Reportáže

Ako na bojisku: V žilinskej nemocnici sú pacienti šťastní, keď „ich“ lekár funguje tak, ako má

17.2. 2016 10:45
Diskusia ()
Žilinskou nemocnicou zmieta jeden konflikt za druhým.
Žilinskou nemocnicou zmieta jeden konflikt za druhým.
Zdroj: Jaroslav Slašťan
Reportáže

Ako na bojisku: V žilinskej nemocnici sú pacienti šťastní, keď „ich“ lekár funguje tak, ako má

17.2. 2016 10:45
Diskusia ()
Žilinskou nemocnicou zmieta jeden konflikt za druhým.
Žilinskou nemocnicou zmieta jeden konflikt za druhým.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Kauza kotolník, štrajk lekárov, sesterská vzbura. Žilinská nemocnica pripomína v poslednom čase skôr bojové pole ako miesto, ktoré má slúžiť pacientom.

Pre človeka, ktorý ju navštívi prvýkrát, je to mierne povedané bezútešný pohľad. Rozľahlý nemocničný areál s viacerými budovami v biednom stave, medzi ktorými sa trúsia pacienti. Pri vstupnej bráne sa môžu rozptýliť pri stánkoch s oblečením. Na novinárov, ktorí toto zdravotnícke zariadenie obliehajú v duchu posledných káuz, si už miestni dávno zvykli. Nad tým, čo sa tu deje, väčšinou len znechutene mávnu rukou. A sú šťastní, keď ten „ich“ lekár so sestričkami funguje tak, ako má.

Choďte ku Kostkovi

Pani Jana odchádza z vyšetrenia na gastroenterológii, s týmto oddelením je spokojná. „Ale choďte sa niekedy pozrieť na urológiu, kam chodím ako onkologická pacientka. Žiadne odbery krvi a nič podobné, dajú vám do ruky papier a príďte sa ukázať o pol roka. Hlavne, že si tieto ‚úkony‘ nechajú preplatiť zdravotnou poisťovňou,“ hnevá sa. Jej mesačný invalidný dôchodok je 272 eur, po odrátaní povinných nákladov jej ostanú na život štyri eurá na deň. Aby vyžila, s vývodom v tele chodí do Rakúska opatrovať starých ľudí. Podporuje tak sociálne služby v krajine, kde je zdravotníctvo na úplne inej úrovni.

Pacienti sa môžu rozptýliťpri stánkoch s oblečením.
Pacienti sa môžu rozptýliťpri stánkoch s oblečením.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Dôchodkyňa Margita ide z diabetológie, ani ona nemala problém. Nemocnicu pozná ako vlastnú dlaň. Odpracovala tu sedemnásť rokov v kuchyni, kde varila diétnu stravu. So zdravotnými službami vraj nikdy nemala zlú skúsenosť. V Žiline ju deväťkrát operovali. „Aj keď mnohí ľudia nadávajú, lekári aj sestry si zaslúžia lepšie platy aj podmienky,“ myslí si. Reakcie miestnych na aktuálny štrajk boli rôzne. Od názorov, že sestry by sa mali hanbiť, až po ich bezvýhradnú podporu. Škodoradostne sme boli nasmerovaní pozrieť sa aj na jedno z pracovísk Kliniky Kostka priamo v areáli nemocnice, ktorá je momentálne taktiež nesmierne populárna. Vraj tam problémy so štrajkom personálu určite nebudú mať.

Klinika Kostka je taktiež „v kurze“, no z úplne opačného dôvodu ako žilinská nemocnica. Darí sa jej nadmieru dobre.
Klinika Kostka je taktiež „v kurze“, no z úplne opačného dôvodu ako žilinská nemocnica. Darí sa jej nadmieru dobre.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Čudný ozdravovateľ

V januári 2013 „spopularizovala“ žilinskú nemocnicu televízia Markíza a neskôr aj ďalšie médiá kurióznou kauzou o ozdravnom pláne. Ten mal vtedajší riaditeľ Štefan Volák kúpiť od svojho suseda Juraja Majera, ktorý pracoval ako kotolník a zároveň figuroval ako konateľ spoločnosti PP Partnership. Markíza vyšla s informáciou, že bol takmer totožnou kópiou plánu, ktorý riaditeľ sám predložil a desaťtisíc eur tak bolo vyhodených celkom zbytočne. Vtedajší šéf nemocnice to označil za cielenú kampaň. Kotolník Majer v rozhovore pre Život priznal, že plán vypracoval Ing. Tomáš Tvarůžek, niekdajší poradca Štefana Voláka. Z funkcie konateľa vraj nemá dôvod odstúpiť, lebo neurobil nič protizákonné, nemorálne ani neetické. Podľa výpisu z obchodného registra už Juraj Majer v štruktúrach PP Partnership od konca októbra 2015 nefiguruje.

Ozdravný plán pre žilinskú nemocnicu, kde šéfuje
Ozdravný plán pre žilinskú nemocnicu, kde šéfuje
Zdroj: Archív NČ

Prvý požiar

Prvý veľký konflikt vypukol v Žiline pred necelým rokom. Trinásti lekári a neskôr aj šesťdesiatštyri sestier dali výpovede pre neúnosné podmienky na internom a ďalších oddeleniach. Krízu ukončila po dvoch mesiacoch dohoda zdravotníckych odborárov s vedením. Jedenásť lekárov a všetky sestry výpovede stiahli. Riaditeľ Štefan Volák napokon po veľkých tlakoch odstúpil z funkcie na výzvu ministra zdravotníctva Viliama Čisláka. Koncom roka sa pomocou 590-tisíc eur z vládnych prostriedkov konečne pustili do rekonštrukcie interného oddelenia, z ktorého sa predtým dostali na verejnosť viaceré hororové fotky. Výmenou či opravou prešli balkóny, zábradlia, okná, umývadlá, vane a sprchy. Jedna časť je už vynovená, v druhej sa ešte pracuje. Cez nadačný fond Pontis z prostriedkov žilinskej automobilky zrekonštruovali za 370-tisíc eur aj oddelenia pediatrie, oftalmológie, otorinolaryngológie a liečebňu dlhodobo chorých. Investícií však bude treba ešte oveľa viac.

Vynovená budova urgentného príjmu je jednou z krajších častí nemocničného areálu.
Vynovená budova urgentného príjmu je jednou z krajších častí nemocničného areálu.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Individuálne pohovory

Keďže žiadny z uchádzačov na výberovom konaní nevyhovel podmienkam, od septembra minulého roka vedie dočasne nemocnicu dovtedajší primár neurochirurgického oddelenia Ivan Mačuga. Netrvalo dlho a ani on sa nevyhol stresu, ako zabezpečiť chod nemocnice. Odchod 175 sestier, z toho mnohých špecialistiek z oddelení akútnej starostlivosti či inštrumentárok na operačných sálach už nie je situácia, pri ktorej by sa dalo žartovať. Médiám sa prihlásili viacerí pacienti, ktorým v ťažkých stavoch odložili operačný zákrok a poslali ich domov s tým, že sa im telefonicky ozvú.

Situácia v žilinskej nemocnici je vážna: Kto ošetruje pacientov?
Situácia v žilinskej nemocnici je vážna: Kto ošetruje pacientov?

Minister zdravotníctva Čislák najskôr ako pokazený gramofón opakoval, že neodkladná starostlivosť v žilinskej nemocnici je zabezpečená. Jej vedenie sa zúfalo snažilo doplniť preriedené stavy, kým zistilo, že je to beznádejné a bez odídených sestier sa nezaobíde. Od pondelka minulého týždňa začali sestry vo výpovediach vo všetkých dotknutých nemocniciach rokovať s vedením o individuálnych podmienkach nových zmlúv. „Keď budú všetky zmluvy na celom Slovensku podpísané, vtedy sestry spoločne nastúpia na svoje pôvodné pozície,“ vyhlásila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

Stiahla sa z volieb

Ak by rokovania stroskotali, výhra by to nebola ani pre samotné sestry. Neprajníci štrajku, ale napríklad aj predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richard Raši, obvinili jeho organizátorky z kampane pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Predsedníčka Odborového združenia sestier Monika Kavecká po dlhých rokoch strávených na jiske žilinskej neurochirurgie nasmerovala svoje ambície do komunálnej politiky. Je starostkou obce Kunerad a zároveň poslankyňou Žilinského samosprávneho kraja v klube nezávislých poslancov. Na kandidátke niektorej zo strán sa podľa vlastných slov objavila iba raz. Vo voľbách na starostku za stranu SNS však podľa jej vlastných slov len preto, aby nemusela zháňať podpisy. Členkou žiadnej politickej strany doteraz nebola.

Sestričky, ktoré v nemocnici zostali pracovať, to vôbec nemajú jednoduché.
Sestričky, ktoré v nemocnici zostali pracovať, to vôbec nemajú jednoduché.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Hovorilo sa o tom, že zabojuje aj o parlamentné kreslo na kandidátke OĽaNO, no nakoniec z toho zišlo. „Vzhľadom na časté útoky zo strany ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, že aktivity sestier sú len nástroj na moje politické zviditeľnenie, rada by som oznámila ministrovi a verejnosti, že som odmietla všetky ponuky na kandidatúru do parlamentných volieb,“ vyhlásila ešte koncom minulého roka a momentálne dáva všetku energiu do organizácie štrajku. Otázka je, ako by dokázala pomôcť sestrám, ak sa ocitnú na úradoch práce.

Pred svedomím a pred Bohom

Ako celý tento marazmus zhrnúť? Možno otvoreným listom, ktorý sme objavili nalepený na nástenke žilinského nemocničného kaplána. Pomocný biskup Milan Lach ho napísal po celoštátnom stretnutí s kňazmi, ktorí poskytujú duchovnú službu v nemocničných a iných lôžkových zariadeniach zdravotnej a sociálnej starostlivosti. „Na základe konkrétnych informácií z tohto stretnutia vystúpila do popredia v desivom obraze súčasná situácia slovenského zdravotníctva. Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných, ponižovanie a ohrozenie pacienta, vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery. Mnohí kvalifikovaní a zodpovední lekári a sestry rezignovali na možnosť zmeny k lepšiemu a odchádzajú z našich nemocníc i z našej krajiny. Občania nedostávajú adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Bohužiaľ, namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať,“ píše sa okrem iného v liste adresovanom našim vládnym špičkám.

Zakopať vojnovú sekeru je momentálne z pohľadu pacienta to najdôležitejšie, popritom si však treba položiť aj ďalšie otázky. Pomôže prípadný koniec sesterskej krízy vyriešiť problémy slovenského zdravotníctva bez fungujúceho systému až po uši zapadnutého v bahne korupcie? O tom možno s úspechom pochybovať. A možno aj o tom, že ďalšia z „revolúcií“ v traumatizovanej žilinskej nemocnici je naozaj posledná.

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
Tenisové kurty pri Relax centre využívajú nie len „domorodci“.

Raj na Slovensku: Občania neplatia za káblovku, majú nové cesty a lacné obedy. Kde na to berú?

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 21. do 27. februára?

Antarktída

V Antarktíde zaznamenali nový rekord: Teplota na ľadovom kontinente prekročila 20 °C

Ilustračná snímka

Zaslúžená dovolenka sa zmenila na nočnú moru. Prišla som o neho. Bol sen s apoštolom varovaním?

Žena hrala na husliach počas toho, ako jej z mozgu odstraňovali nádor.

Žena hrala na husliach počas toho, ako jej z mozgu odstraňovali nádor, VIDEO

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia