Reportáže

Zelená invázia: Z okrasných rastlín sa stal neriešiteľný problém

1.9. 2013 14:00
Diskusia ()
Boľševník obrovský je nebezpečný svojimi šťavami.
Boľševník obrovský je nebezpečný svojimi šťavami.
Zdroj: Profimedia.sk
Reportáže

Zelená invázia: Z okrasných rastlín sa stal neriešiteľný problém

1.9. 2013 14:00
Diskusia ()
Boľševník obrovský je nebezpečný svojimi šťavami.
Boľševník obrovský je nebezpečný svojimi šťavami.
Zdroj: Profimedia.sk

Myslíte si, že ste ich zlikvidovali, a zrazu sa objavia o pár metrov vedľa. Prakticky nezničiteľné, rozťahujú sa, také drzé sú invázne rastliny.

Ich domovom je Ázia alebo Amerika. Ako k nám prišli? Sami sme si na vine, pretože mnohé druhy sa k nám kedysi dostali vďaka samozvaným mičurincom, ktorí si chceli okrášliť svoje záhradky či okolie. Na rozdiel od inváznych živočíchov, z ktorých k nám mnohé prišli alebo prileteli na vlastných, rastliny sa rady nechajú nosiť.

Boľavá krása

Pekný na pohľad, boľavý na dotyk – tak by sme mohli ospevovať boľševník obrovský. Táto rastlinka úctyhodných rozmerov, že by sme jej mohli vykať, sa k nám dostala z Ázie. Jej domovom je Kaukaz a pôvodne mala mať funkciu okrasnej rastliny. Je pekná, nenáročná a len tak ľahko ju neodstránite. Tento obor, dorastajúci až do piatich metrov, totiž dokáže spoľahlivo zničiť okolitú vegetáciu, veď už jeho jediná rastlina vyprodukuje dvadsať- až tridsaťtisíc semien, niektoré až stotisíc! Takže ak sa niekde rozrastie, vytvorí nepreniknuteľnú džungľu.

Zelená invázia: Z okrasných rastlín sa stal neriešiteľný problém

Boľševník obrovský je nebezpečný svojimi šťavami.

Reprodukčná vlastnosť boľševníka však nie je tým najväčším zlom. Rastlina produkuje šťavy s rôznymi fototoxickými furanokumarínmi, ktoré síce v tme iba dráždia kožu, no na dennom svetle na nej spôsobujú ťažké poleptania. Zaujímavé je, že ich účinok je spočiatku bezbolestný, čo je najväčším rizikom najmä pre deti, ktoré sa s obrovskou rastlinou hrávajú. Zničiť boľševník je mravčia robota, pretože ho nestačí iba pokosiť; musíte vykopať aspoň desať centimetrov z každého hlavného koreňa. Čiastočne účinný je aj chemický postrek, prípadne aplikácia prípravku injekčnou striekačkou do každej stonky.

Rastie sama

Ďalšou adeptkou, ktorá sa u nás rozťahuje, je krídlatka japonská, resp. pohánkovec japonský, a jej ďalšie druhy – česká a sachalínska, podľa ktorých „priezviska“ vieme, odkiaľ k nám prikvitli.

Krídlatka česká bola však na rozdiel od svojich sesterníc vyšľachtená v susednej Českej republike. Krídlatka je síce nižšia než kolega boľševník, dorastá do dvoch metrov, ale takisto dokáže vytvoriť šikovný model džungle. Už v 19. storočí bola obľúbenou dekoračnou rastlinou v parkoch a záhradách, potom sa utrhla z reťaze a nekontrolovateľne sa rozšírila. Nemá rada okolité rastlinstvo a najradšej rastie sama. Doslova. Na rozdiel od leptavého boľševníka ju využívajú v ázijskej medicíne pri liečbe nehojacich sa rán a proti rakovine žalúdka a hrubého čreva. Dokonca sa uvažuje o jej využití ako obnoviteľného zdroja energie, ale to sa zatiaľ iba skúma.

Ambrózia palinolistá má najagresívnejší peľ
Ambrózia palinolistá má najagresívnejší peľ
Zdroj: Profimedia.sk

Ambrózia palinolistá má najagresívnejší peľ a spôsobuje alergie.

Ak ste alergik a kýchate z ambrózie palinolistej, tak vedzte, že ste alergický na inváznu rastlinu, ktorá produkuje najagresívnejší peľ. Bohato rastie napríklad na Čiernej Vode a nasťahovala sa aj do tamojšej Národnej prírodnej rezervácie Šúr. Je to plus-mínus metrová burina zo Severnej Ameriky, ktorá kvitne od augusta do októbra, takže ak vám rastie pred domom, mali by ste ju v júni pokosiť, pretože môže narobiť problémy aj nealergikom. Na Slovensku bol jej výskyt prvýkrát zaznamenaný v roku 1949 v dunajskom prístave v Komárne, odkiaľ sa postupne rozšírila do ďalších oblastí.

Zlatobyľ obrovská je síce invázna rastlina,
Zlatobyľ obrovská je síce invázna rastlina,
Zdroj: Profimedia.sk

Zlatobyľ obrovská je síce invázna rastlina, ale má liečivé účinky.

Včelári sa tešia

Kde rastie netýkavka žliazkatá, tam si už nijaká iná rastlina neškrtne. So svojimi dva a pol metrami je táto pekná fialová kvetinka všetko, len nie nenápadná. Jej domovom sú subtropické oblasti západných a stredných Himalájí, Kašmíru a Nepálu a k nám ju privliekli ako medonosnú a okrasnú rastlinu.

Čaj zo zlatobyle pomáha pri ochoreniach obličiek,
Čaj zo zlatobyle pomáha pri ochoreniach obličiek,
Zdroj: Profimedia.sk

Čaj zo zlatobyle pomáha pri ochoreniach obličiek, močového mechúra a priedušiek.

Zlatobyľ obrovskú ste už isto videli. Ide o dvojmetrovú, nažlto kvitnúcu opachu, z ktorej majú opäť radosť azda iba včelári. Na jej obranu však musíme spomenúť, že patrí medzi liečivé rastliny, pomáha pri chronických ochoreniach obličiek, močového mechúra a priedušiek. Odstraňuje ťažkosti s močením a pieskom, zaberá pri prudkých zápaloch mechúra a obličiek, rozpúšťa močové kamienky a piesok. Využíva sa aj pri zväčšenej prostate, astme, kašli, virózach, ekzémoch, zle sa hojacich hnisavých ranách a pri paradentóze. Napriek týmto zásluhám patrí zlatobyľ obrovská, rovnako ako aj zlatobyľ kanadská, medzi invázne rastliny, veď všetkého veľa škodí.

Najtenší dom na svete.

Pôjdete do kolien: Neuveríte, prečo vznikol a ako vyzerá tento dom!

Populárne články
Ilustračná snímka

Pri hľadaní dokumentov na manželov pohreb objavila cédečko: Ako ho mohol nahrať?

Nie je dňa, keď by si herečka Hana Gregorová nespomenula na svojho manžela Radka Brzobohatého, s ktorým prežila 32 rokov.

Hana Gregorová: Nie je dňa, keď by som si na Radka nespomenula, boli sme ako oheň a voda

Joanne sa stala slávnou, zmenila štýl obliekania aj farbu vlasov, čo je však dôležité, nezabudla súcitiť s ľuďmi, ktorí trpia, zarobené milióny rozdáva na charitu.

Z dna na výslnie: Vedeli ste, akým utrpením si prešla autorka slávneho Harryho Pottera?

Moderne vybavená nemocničná kuchyňa vydáva denne okolo 1 500 porcií jedla pre pacientov a ďalších 800 pre zamestnancov.

Zo zákulisia Rooseveltovej nemocnice: Hoci týchto ľudí nevidíte, chod zariadenia stojí na nich

Dušan Cinkota na skúške muzikálu West Side Story v DK Ružinov.

Dušan Cinkota po šiestich rokoch vo väzení varuje mladých: „Je to autoterapia,“ hovorí

Vedeli ste

Označenie „made in...“ malo zabrániť kúpe?

Zobraziť viac
Diskusia