Slovensko sa dočkalo. Už o pár dní, 13. januára sa začne hlavné pojednávanie s vrahmi JÁNA KUCIAKA (†27) a MARTINY KUŠNÍROVEJ (†27).

Na sklonku vlaňajšieho roka, 19. decembra, tak rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Senátu predsedala Ružena Sabová, ktorá má povesť energickej a nebojácnej sudkyne, za mreže poslala napríklad bývalých ministrov SNS Igora Štefanova a Mariána Janušeka za nástenkový tender. V Pezinku sa konalo predbežné prejednanie obžaloby, súd rozhodoval, či sa v prípade úkladnej vraždy novinára a jeho snúbenice bude konať hlavné pojednávanie, v závere ktorého sa verejnosť dozvie trest pre vrahov.

Druhá možnosť bola vrátiť prípad do prípravného konania, ako žiadali obhajcovia niektorých obvinených. Tvrdili, že spis obsahuje fatálne chyby. Predsa len, štyria obvinení z vraždy sa postavia 13. januára pred súd, hlavné pojednávanie sa bude konať po deväť dní až do 6. februára. „Súd nebude akceptovať žiadosti obvinených o konanie pojednávania v ich neprítomnosti,“ upozornila predsedníčka senátu.

 

Za zvlášť závažný zločin úkladnej vraždy okrem iného hrozí Marianovi Kočnerovi (56), Miroslavovi Marčekovi (37), Tomášovi Szabóovi (41) a Alene Zsuzsovej (45) 25 rokov odňatia slobody až doživotie. Všetci odmietli dohodu o vine a treste, čo by pre nich znamenalo nižší trest. Naopak, Zoltán Andruskó, ktorý v prípade figuruje ako sprostredkovateľ vraždy, od začiatku spolupracuje s políciou, dohodol sa, vylúčili ho na samostatné súdne konanie.

Uhýbali pohľadmi

Napätie na súde v Pezinku sa dalo krájať. Rodičia a blízki príbuzní zavraždeného novinára a jeho snúbenice sa prvýkrát mohli podozrivým z vraždy svojich detí pozrieť priamo do očí. Oni však uhýbali pohľadom. Rodina obetí úkladnej vraždy totiž sedela presne oproti lavici, kde si štvorica obvinených vypočula od sudkyne, čo ich čaká v blízkej budúcnosti.

„Prišli sme, bolo to však ťažké, hlavne pre moju manželku. Je to len začiatok, bude to ešte dlhé. Chcel som s obvinenými nadviazať očný kontakt, uhýbali, Kočner mal arogantný výraz tváre ako vždy, neprekvapilo ma to,“ podotkol otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak.

„Kuciakovci majú jeden druhého, držia sa za ruky, ja nemám ani brata, ani sestru, ani manžela, preto ma podporujú moje dve sesternice, ktoré celý čas stoja pri mne a pomáhajú mi. Vysvetlila som im, že možno im budem na súde silne stláčať ruky, možno budem aj plakať. Radili sme sa s Kuciakovcami, či prísť, či neprísť, váhali sme, nakoniec sme uznali, že je to dôležité kvôli Jankovi a Martinke, aby sme tu boli. Pozerala som sa na ich vrahov, ale nie s nenávisťou, ale pohľadom matky, ktorej zabili dve deti. Janka som totiž pokladala za svojho syna,“ povedala nám zase Zlatica Kušnírová. Do Pezinka pricestovalo spolu 120 novinárov z celého sveta.

Prišli sem žurnalisti z Rakúska, Nemecka, Česka, Belgicka, Poľska, Francúzska, Spojeného kráľovstva.

Od skorého rána stáli novinári v rade, aby sa dostali na súd.
Od skorého rána stáli novinári v rade, aby sa dostali na súd.
Zdroj: MATEJ KALINA

„Smrť slovenského novinára a následné odhaľovanie mafiánskych praktík na Slovensku zaujalo celý svet, teda aj Poliakov. Obrovské protesty Slovákov, to, že vyšli do ulíc, zásadné politické zmeny, nahrávky, to všetko poukazuje na neobyčajné prepletenie sveta zločinu, politiky, súdov a polície. Pôsobí to tak neuveriteľne, a predsa je to reálne. Som viac ako 30 rokov novinár a nič podobné som ešte nezažil,“ povedal nám Piotr Górecki, ktorý pracuje pre Poľskú tlačovú agentúru.

Celú svoju novinársku prax sa zaoberá vážnymi kauzami, pracuje aj ako vojnový spravodajca, zúčastnil sa okrem iného na súde so Saddámom Husajnom.

Väzenie ich zmenilo

Do Pezinka eskortovali pred súd doslova ľudské trosky. Pohľad na troch obvinených z vraždy bol žalostný. Ktohovie, či sa pod ich vzhľad podpísal niekoľkomesačný pobyt za mrežami vo vyšetrovacej väzbe alebo psychické rozpoloženie z očakávania trestu. Vizuálne je najhoršie na tom Tomáš Szabó, ktorý podľa prvotnej verzie údajne zastrelil mladý pár v ich dome vo Veľkej Mači.

Bývalý policajný vyšetrovateľ, ktorého sudkyňa oslovovala inžinier, sa pred zatknutím na sociálnych sieťach pýšil vyšportovaným telom. Dnes pôsobí ako zošúverený starček, jeho svaly sú minulosťou, čierne tepláky na ňom viseli, hrbil sa a kráčal s námahou a šuchtavo. Aj jeho výraz tváre pôsobil veľmi neprítomne.

Pritom keď ho krátko po zatknutí viedli na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici, zo štyroch podozrivých z vraždy (Miroslav Marček, Zoltán Andruskó, Alena Zsuzsová) sa práve jemu v tvári odrážalo najviac sebavedomia, neuhýbal pred fotoaparátmi či kamerami novinárov, nezakrýval si tvár, neklopil zrak. Jeho bratranec Miroslav Marček, ktorý sa priznal k streľbe, ostal verný svojmu outfitu, na súd prišiel v takzvaných maskáčoch. V súdnej lavici sa hlboko skláňal, aby sa nikomu nemusel pozerať do očí.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
V minulosti sa rád otužoval v ľadovej vode. Po rokoch však zistil, že ochladzovanie organizmu mu nerobí dobre.

Už 25 rokov nebol chorý: Jozef Vajda sa vyhýba lekárom. Ako si udržiava pevné zdravie?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

IVAN GÁLIK sa do nočných vlakov zamiloval.

Cestu mu skrížili koľaje a železnica sa mu stala osudom: Zažívame renesanciu nočných vlakov

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia