Včely na hrobe

V starovekom Grécku bol med podľa mytológie pokrmom bohov. Samotného Dia, najvyššieho zo starogréckych bohov, vraj jeho sestry nymfy ako dieťa odchovali na mede a mlieku. Neskôr ho podľa legendy použil proti svojmu otcovi Kronovi. Kronos sa obával, že niektoré z jeho šiestich detí ho zbaví vlády, tak ako to on spravil svojmu otcovi. Preto päť z nich hneď po narodení zhltol, šieste, Dia, matka Reia ukryla a Kronovi dala prehltnúť kameň zabalený do tenkej bielej látky. Keď Zeus dospel, podal otcovi med z rododendronu, ktorý vyvoláva vracanie. Kronos vyvrátil všetkých päť potomkov a tí sa potom pod Diovým vedením pustili do boja proti otcovi. Porazili ho a Zeus sa stal pánom sveta. Toľko báj.

No med z rododendronu pontského skutočne existoval, bol toxický a v dejinách zohral svoju úlohu. Najvýznamnejší grécky lekár Hippokratés, najväčší reformátor starovekej medicíny, med veľmi obľuboval, jedol ho denne a ako liek ho používal pri mnohých ochoreniach. Jeden z mýtov hovorí, že po uložení jeho ostatkov do zeme sa na hrobe usadil roj včiel, ktorý produkoval zvláštny med na liečenie detských chorôb. Slávny grécky filozof a učenec Aristoteles rozoberal vo svojich spisoch prácu včiel a význam medu. Med jedol i boh vína Dionýzos či boh obchodu Hermes, o jeho blahodarných účinkoch písal vo svojom epose Ilias a Odysea básnik Homér. A Gréci, podobne ako Egypťania, kvôli uchovaniu mŕtvych tiel do pohrebu využívali na balzamovanie med. Keď macedónsky kráľ Alexander Veľký zomrel v Babylone, ďaleko od domova, uložili ho do zlatej truhly plnej medu a tak sa vydal na svoju poslednú zemskú púť do rodnej vlasti.

Rytina na dreve zobrazuje pohrebný sprievod macedónskeho kráľa Alexandra Veľkého, ktorého do vlasti prevážali v zlatej truhle plnej medu.
Rytina na dreve zobrazuje pohrebný sprievod macedónskeho kráľa Alexandra Veľkého, ktorého do vlasti prevážali v zlatej truhle plnej medu.
Zdroj: Getty Images

Aj rímskych učencov fascinoval svet včiel a ich produkty. Vo svojich dielach písal o chove včiel Vergílius, med a jeho účinky na ľudí ospevoval Ovídius. Rímski rybári poznali aj praktické využitie medu: čerstvo ulovené ryby nakladali do suda s medom, aby sa pri prevoze, napríklad na trh, nepokazili. Starí Rimania už v roku 2000 pred naším letopočtom mali úle, ktoré mohli podľa veľkosti včelích rodín zmenšovať alebo zväčšovať. Rovnako ako Egypťania, aj Rimania prevážali na lodiach včelstvá do krajov s kvetenou bohatou na nektár, keď sa v niektorom kraji vyskytli menšie znášky.
Med hral významnú úlohu v živote mnohých národov. Vikingovia ho používali na fyzické posilnenie počas bojových výprav. Zručnými včelármi boli Mayovia a mali i vlastných včelích bohov. Dvakrát do roka im usporadúvali oslavy: po prvý raz v októbri, keď sa modlili za vysoké výnosy medu. Ceremóniu ukončili nekontrolovaným pitím medoviny. Druhý sviatok sa konal v decembri, vtedy si udobrovali bohov a prosili o bohaté zakvitnutie lúk, čo by znamenalo dostatok pastvy pre včely.

V islamských krajinách sa med spomínal aj v Koráne. Jedna z jeho kapitol je venovaná včelám. Pri opise raja čakajú veriacich moslimov rieky medu. Aj budhisti verili, že po smrti nájdu v nebi medové rieky, zlaté stromy, spev a večnú hudbu. Hinduistom v Rgvéde, zbierke náboženských hymnov, predstavovali bájny druhý svet s kozmickými riekami plnými medu a mlieka. V ajurvéde, klasickom indickom lekárstve, sa zasa uvádzalo, že pomocou diéty pozostávajúcej z medu a mlieka si môže človek predĺžiť vek na päťsto a viac rokov. Opisoval sa v nej aj liek, ktorý údajne zachovával mladosť a ktorého hlavnou zložkou bol med. Z dávnoveku sa našli i čínske zápisky, podľa ktorých sa v tejto krajine používal med a vosk na liečebné účely. Včely chovali aj naši slovanskí predkovia. Na poliach siali najmä proso. V mažiari ho rozdrvili na múku, pridali do nej mlieko a takúto kašu si osladili medom. Vyrábali z neho i medovinu, ktorou sa hojne občerstvovali. V novovekej histórii sa traduje, že aj Edmund Hillary mal pri výstupe na Mount Everest v batohu značné zásoby medu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
OTTO WEITER ušiel hrobárovi z lopaty. Po manželkinej smrti viedol veľmi nezdravý životný štýl.

Veľké upratovanie u OTTA WEITERA: Čo spravil s vecami nebohej manželky?

Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia