Ľudia ju milovali i nenávideli. Pre niektoré tvrdé opatrenia ju nazývali aj Železná lady Indie. INDIRA GÁNDHÍOVÁ bola plná rozporov, podobne ako jej krajina, na ktorej čele stála šestnásť rokov.

Narodila sa 19. novembra 1917 v meste Allahábád v štáte Uttarpradéš na severe Indie. Indira Prijadaršini Gándhíová bola jediné dieťa neskoršieho indického predsedu vlády Džaváharlála Néhrúa a jeho manželky Kamaly. Jej starý otec bol úspešný a bohatý právnik. S politikou sa stretávala odmalička. Rodina Néhrúovcov patrila v Indii k politicky najvplyvnejším a veľmi tvrdo vystupovala proti britskej nadvláde. Ako štvorročná zažila, že jej otca i starého otca uväznili. Ich zatýkania a pobyty za mrežami sa opakovali, možno aj preto sa z Indiry stalo samotárske a predčasne vyspelé dieťa. Nehrávala sa s bábikami, ale so zopár kamarátmi na odboj.

Dom jej rodičov bol centrom politického diania a do ich rezidencie za jej otcom často prichádzal aj Mahátmá Gándhí, politik a duchovný vodca indického boja za nezávislosť. Indirin otec si želal, aby aj jeho dcéra šla v rodinných šľapajach a zapojila sa do protibritských aktivít. Takéto „nástupníctvo“ sa v orientálnych krajinách bralo ako samozrejmosť a neprotivila sa mu ani Indira. Mala dvanásť rokov a pod otcovým vplyvom sa v rámci svojich možností zapojila do odboja. S viacerými rovesníkmi si založili skupinu, nazvali sa armádou, ktorá podporuje opozíciu a jej snahy o zvrhnutie nadvlády Britov. Indira sa stala jej predsedníčkou a na tému nezávislosti od Britov prednášala prejavy. Skupina sa venovala aj ďalším činnostiam: šila zástavy, zbierala informácie, ktoré odovzdávala odporcom koloniálnej nadvlády, vymieňala si s nimi správy a neraz pre nich robila i zvedov.

V marci 1982 s britskou predsedníčkou vlády MARGARET THATCHEROVOU.
V marci 1982 s britskou predsedníčkou vlády MARGARET THATCHEROVOU.
Zdroj: Getty Images

Ako prišla k priezvisku

Indira prežila časť detstva v indickom rodičovskom dome a časť vo Švajčiarsku, kam sprevádzala chorľavú matku na liečenie. Malo jej to pomôcť zmierniť následky tuberkulózy. Keďže jej rodičia netrpeli núdzou, zapísali ju do elitných škôl doma, neskôr pokračovala v štúdiu vo Švajčiarsku a na Oxfordskej univerzite, kde vyštudovala ekonómiu, politológiu a históriu. Nikdy však nezískala vysokoškolský titul. Ešte pred odchodom na univerzitu sa v šestnástich zaľúbila do Ferozeho Khana, 21-ročného muža, ktorý opustil vysokú školu, aby sa zapojil do hnutia odporu. Aktívne sa zúčastňoval na akciách kongresovej strany. Jej lídrom bol Indirin otec, za čo bol neraz uväznený.

Feroze však v roku 1930 najprv spoznal na jednej z demonštrácií proti Britom Kamalu Néhrúovú. Bolo horúce počasie a Indirina matka omdlela. Aby ju dav neušliapal, Feroze jej pomohol. Po tomto bohumilom skutku sa stal návštevníkom ich rodiny, kde prvýkrát zazrel aj mladučkú Indiru. Láska to bola obojstranná. Po troch rokoch stretávania, keď mala Indira šestnásť rokov, požiadal rodičov o jej ruku. Dostal zamietavú odpoveď s odôvodnením, že ich dcéra je na manželstvo primladá. Mladíka odmietnutie neodradilo, naopak, ešte viac sa s Néhrúovcami zblížil, najmä s Indirinou matkou. Bola veľmi chorá, jej stav sa rapídne zhoršoval a Feroze s ňou trávil takmer každý deň. Staral sa o ňu a bol pri nej, aj keď v roku 1936 podľahla tuberkulóze. Počas tohto obdobia náklonnosť mladého páru vzrástla, nechceli byť jeden bez druhého.

FOTOGRAFIE INDICKEJ PREDSEDNÍČKY VLÁDY NÁJDETE V GALÉRII

Po matkinej smrti odišla Indira na univerzitu do Londýna, Feroze ju nasledoval a ich láska pokračovala. Keď odišiel do Paríža dokončiť si štúdium žurnalistiky, Indira prišla za ním, prijala ponuku na manželstvo a tajne sa zasnúbili. Otec ho však naďalej pokladal za nevhodného muža pre dcéru. Aj s pomocou Maháthmá Gándhího sa pokúšal ich vzťah prekaziť. No ten sa zaľúbencov údajne zastal, a keďže ich lásku nedokázal nikto a nič zastaviť, nakoniec sa v marci 1942 konala svadba. Feroze Khan vraj na znak vďaky prijal priezvisko Gándhí, iné informácie tvrdia, že si ho tento významný mysliteľ adoptoval. V každom prípade sa z Indiry Néhrúovej po sobáši stala Indira Gándhíová.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Ilustračná snímka

Pripadá vám to neuveriteľné? Áno! Ale nič to nemení na tom, čo sa mi stalo...

Anthony Hopkins

Bol by som sa upil na smrť: ANTHONY HOPKINS sa už 45 rokov nedotkol alkoholu

Ilustračná snímka

Spievankovo zabáva a vzdeláva deti už 18 rokov: V čom tromfli aj Karla Gotta?

Kralevich zverejnila zábery z Vysokých Tatier.

Daniela Kralevich prelomila mlčanie: Prvé slová o nehode, pri ktorej zomrela mladá študentka

Rozprávková krajina objektívom nášho reportéra.

VIDEO: Aspoň na chvíľu ako v rozprávke. Fascinujúci pohľad na zasneženú krajinu

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia