Minulý týždeň zrovnali so zemou dom vo Veľkej Mači v okrese Galanta, v ktorom zavraždili JÁNA KUCIAKA (†27) a jeho snúbenicu MARTINU KUŠNÍROVÚ (†27). 

Investigatívny novinár kúpil starší rodinný dom za pomoci hypotekárneho úveru, postupne ho rekonštruoval. Pozostalí sa rozhodli dať dom po dvojnásobnej vražde zbúrať. Nehnuteľnosť v nich evokovala bolesť, ktorú prežívali po smrti svojich detí. Na mieste následne Trnavský kraj postaví Pamätník slobody slova. Pôjde o pietne miesto, ktoré bude pripomínať odhodlanie dvoch zavraždených mladých ľudí. Víťazný návrh pamätníka s názvom Záhrada pochádza od tvorcov Benjamína Brádňanského, Víta Haladu, Martina Piačeka a pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny.

Radšej chodníky

Likvidáciu stavby sponzorsky zabezpečil podnikateľ z regiónu Miloš Hracho. „Stavebný odpad odvezieme na skládku, tam ho triedime, následne drvíme a opätovne využijeme. Oveľa radšej by som pre mladú rodinu, ktorá tu mala bývať, zhotovoval stavebné práce ako novú fasádu či stavbu chodníkov. V civilizovanej krajine by sa nemalo stávať, že doma zavraždia investigatívneho novinára,“ uviedol pre Život. Miloš Majko, ktorého pozostalí poverili organizovaním celého procesu búrania domu, zase povedal: „Je to veľmi smutné, keď pri búraní pozerám na stavebný stroj, ktorý likviduje spálňu či obývačku. Dnes by tu vyrastalo dieťa Jána a Martiny, nebyť brutálnej popravy dvoch mladých ľudí. Je to pre nás všetkých memento, aká je demokracia krehká a že ju tak ako aj právny štát musíme chrániť.“

Článok pokračuje na nasledujúcej strane

Diskusia