Veľkosťou najmenšie mesto v regióne, svojím významom však zďaleka nie. Liptovský Hrádok je spätý s nevídanou koncentráciou histórie, národností či vzdelaných a šikovných ľudí, šíriacich jeho dobré meno aj ďaleko za hranicami.

Kým Liptov je známy predovšetkým turistickým ruchom, najmenšiemu mestu tohto regiónu Liptovskému Hrádku prislúcha nálepka priemyselné. Tento fakt je daný už dávnou minulosťou, keďže sa tu križovali Magna via a soľná cesta. Na tomto mieste bol postavený strážny hrad dozerajúci na osady Belsko a Mravník. Vznikol tu možno prvý priemyselný park v Rakúsko-Uhorsku, kde sa spracovávala železná ruda, a veľmi silné zastúpenie malo lesníctvo. Na zvážanie dreva z okolitých dedín slúžila celých 54 rokov Považská lesná železnica – malý technický zázrak, ktorý sa však, bohužiaľ, nepodarilo zachovať.

V meste doteraz pôsobí špecializovaný odštepný závod Lesov SR, ktorý obhospodaruje 11 škôlkarských stredísk lokalizovaných na území Slovenska. Jeho súčasťou je aj špecializované stredisko Lúštiareň a Stredisko genofondu a okrasných drevín. OZ Semenoles je najväčším podnikom v tejto oblasti na Slovensku. Niekdajší kovospracujúci priemysel na zbrane sa pretransformoval do elektrotechnického priemyslu.

Začiatky sa spájajú s Teslou, popri ktorej sa rozvinulo päť korporátnych nadnárodných elektrotechnických firiem. Významnú tradíciu má včelárstvo, ktoré v Liptovskom Hrádku zastupovala škola a výskumný ústav. Momentálne nájdete v sedemtisícovom mestečku až päť stredných škôl aj s lesníckym a elektrotechnickým zameraním. Tu si už miestne firmy vychovávajú budúce kvalifikované pracovné sily a podporujú vybavenie učební kvalitnou výpočtovou technikou.

Liptovský Hrádok


Poloha: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš, región Liptov

 

Prvá písomná zmienka: 1341

 

Rozloha: 18,32 km2

 

Nadmorská výška: 640 m n. m.

 

Počet obyvateľov: 7 397 (k 31. 12. 2019)

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

  • 2012 – 13,92 %
  • 2013 – 13,84 %
  • 2014 – 12,04 %
  • 2015 – 9,50 %
  • 2016 – 8,25 %
  • 2017 – 6,0 %
  • 2018 – 5,26 %
  • 2019 – 4,50 %
  • 2020 (máj) – 6,97 %

Arborétum si zaslúži viac

Primátor Branislav Tréger pôsobí na čele mestskej samosprávy už od roku 2006. Na začiatku jeho misie bola stabilizácia ekonomiky, rekonštrukcia všetkých materských a základných škôl, neskôr zabezpečenie nájomného bývania.

„O výstavbu v rámci troch veľkých projektov – Športovej ulice, Jabloňového sadu a Belanskej štvrti – bol veľký záujem. Ľudia tu vidia nielen príležitosť na zamestnanie, ale aj život v pokojnom prostredí so zeleňou. Obnovou prešli mestské komunikácie, chodníky, odstavné plochy či športoviská v podobe rekonštrukcie haly na halové športy, nového ihriska s umelou trávou, zimného štadióna, budovania cyklotrás, pričom sa snažíme získavať financie aj z externých zdrojov,“ vyratúva prvý muž Liptovského Hrádku. Mesto zrevitalizovalo viaceré historické artefakty, ktoré boli v dezolátnom stave – Kaplnku Jána Nepomuckého na Skalke, pieskovcový kríž –, podieľalo sa aj na rekonštrukcii Kostola navštívenia Panny Márie s krásnymi nástennými maľbami.

V Hrádockom arboréte sa nachádzajú vzácne dreviny z viacerých kontinentov sveta.
V Hrádockom arboréte sa nachádzajú vzácne dreviny z viacerých kontinentov sveta.
Zdroj: Ján Miškovič

Počas návštevy sme, samozrejme, nemohli vynechať Hrádocké arborétum – najvyššie položené arborétum v strednej Európe založené v roku 1886. Čiastočne síce ustúpilo okolitej výstavbe, jeho podstatná časť s veľkosťou 7,4 hektára však našťastie zostala zachovaná. Prechádzkou týmto botanickým skvostom sa zoznámite s množstvom zaujímavých drevín z rôznych kontinentov sveta, ktoré sú zapísané v červených knihách viacerých štátov.

Bohužiaľ, arborétu sa však nedostáva toľko financií, koľko by si zaslúžilo. Posun k lepšiemu by malo priniesť memorandum o podpore Hrádockého arboréta podpísané zástupcami mesta, správcom (Stredná odborná škola lesnícka a drevárska Jozefa Dekreta Matejovie) a vlastníkom arboréta (Žilinský samosprávny kraj) v apríli tohto roka. V pláne je rekonštrukcia vstupu do areálu, oplotenia, vybudovanie zoologického kútika a nových vyvýšených chodníkov, keďže tie súčasné sú väčšinou v dezolátnom stave.

Pokračovanie na ďalšej strane

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Prinášame pondelkovú dávku humoru :) Zasmejte sa so Životom

Miroslav Žbirka

Fúúú... Tak to chce odvahu! MEKY ŽBIRKA poriadne riskuje

Ilustračné foto.Sponzorované

Nástraha pre začiatočníkov v pohybe? Tutoriály na internete

Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia