S otcom filozofom ju od detstva spájalo pevné puto. Obdivovala ho až do chvíle, keď ju morálne sklamal. Hoci ELEANOR MARXOVÁ prežila v otcovom tieni takmer celý život, nakoniec sa presadila ako feministka, politická agitátorka, prekladateľka...

Z pohľadu histórie jej život pôsobí tragicky. Nezažila pravú lásku, o ilúzie ju pripravil i otec, siahla si na život. Pri pozornejšom vnímaní jej bytia však treba uznať, že nemala len dni naplnené smútkom. Neúnavne pracovala na svojich politických ideách, prednášala, na živobytie si zarábala ako spisovateľka, bola vynikajúca lingvistka. Len skutočná láska ju obišla, na partnerov nemala šťastie. Zrejme to bol ten povestný krôčik, prečo sa rozhodla dobrovoľne ukončiť život.

Zázračné dieťa

Narodila sa v Londýne v roku 1855 ako šieste zo siedmich detí Jenny a Karla Marxovcov. Otca jej príchod na svet sklamal. Očakával syna, ako sa neskôr zveril priateľovi Fridrichovi Engelsovi. Prišla na svet v čase, keď rodine zomreli dve deti. O tri mesiace po príchode Eleanor skonal aj jej 8-ročný brat Henry Edgar, miláčik rodičov. Zdalo sa, že krutý osud zasiahne aj ju. Bola drobná, neduživá, neustále chorľavá; matka ju veľakrát nedokázala nakŕmiť, pretože sa hlasno rozplakala a nebolo možné ju utíšiť. Nakoniec to vzdala a zverila ju do starostlivosti dojky. Táto zmena jej napodiv prospela. Upokojila sa a stalo sa z nej veľmi húževnaté drobné stvorenie. Mala deväť mesiacov, keď si rodičia všimli jej čulosť a fyzickú obratnosť. V období, keď sa narodilo toto ich šieste dieťa, mali Marxovci finančné problémy a žili v biede. Tomu zodpovedal aj schátraný byt v štvrti Soho, v ktorom bývali.

Chudobu však pred príbuznými, priateľmi a dokonca aj pred vlastnými deťmi veľmi úspešne skrývali. Častými návštevníkmi u nich bývali lekári, neustále bol niekto z rodiny chorý a peňazí nebolo nazvyš. Štedro ich však podporoval priateľ Engels a s jeho finančnými príspevkami sa dokázali udržať nad vodou.

Napriek materiálnemu nedostatku si Eleanor spomínala na detstvo ako na idylické. To, čo jej chýbalo vo finančnej rovine, sa jej bohato dostalo v duševnej sfére. Otec v nej vzbudil záujem o literatúru. Mala tri roky a dokázala recitovať celé pasáže z hier Williama Shakespeara, v dvanástich s otcom debatovala o postavení Abrahama Lincolna na americkej politickej scéne alebo o oklieštení poľského kráľovstva tromi mocnosťami. Tussy, ako Eleanor od detstva prezývali, sa chcela stať herečkou. Lákal ju svet divadla, pomyselná sloboda a predstava romantickej lásky. Rodičia ju zapísali do školy, ktorá sa zameriavala na výučbu francúzštiny, hry na klavíri, na kreslenie a gymnastiku. Predmety, ktoré pre ňu v povolaní divadelnej herečky mohli byť užitočné.

FOTOGRAFIE ZO ŽIVOTA ELEANOR MARXOVEJ NÁJDETE V GALÉRII

Školské poplatky im už nerobili vrásky na čele. V roku 1864 nadobudol Karl Marx slušný majetok. Po matke zdedil peniaze, financie mu odkázal aj nemecký politický aktivista a novinár Wilhelm Wolff. Nemalými sumami prispieval naďalej Fridrich Engels. Neskôr sa rodinný rozpočet vylepšil o honoráre z denníka New York Tribune, kde sa Marx stal londýnskym dopisovateľom. Financie teda rodinu načas netrápili, Eleanor sa však v škole nepáčilo. Uprednostňovala domáce učenie pod dohľadom Engelsa, ktorého volala aj „ujo anjel“, a jeho partnerky Lizzie Burnsovej. Zasiahol otec, domáca autorita: Eleanor musela zmeniť názor na vlastné vzdelávanie a školu dokončiť. Hoci pre hlavu rodiny bola prioritou politická práca a publikovanie diel, jeho potomkovia ho vnímali ako milujúceho otca. Chodieval s nimi do prírody, na pikniky, vymýšľal pre ne rôzne hry, rozprával im príbehy. Tvrdil, že aj rodičia sa učia od detí, nielen naopak. Je o ňom však známe, že pri ich výchove bol neraz tyran. V rodine zrejme dominoval prístup cukru a biča.

Eleanor mala šestnásť rokov, keď sa stala jeho sekretárkou a sprevádzala ho na socialistické konferencie po celom svete. Ako asistentka mu pomáhala aj pri vedeckých výskumoch. Stala sa jeho pravou rukou, doslova sa v nej videl a chcel ju mať neustále nablízku. V roku 1871 po potlačení Parížskej komúny sa v dome Marxovcov na prechodný čas ubytovalo niekoľko francúzskych revolucionárov. Medzi nimi aj novinár Hippolyte Lissagaray, prvá Eleanorina láska. Bol od nej o sedemnásť rokov starší, no zamilovanej 16-ročnej dievčine na ňom neprekážalo nič, ani vek. Jej otec však so vzťahom nesúhlasil, bol presvedčený, že po boku neúspešného revolucionára ju šťastie nečaká. Obával sa aj veľkého vekového rozdielu. Eleanor však neustúpila a otcovi sa prvýkrát vzoprela. Ušla do Brightonu a tam sa s Hippolytom tajne zasnúbili.

Pracovala ako učiteľka v dievčenskej škole, starala sa o domácnosť a finančne podporovala aj snúbenca. Pomohla mu napísať knihu o histórii Parížskej komúny. Marxa zaujala, preložil ju do angličtiny, ale názor na ich vzťah nezmenil. Eleanor trápil otcov nesúhlasný postoj k jej láske a rovnako Hippolytov nezáujem prevziať na seba aspoň časť povinností v ich vzťahu. Nakoniec sa psychicky zrútila. Premohli ju depresie sprevádzané anorexiou. Napriek tomu, že jej snúbenca v rodine nikto nemal rád, Marx kapituloval a so sobášom súhlasil. Vzali sa v roku 1880. Manželstvo vydržalo dva roky. Vzťah sa rozhodla ukončiť Eleanor – požiadala o rozvod. Hippolyt sa na základe amnestie pre komunardov vrátil do Paríža.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia