Ešte prednedávnom sa zdalo, že dlhoročná medzirezortná vojna sa skončila a pomyselná vojnová sekera sa zakope poriadne hlboko. Dnes je všetko inak. Spor o to, či vlka loviť alebo neloviť, pokračuje.

Pre slovenskú populáciu vlkov sa 22. október tohto roka stal čiernym dňom. Verdikt komisie znel, že v tejto loveckej sezóne príde o život 50 vlkov. A to ešte pred pár dňami všetko nasvedčovalo tomu, že lov vlka v tohtoročnej sezóne dostane stopku. Už dlhšie boli viacerí ochranári presvedčení, že dlhoročná medzirezortná vojna sa skončila a pomyselná vojnová sekera sa zakope poriadne hlboko. Keďže názor na nulovú kvótu viackrát prezentoval aj šéf agrorezortu Ján Mičovský, očakávalo sa, že aj niektorí stáli presadzovatelia lovu vlka sa konečne priklonia na stranu odborníkov z rezortných organizácií ministerstva životného prostredia. Skutočnosť však bola iná než očakávania.

Komisia

Hoci je vlk medzinárodne chránený živočích, na Slovensku je možné za určitých presne stanovených podmienok zasahovať do jeho populácie. Kvótu na odstrel vlka určuje každoročne Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) na nadchádzajúcu poľovnú sezónu. Predchádza tomu zasadnutie pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov ministerstva životného prostredia (MŽP), Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP), chovateľov hospodárskych zvierat a poľovníkov, okresných úradov, mimovládnych organizácií, štátnych veterinárov, Národného lesníckeho centra a štátnych i vojenských lesov. Pracovná skupina v prvom kole, ktoré sa konalo 20. októbra, nerozhodla. Jej predseda, generálny riaditeľ sekcie lesného hospodárstva na MPRV Michal Tomčík žiadal analýzu škôd, ktoré vlk spôsobil. Po jej vypracovaní Národným lesníckym centrom (NLC) pracovná skupina zasadla opäť.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Nulovú kvótu presadzovalo MŽP, ŠOP, mimovládne ochranárske organizácie, ale aj najväčší obhospodarovateľ lesov štátny podnik Lesy SR. Ten argumentoval tým, že v roku 2019 jelenia, danielia, muflónia a srnčia zver, ktorá je premnožená, spôsobila škody na lesných porastoch vo výške 974-tisíc eur. Na ochranu mladých lesných porastov museli v minulom roku štátni lesníci vynaložiť dva milióny 263-tisíc eur. Preto sú presvedčení o pozitívnej úlohe vlka. Ten pomáha znižovať početnosť raticovej zveri a tým prispieva k nižším škodám, ktoré zver spôsobuje.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia