Hrôza, na ktorú sme sa doteraz pozerali z televíznych záberov prevažne zo Spojených štátov, má už, bohužiaľ, svoju premiéru aj na Slovensku. Bilancia dvoch mŕtvych z masakry vo vrútockej škole pritom mohla byť ešte horšia.

Bolo okolo desiatej doobeda, keď sa minulý štvrtok ozvalo v Spojenej základnej škole na Ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach rinčanie skla z výplne dverí. K nič netušiacim deťom a ich učiteľom sa v tej chvíli dobýjal bývalý žiak, 22-ročný Ivan Č. s nožom v ruke. Vnikol do školy a namieril si to do najbližšej triedy. Keď sa mu v jeho besnení snažil zabrániť školník a obľúbený učiteľ Jaroslav Budz, prvého zranil a druhého ubodal na smrť. Takisto poranil učiteľku a dve deti (chlapca a dievča) zo štvrtého ročníka. Pri úteku ho zastrelili dvaja policajti, pričom aj oni skončili v martinskej nemocnici po odrazoch vlastných projektilov.

FOTOGRAFIE Z MIESTA TRAGÉDIE NÁJDETE V GALÉRII

Ťažký život s rázštepom

Dobrou správou bolo, že v čase našej uzávierky sa stav všetkých piatich zranených zlepšoval. Najvážnejšie na tom bola učiteľka, ktorá po bodných poraneniach v oblasti hrudníka musela podstúpiť niekoľko operácií, na operačnom stole skončilo aj desaťročné dievča. U ostatných, teda chlapca, školníka a policajtov, išlo o ľahšie poranenia. Okamžite sa začalo špekulovať o tom, čo stálo za týmto brutálnym činom.

Väčšina indícií smerovala k útočníkovej minulosti a pomste za posmešky, ktorým celý život musel čeliť pre rázštep pery. Zatiaľ sú to však len dohady, podobne ako úvahy, či a ako sa dalo tragickej udalosti predísť. Minister školstva Branislav Gröhling plánuje iniciovať riešenie otázky dokonalejšieho zabezpečenia škôl, či už kamerami, alebo inými pokynmi, aby sa takéto udalosti už nikdy nestali.

Tichý, vyrovnaný, spolupracujúci

Žiadne neviniatko, ale ani extrémny agresor, u ktorého by sa dalo očakávať takéto šokujúce správanie. Aspoň to vyplýva z informačných zdrojov polície, ktorá mala v minulosti s Ivanom Č. už dvakrát skúsenosť. „V decembri 2019 bol obvinený z prečinu nebezpečného vyhrážania a prípad bol ukončený v superrýchlom konaní s návrhom na podanie obžaloby. Polícia tiež eviduje priestupok (fajčenie v priestoroch železničnej stanice), za ktorý mu bola uložená bloková pokuta,“ informovala nás hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Žiline Jana Balogová.

Počas výsluchu po násilnom incidente pôsobil ticho a vyrovnane, nevykazoval známky agresívneho správania, dobrovoľne sa vzdal hliadke a pri výsluchu spolupracoval. V súčasnosti polícia vykonáva množstvo procesných úkonov, ktoré z pochopiteľných príčin nechce konkretizovať. Zároveň dôrazne dementuje sériu dezinformácií masovo šírených v online priestore, ktorých jediným cieľom je umelé vyvolávanie nenávisti proti určitej skupine obyvateľstva. „Preto uvádzame, že páchateľ nebol rómskej národnosti,“ dodáva hovorkyňa.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia