Dosahuje stonásobne vyššiu rýchlosť než zvuk

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia