Na ozdoby, šperky a dekorácie sa používajú PLODY a SEMENÁ, ktoré sú zaujímavé tvarom, farbou, štruktúrou. Nesú v sebe miznúce dedičstvo etnického využitia a praktík.

Rôzne rastlinné komponenty sa do ozdôb dostali nielen pre estetické kvality, ale aj vďaka aromatickým či zvukovým vlastnostiam. A treba zdôrazniť, že aj tie jedovaté. Materiál, ktorý ponúka rastlinná ríša, je mimoriadne pestrý – platí to najmä pre plody a semená.Štúdiom, zberom i prezentáciou ozdôb, šperkov a bižutérie z rastlinných materiálov sa za­oberá RNDr. Helena Šípošová, CSc. (71). Je profesionálna botanička, venovala sa flóre Slovenska, do ktorej patrí aj tematika semien a plodov. „Po odchode na dôchodok som sa začala viac venovať zbierkam semien. Mala som dobrých kolegov a spolupracovníkov, jedným z nich je pani doc. RNDr. Ľudmila Illášová, PhD., z Univerzity Konštantína Filozofa, ktorá v tých časoch viedla gemologický ústav a garantovala vedný odbor gemológia.“ Štúdium gemológie bolo tematicky zamerané na šperky a šperkový materiál, najmä však anorganický. Odtiaľ bol len malý krok k poznávaniu organických ozdobných a šperkových materiálov. Spolu s ňou si založili zbierky plodov a semien využívaných v ozdobách a aranžérskych dekoráciách s dôrazom na súčasný stav na Slovensku, respektíve v strednej Európe.

FOTKY KRÁSNYCH PRÍRODNÝCH ŠPERKOV NÁJDETE V GALÉRII...

Rastlinná slonovina

„Zo semien a plodov sa dajú vyrobiť prekrásne ozdoby, rozmanité dekorácie, nápadité doplnky odevov i úžitkové predmety. Materiál na tvorbu poskytujú rastliny rôznych čeľadí, rôznych rodov. Vhodné sú hlavne tie druhy, ktorých plody a semená majú pletivá tvrdé, a tým aj trvácnejšie a odolnejšie, kým menej trvanlivé, napríklad dužinaté a mäkké, farebne nestále alebo rýchlo sa rozkladajúce, sa používajú zriedka a zväčša na krátky čas. Svojský a ľahko dostupný ozdobný potenciál poskytujú plodiny, ktoré sa bežne vyskytujú v každej domácnosti: orechy, fazuľa, cícer, tekvica, uhorka, kukurica, slnečnica, ale aj kávové zrná či rôzne koreniny. Príroda však poskytuje aj výnimočný a vzácny materiál, ktorého opracovanie zvyšuje estetickú hodnotu ozdoby. Sú to najmä semená niektorých paliem,“ hovorí doktorka Šípošová a ukazuje nám súpravu šperkov – náramok a náhrdelník, ktoré z nepravej, takzvanej rastlinnej slonoviny (zo semien palmy slonovinovec) vyrobila šikovná slovenská šperkárka.

Šperky z rastlinnej slonoviny od slovenskej šperkárky Moniky Babčanovej, ktorá spolupracuje s obyvateľmi Kolumbie.
Zdroj: JAROSLAV SLAŠŤAN

Mnohé semená rastlín sú vzhľadovo veľmi atraktívne, používajú sa nielen prírodné, ale často farbené, leštené alebo inak opracované. Majú rôzne vlastnosti, často podobné materiálom ako rohovina, slonovina či drevo. Medzi najtvrdšie rastlinné pletivá patrí obal (škrupina) makadámiových orechov. Ich lahodné semená sa už stali súčasťou bohatstva vianočných stolov na celom svete. Málokto si však uvedomí, že už tisícky rokov pred objavením Európanmi boli tieto oriešky zdrojom obživy pôvodných austrálskych obyvateľov. Aborigéni ich chodili zbierať do tropických lesov východnej Austrálie. Z mnohých druhov makadámií, ktoré rastú v Austrálii, sú jedlé len dva. Ostatné sa jesť nedajú alebo sú jedovaté.

Keď sa v roku 1857 Austráliou potuloval svetoznámy botanik Ferdinand von Mueller (1825 – 1896), zaujali ho tieto semená. Rastlinu nazval podľa svojho škótskeho kolegu a evidentne aj dobrého kamaráta Johna Macadama (1827 – 1865), čo sa nezaobišlo bez smiechu a vtipných komentárov v anglických salónoch. Austrálčania si potenciál tohto v súčasnosti najdrahšieho orecha na svete dlho neuvedomili a nevyvážali ho. Až keď ich začal na Havajských ostrovoch pestovať Villiam H. Purvis, uvedomili si ich hodnotu. V súčasnosti je Austrália ich najväčším vývozcom a pokrýva polovicu spotreby celého sveta. Do nej spadá aj mohutné využitie týchto orechov v kozmetickom priemysle, keďže makadámiový olej je jeden z najlepšie sa vstrebávajúcich tukov a pôsobí až liečivo. Pri makadámiových semenách si však treba dávať pozor na jedno – sú jedovaté pre psy a otrava sa prejavuje až 48-hodinovou svalovou paralýzou.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia