Doteraz sme si PERSONÁL v zariadeniach sociálnych služieb nevšímali. Konečne im venujeme pozornosť, aj to iba „vďaka“ koronavírusu.

Najprv to vyzeralo veľmi hrozivo. Mestom sa šíril strach. Keď v Galante na juhozápade Slovenska medzi ľuďmi začala kolovať informácia, že v miestnom domove dôchodcov sú až štyria chorí na koronavírus, ľudia tŕpli. Hrozilo, že v pätnásťtisícovom meste sa nová choroba bude šíriť ako lavína.

Primátor Peter Paška informáciu oficiálne potvrdil na sociálnej sieti, oznámil, že choré sú „iba“ štyri zamestnankyne, postupne testovali aj 157 klientov. „Držme si palce, a kto to tak cíti, aj sa pomodlime,“ takýmito silnými slovami vyzýval ľudí vtedy, keď sa čakalo na výsledky testov. Ľudia reagovali, pričom tiež skloňovali slovo modlitba a vzdávali vďaku zamestnancom, ktorí sa starajú o seniorov. Spoločnosť sa mení, a to nielen ľudia v Galante či na Slovensku. Celá planéta si pod vplyvom koronavírusu začína všímať seniorov a hlavne ľudí, ktorí sa v zariadeniach o nich starajú. Ďakujeme im, tlieskame im na balkónoch, vážime si ich. Zdravotníci sa konečne dočkali spoločenskej úcty. Okrem toho sme solidárni, vzájomne si pomáhame.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Choré zamestnankyne

Situácia, ktorá nastala v Galante, sa dá prirovnať k zázraku. Testy spolu 157 klientov miestneho zariadenia dopadli negatívne. „Inkubačná lehota ešte stále trvá, zatiaľ sme tento boj nevyhrali,“ upozorňuje primátor. Bez príznakov, ale predsa len choré, sú administratívne pracovníčky, upratovačka a opatrovateľka. Sú v domácej karanténe so svojimi rodinnými príslušníkmi. Peter Paška spomína, že problémy nastali pri samotnom testovaní.

„Najprv nám oznámili, že náklady prepláca štát. V tom čase však na tento účel ešte štát nemal vyčlenené prostriedky. Pomohla nám šéfka miestneho regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Doslova za nás zabojovala. Spolu 33 percent nákladov sme pokryli zo svojho rozpočtu, zvyšok uhradil predsa len štát. Jeden test pre nás stál 50 eur, išlo však o zľavu, odborní pracovníci totiž testovali zadarmo.“ Peniaze boli iba jeden z problémov, náročné bolo dostať sa k samotným testom. „Najprv sme oslovili štátne inštitúcie, nepochodili sme. Žiadali sme aj úrad samosprávneho kraja, reagovali, že síce testujú, ale iba vo svojich zariadeniach. V súkromných laborátoriách nám povedali, že by sme prišli na rad až o dva týždne. Nakoniec nám pomohli v miestnej nemocnici.“

Na podobný problém poukazovali v médiách aj ďalší zriaďovatelia takýchto zariadení. Štát pred niekoľkým dňami predsa len plošne začal testovať zamestnancov a klientov domovov sociálnych služieb. Prezidentka Zuzana Čaputová si pozvala do paláca ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) aj ministra zdravotníctva Marka Krajčího (OĽaNO), aby riešili problémy, ktoré majú domovy sociálnych služieb. Na tlačovej konferencii potom oznámili, že v slovenských domovoch sociálnych služieb, kam patria aj domovy dôchodcov, otestujú spolu 80-tisíc ľudí. Až polovica všetkých úmrtí v dôsledku nového koronavírusu v Európe je totiž spojená práve s domovmi dôchodcov. K dispozícii mal štát v čase, keď sa konala tlačová konferencia, 100-tisíc rýchlotestov.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia