K sláve mu pomohol život na úteku. Médiá z neho spravili sympatického chlapíka, ktorý sa zúčastnil na veľkej vlakovej lúpeži. Zamlčali však, že RONNIE BIGGS nebol v gangu žiadny šéf a pokazil, na čo siahol.

Do vagónov, v ktorých boli peniaze, dokonca ani nevstúpil. Len sedel blízko trate v aute a vaky s bankovkami uvidel prvýkrát na neďalekej farme, kde sa chceli lupiči niekoľko týždňov skrývať. Odvážny plán prepadnúť poštový vlak idúci z Glasgowa do Londýna skrsol v roku 1963 v hlave Brucea Reynoldsa. V podsvetí bol niekto a mal prezývku Napoleon. S Biggsom sa zoznámil vo väzení.

Zrejme si ho obľúbil, pretože keď si k nemu neskôr prišiel zlodejíček Ronnie požičať peniaze, veľký šéf Reynolds mu prezradil plány na prepadnutie vlaku a ponúkol mu, aby sa k jeho gangu pridal. Hneď mu určil aj úlohu: zohnať človeka, ktorý dokáže riadiť lokomotívu a držať jazyk za zubami. Tu zlyhal „veľký lúpežník“ Ronnie Biggs prvýkrát. A nie naposledy. Podľa neho sa mu smola lepila na päty odjakživa, keď si „bral“ drobnosti. Lenže krádeže poznačili celé jeho dospievanie.

FOTOGRAFIE RONNIEHO BIGGSA A VEĽKEJ VLAKOVEJ LÚPEŽE NÁJDETE V GALÉRII

Kšeft snov

Ani v civilnom, ani v zločineckom živote sa Ronnie Biggs nijako mimoriadne neuplatnil. Narodil sa v roku 1929 v Londýne do chudobnej viacdetnej rodiny. Rodičia v snahe zabezpečiť aspoň základné životné potreby sa deťom viac-menej nevenovali. Tie vyrastali na ulici, odkázané samy na seba. Ronnie sa škole vyhýbal, jeho „školou“ boli londýnske zákutia, kde sa venoval kradnutiu.

Prvý raz stál pred sudcom za krádež gumy a atramentovej náplne do pera. Mal vtedy necelých pätnásť rokov. O pár mesiacov si v obchodoch „privlastnil“ kalíšky na vajíčka či súčiastky do rádia. Opäť ho čakal súd. Takto sa pretĺkal životom až do dovŕšenia plnoletosti. V osemnástich vstúpil ako vojak do Kráľovského letectva a v armáde vydržal dva roky. Potom ho so stratou cti prepustili z vojenskej služby, pretože vykradol miestnu lekáreň a dezertoval.

O krátky čas odcudzil auto a sudca ho poslal do väzenia. Po návrate z neho prepadol stávkovú kanceláriu a opäť nasledoval pobyt za mrežami. Kradol, čo videl: peniaze, šperky, motokáru, fľašu alkoholu... Malý bezvýznamný zlodej. Dni na slobode sa striedali s dňami vo väzení. Po dvanástich rokoch zlodejského života, keď v roku 1956 opäť opúšťal brány väznice, si vstúpil do svedomia. Chcel sekať dobrotu. Našiel si prácu tesára, no striedal ju s krádežami. V tomto období sa takmer ako 30-ročný zoznámil so 17-ročnou Charmianou Powellovou.

Okamžite sa do nej zaľúbil. Jej otec bol riaditeľ základnej školy a Ronnieho Biggsa nepokladal za vhodnú partiu pre dcéru. O to viac, keď spoločne ukradli auto a dievčina dostala podmienečný trest. Vtedy si aj Biggs uvedomil, že ak chce zostať so Charmianou, musí zlodejské remeslo zanechať. Stalo sa to v roku 1960. Vo februári mali svadbu, v júli prišiel na svet ich prvorodený syn.

O niekoľko mesiacov si Biggs dokonca založil firmu na stavebné práce a rozhodol sa pre rodinu zabezpečiť primerané bývanie. Za dom, ktorý mu pripadal vhodný, potreboval zložiť 500-librovú zálohu. Takú vysokú sumu nemal, preto si šiel peniaze požičať od väzenského známeho Brucea Reynoldsa. Ten mu však ponúkol iný kšeft s oveľa väčším ziskom a Biggs jeho ponuku bez váhania prijal.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Kam na DOVOLENKU S DEŤMI? Aj na Slovensku máme atrakcie pre najmenších. Tu sú niektoré z nich

Populárne články
Na doskách SND účinkuje vyše 40 rokov.

Nemal uznanie od otca: MARTIN HUBA roky čakal na slová podpory od rodičov

Fedor Flašík a Monika Beňová

Odkaz tehotnej Beňovej: Dojatý Flašík prezradil, prečo s Monikou nemali vlastné deti

Ivana Beláková je pokrytá tetovaniami od svojich obľúbených tatérov. Považuje to za obdobu kúpy obrazu od maliara, ktorého štýl uznáva..

Slovenka z malej obce na Myjave dobýva Hollywood: Medzi tetovačmi patrí k svetovej špičke

Dara Rolins

Zarába ťažké tisíce! Z príjmov DARY ROLINS vám spadne sánka. Má to však svoju daň

Aneta Parišková

Aneta Parišková zvláda náročnú liečbu bravúrne: Aké budú výsledky?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia