KOPERNICA bola pôvodne banícka obec, ktorá patrila do regiónu Hauerland obývaného Nemcami. V marci tohto roku tu objavili a preskúmali najhlbšiu nekrasovú jaskyňu na Slovensku.

Prvá písomná zmienka o obci siaha do roku 1349, keď ostrihomský arcibiskup povolil kopernickým poddaným vykúpiť sa z roboty, teda platiť len peňažný cenzus. Písomne doložené názvy obce sú Koproncza (r. 1444), Kopernicza (r. 1773) a Kopernica (r. 1808). Osídlenie stredného Slovenska nemeckými kolonistami podnietili uhorskí králi, aby rozvíjali ťažbu nerastného bohatstva. Okrem baníctva sa obyvateľstvo obce živilo prevažne poľnohospodárstvom, hlavne pestovaním obilia a zemiakov, chovom dobytka, výrobou dreveného uhlia pre huty v Kremnici a výrobou dreveného šindľa. V obci však žili aj murári známi v širokom okolí a kamenári, ktorí z kremeňa vyrábali mlynské kamene.

FOTOGRAFIE TEJTO MALEBNEJ OBCE NÁJDETE V GALÉRII
Kopernica

Prvá písomná zmienka: 1349

 

Lokalizácia: Banskobystrický kraj, okres Žiar nad Hronom, orografický celok Kremnické vrchy

 

Počet obyvateľov: 422

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese:

  • 2013 – 14,61 %
  • 2014 – 13,34 %
  • 2015 – 10,86 %
  • 2016 – 8,6 %
  • 2017 – 5,66 %
  • 2018 – 4,24 %
  • 2019 – 4,58 %
  • 2020 (júl) – 6,68 %

Martin s husou

Najstaršia historická budova v obci je rímskokatolícky Kostol svätého Martina biskupa. „Náš kostol je zasvätený svätému Martinovi. Podľa povesti sa v roku 307 stal biskupom v meste Tours. Tento úrad však nechcel prijať, a tak sa ukryl do chlieva k husiam, ktoré ho svojím hlasným gagotom prezradili a nakoniec bol 4. júla 371 vysvätený za biskupa. Pre túto udalosť je často vyobrazovaný so zlatým žezlom v pravej ruke a v ľavej drží hus,“ hovorí starosta Rastislav Slanina (48), ktorý je na čele obce už tretie volebné obdobie.

Od roku 2014 sa v obci konajú oslavy výročia prvej písomnej zmienky o Kopernici. „Usporadúvame ich každých päť rokov a sprevádza ich bohatý program. Tradične sa začínajú slávnostnou omšou v miestnom kostole a následne pokračujú kultúrnym programom, v ktorom sa predstavia deti z Materskej školy Kopernica so svojimi básničkami a pesničkami. Do tanca hrajú skupiny najrôznejších štýlov, takže každý si príde na svoje. Na tomto slávnostnom dni sa zúčastňujú nielen obyvatelia obce, ale aj množstvo ľudí z okolia našej obce,“ pokračuje R. Slanina s tým, že obec nezabúda ani na najmenších.

„Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripravujeme rozličné atrakcie, na Deň matiek zas pripravujeme slávnostný program venovaný všetkým matkám. Spomínané udalosti sa obvykle usporadúvajú v kultúrnom dome, ktorý bol spolu s miestnou komunikáciou zrekonštruovaný v roku 2018. V tom istom roku sme vytvorili detské ihrisko v strednej časti obce, na ktoré poskytol finančné prostriedky Banskobystrický samosprávny kraj. Opravy ďalších úsekov miestnej komunikácie, ako aj autobusových zastávok sa zrealizovali v roku 2019,“ vymenúva hotové projekty kopernický starosta.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Speváčka VIKTÓRIA VARGOVÁ je v kapele už štyri roky.

Peter Bič Project: Čo sa skrýva za úspechom kapely z východu?

Kurátorka MARTINA ĎURICOVÁ a generálna riaditeľka Slovenského technického múzea ZUZANA ŠULLOVÁ.

V odore dentálnej chémie: Expozícia, pri ktorej starší spomínajú a mladším odľahne

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia