Z Austrálie k hradnej panej

Neprehliadnuteľným symbolom mesta je hradný areál pod vrchom Skalka. Okolo pôvodného vodného hradu zo 14. storočia pristavali začiatkom 17. storočia kaštieľ, čím vznikol jedinečný historický komplex. Nie je bez zaujímavosti, že istý čas tu strážili uhorské korunovačné klenoty, lebo hrad bol počas tatárskych a tureckých vpádov považovaný za jeden z najbezpečnejších. Zatiaľ poslednou z mnohých majiteľov je Dagmar Machová.

Hrad s kaštieľom kúpila v roku 2001 po tom, čo bol dvanásť rokov opustený a vo veľmi zlom stave. Odvtedy prešiel obdivuhodnou rekonštrukciou, počas ktorej si majiteľka dávala záležať na každom detaile. Kaštieľ sa zmenil na štýlové ubytovacie priestory s pätnástimi izbami, so štyrmi apartmánmi a s reštauráciou, pričom jednotlivé časti vybavenia boli zakúpené a dovezené z rôznych kútov Európy. Niekdajšia hradná zrúcanina je dnes taktiež na nepoznanie a ponúka viaceré atraktívne priestory – napríklad Stone Gallery, kde sa organizujú rôzne spoločenské akcie či teambuildingy. Len dva týždne pred našou návštevou sprístupnili malú jaskyniarsku expozíciu.

Ďalšou z noviniek je komnata hradného kastelána a malá hradná kaplnka – budúce miesto svadobných obradov či koncertov, kde možno vďaka vynikajúcej akustike očakávať nezabudnuteľný zážitok. Zdobí ju podobizeň Magdalény Zaiovej, panovníčky, ktorá kaštieľ vlastnila najdlhšie zo všetkých majiteľov – 23 rokov. „Mala piatich manželov, pričom všetci údajne zomreli prirodzenou smrťou počas prvých štyroch rokov manželstva,“ obohacoval nás počas prehliadky areálu zaujímavými informáciami nový kastelán Rastislav Gážik.

Kastelán Rastislav Gážik prišiel do Liptovského Hrádku až z Austrálie. Práca pre Grand Castle je preňho veľkou výzvou.
Kastelán Rastislav Gážik prišiel do Liptovského Hrádku až z Austrálie. Práca pre Grand Castle je preňho veľkou výzvou.
Zdroj: Ján Miškovič

Ani jeho cesta na súčasné pôsobisko rozhodne nie je tuctová, keďže do Liptovského Hrádku prišiel z opačnej strany zemegule. Ako absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave – odbor komerčné inžinierstvo – strávil 21 rokov v Austrálii, prevažne prácou v hotelierstve a v gastronómii. Posledné obdobie pracoval v jednej z najvzdialenejších končín sveta – na Cookových ostrovoch. Na Slovensko sa vrátil z rodinných dôvodov, jeho už dávnejšie úvahy o návrate do rodnej krajiny ešte urýchlilo uzavretie hraníc počas epidémie koronavírusu.

„Pozeral som sa po zaujímavých projektoch a pri tejto príležitosti som spoznal pani Dagmar, mimochodom, obaja sme narodení v rovnaký deň, 23. mája. Po prvej návšteve a rozhovore sme sa dohodli. Starám sa o prevádzku zariadenia, kde by som chcel zúročiť všetky svoje doterajšie skúsenosti. Vždy som vyhľadával veľké výzvy a Chateau Grand Castle je jednou z nich,“ teší sa rodák z Prievidze, že pomôže posunúť latku kvality tohto zariadenia na ešte vyššiu úroveň.

Pokračovanie na ďalšej strane

Koza Cave Hotel

Jaskynný hotel či mrakodrap ako čistička vzduchu... Kam by ste radšej zavítali?

Populárne články
Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Herečka Zuzana Skopálová.

Zmena profesie? Žiaden problém! Neuveríte, čím sa živí herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ

Nevystavte sa zbytočne pneumokokovej nákaze, 
dá sa pred ňou ochrániť.

Postrach seniorov: Viete, ako sa ochránite pred pneumokokmi?

Marta Kubišová

Brat speváčky MARTY KUBIŠOVEJ zomrel pred dvomi rokmi. Prečo sa s ním doteraz nerozlúčila?

Boris Valábik

Tajná svadba: BORIS VALÁBIK je v chomúte. TAKTO vyzeral jeho veľký deň

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia