Ohrozené ovce?

Šéf envirorezortu Ján Budaj hovorí o tom, že škody spôsobené vlkom sú na úrovni 40-tisíc eur, ministerstvo pôdohospodárstva prezentuje sumu pol milióna eur. Minister Mičovský vyhlásil, že „populácia vlka je stabilná a narastá, a teda nie je ohrozená. Ohrozené sú ovce, ktorých sme mali pred desiatimi rokmi 420-tisíc a teraz ich máme o stotisíc menej. A ovčiarstvo naďalej upadá.“ Mnohí chovatelia s jeho vyhlásením o úpadku ovčiarstva súhlasia a sú presvedčení, že chov oviec sa im nepodarí dlhodobo udržať. Ale vinou vlka – zlyhanie vidia v absencii podporných programov štátu.

Podľa údajov štátnej ochrany prírody vlani divá zver spôsobila na hospodárskych zvieratách škodu necelých 110-tisíc, z toho vlk zlikvidoval ovce za viac ako 37-tisíc eur, hovädzí dobytok za 14-tisíc eur a kozy za tisíc eur. Zástupcovia chovateľov hospodárskych zvierat sa napriek tomu vyjadrili, že nulová kvóta je k vidieku a ku krajine maximálne nezodpovedná a priklonili sa k NLC, ktoré navrhovalo kvótu 50 až 70 vlkov. Niektorí členovia komisie dokonca argumentovali tým, že vlk stráca plachosť a pri jeho premnožení hrozí jeho kríženie so psom.

„Manévrovanie a odôvodňovanie lovu vlka cez pokles ovčích stád na Slovensku vnímam ako nepekný pokus o zakrytie skutočnej podstaty celého lovu, a tým je dopyt po lukratívnej poľovníckej trofeji. Žiadny iný dôvod tu reálne nie je,“ tvrdí europoslanec a ekológ docent Michal Wiezik. Aj Karol Kaliský z iniciatívy My sme les je presvedčený, že povolenie lovu vlka je výsledkom nekompetentného rozhodovania pôdohospodárov, pričom odborné argumenty jasne hovoria v prospech celoročnej ochrany vlka.

Karol Kaliský (42) presadzuje úplnú a celoročnú ochranu vlka na území SR.
Karol Kaliský (42) presadzuje úplnú a celoročnú ochranu vlka na území SR.
Zdroj: Archív Karola Kaliského

„Zarážajú nás falošné argumenty ministra pôdohospodárstva o ohrození slovenskej populácie oviec vlkmi, ktoré hovoria v prospech odstrelu šeliem. V skutočnosti je za úpadkom ovčiarstva v posledných desaťročiach najmä neochota štátu podporiť chovateľov oviec. Vlk ročne uloví približne len 0,1 percenta z celkového počtu oviec na Slovensku a aj tu by mohol štát urobiť oveľa viac práve v rámci podpory preventívnych opatrení. Minister Mičovský podľa nás ustúpil poľovníckej loby, tá má stále silné zastúpenie v rezorte aj v pracovnej skupine, ktorá určuje kvótu na lov vlka,“ dodáva K. Kaliský s tým, že zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva vôbec nezohľadnili argumenty, ktoré im iniciatíva My sme les spolu s 30 mimovládnymi organizáciami poslala vo výzve na zastavenie lovu vlkov.

V tej sa ako hlavný argument na stanovenie nulovej kvóty na odstrel vlkov na Slovensku uvádzajú škody na poľnohospodárskych a lesných kultúrach, ktoré každoročne spôsobuje raticová zver, pričom práve vlk má významnú funkciu pri znižovaní týchto škôd. Za rok 2018 dosiahli takto spôsobené škody až 19,8 milióna eur. Jednou z požiadaviek vo výzve ministrovi bolo, aby bol vlk zaradený medzi chránené živočíchy a aby v budúcnosti o vlkoch viac nerozhodovali pôdohospodári, ale ministerstvo životného prostredia s cieľom zabezpečiť vlkom úplnú a celoročnú ochranu na celom území Slovenska.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
So sekerou na pleci sa tento 11-ročný chlapec vybral chystať drevo. Keby nebolo koronavírusu, sedel by v škole.

Zabudnuté deti: Žiaci z chudobných rodín nemajú podmienky ani na bežné vzdelávanie

Aveiro má prezývku portugalské Benátky.

Na konci sveta: V krajine pri oceáne s päťdesiatimi odtieňmi modrej

Emília Vášáryová

Syn Emílie Vášáryovej otvoril trinástu komnatu svojej rodiny. Prečo odmietol otcove priezvisko?

Ilustračná snímka

Poklady z nášho archívu: AKO SA OBLIEKALI SOVIETSKE DETI?

Zamrznuté rameno postihuje čašníkov i volejbalistov

Trápi vás zamrznuté rameno? Nezanedbajte zápal kĺbu!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia