Minuloročnú tradičnú novembrovú odpustovú slávnosť na počesť svätej Alžbety prežívali Košičania intenzívnejšie než po minulé roky. Táto svätica, dcéra uhorského kráľa Ondreja II. a jeho manželky Gertrúdy, sa oficiálne stala patrónkou ich mesta.

Na mieste najpríhodnejšom – v dóme, ktorý nemeckí kolonisti zasvätili svätej Alžbete – odovzdal košický arcibiskup a metropolita Bernard Bober primátorovi mesta Jaroslavovi Poláčekovi dekrét Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatosti, ktorým Vatikán potvrdil metropole východného Slovenska nebeský patronát.

Vatikánsky dekrét

Pravda, cirkevní historici upozorňujú, že svätá Alžbeta Uhorská sa považovala za patrónku Košíc už v polovici 13. storočia. Známy turistický sprievodca po košických historických pamiatkach Milan Kolcun vysvetľuje, že dekrét Svätej stolice potvrdzuje, že svätá Alžbeta je už po stáročia nerozlučne spätá nielen s históriou košického dómu, ale aj s históriou mesta.

Dekrét z Vatikánu nemohli Košice dostať v lepšom čase: tento rok sa právom pýšia titulom Európske hlavné mesto dobrovoľníctva, ktorý sa na našom kontinente udeľuje od roku 2013. Košice sú prvé mesto z východnej a zo strednej Európy, ktorému sa podarilo získať toto významné ocenenie. Táto česť sa pred Košicami ušla len piatim mestám: Barcelone, Lisabonu, Londýnu, írskemu Sligu a dánskemu Aarhusu.

Koordináciu a riadenie všetkých aktivít dobrovoľníkov v meste má na košickom magistráte pod palcom druhá námestníčka primátora Lucia Gurbáľová. Dobrovoľníctvo je jej srdcovou záležitosťou: „Každý Košičan si dnes môže veľmi ľahko nájsť parketu pre svoju dobrovoľnícku činnosť. Mesto zriadilo webovú stránku Srdce v meste, kde je na výber pestrá paleta dobrovoľníckych aktivít. Od marca sa košické dobrovoľnícke organizácie môžu prezentovať výsledkami svojej práce v Dobrom trolejbuse, počas nedeľných jázd robia v tomto trolejbuse aj nábor Košičanov do radov dobrovoľníkov.“

V Dobrom trolejbuse predstavili svoj Humanitárny projekt, fungujúci od školského roku 2006/2007, študenti Gymnázia na Alejovej ulici 1. Mladí Košičania sa snažia už trinásť rokov uľahčovať život ľuďom, ktorí to najviac potrebujú, a tak menia k lepšiemu životy Košičanov v núdzi. Medzi obyvateľmi mesta rezonovali aj dobrovoľnícke zbierky Biela pastelka, Modrý gombík, Deň narcisov, Úsmev ako dar, predaj vianočných pohľadníc UNICEF, najnovšie aj zbierka hračiek a oblečenia pre detské domovy.

Dobrovoľnícke organizácie v Košiciach dva roky organizujú potravinovú pomoc pre osamelé matky a rodiny v núdzi. Do dobrovoľníckej činnosti sa zapája aj košický primátor. V zoologickej záhrade natieral oplotenie výbehov pre jaky domáce a žeriavy bielo-čierne, zamestnanci mestských podnikov natreli čiernou a striebornou farbou 250 smetných nádob v centre Košíc.

Charita bude sprevádzať v Košiciach aj vianočný čas. Primátor Jaroslav Poláček oznámil, že na vianočných trhoch bude návštevníkom ponúkať primátorský punč a že výťažok z predaja rozdelí rovnakým dielom medzi Arcidiecéznu charitu Košice, Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický svätého Lukáša, domov sociálnych služieb Domko a občianske združenie ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj. Sympatická podoba košických Vianoc.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
V minulosti sa rád otužoval v ľadovej vode. Po rokoch však zistil, že ochladzovanie organizmu mu nerobí dobre.

Už 25 rokov nebol chorý: Jozef Vajda sa vyhýba lekárom. Ako si udržiava pevné zdravie?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

IVAN GÁLIK sa do nočných vlakov zamiloval.

Cestu mu skrížili koľaje a železnica sa mu stala osudom: Zažívame renesanciu nočných vlakov

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia