Nevídané podmienky

Na príprave scenárov pod vedením Stana Dančiaka (51) pracuje 10 scenáristov. Celý štáb tvorí približne 40 ľudí, medzi nimi sú kameramani, zvukári, kostyméri, rekvizitári, šoféri a mnohí ďalší. Od začiatku je toto zloženie takmer identické a v priebehu času došlo iba k drobným a nevyhnutným zmenám. Tvorcovia svorne tvrdia, že pracujú na výnimočnom a zároveň špecifickom projekte, ku ktorému si vytvorili vzťah.

Na rozdiel od iných seriálov, Hornej Dolnej je dopriaty podstatne väčší priestor na kreovanie. Jedna epizóda sa nakrúca približne 4 dni. Je to preto, lebo ide o exteriérový seriál a v porovnaní s tými ateliérovými je rozhodne náročnejší na čas a prípravu. Pri nakrúcaní sa kladie dôraz na precíznosť, na pekný obraz. Osvetľovači a kameramani sa hrajú so svetlom a slnkom. „Bežní obyvatelia navyše vidia, ako celé nakrúcanie prebieha. Dokonca si všetci herci i štáb často od nich vypočujú potlesk na konci obrazu, čo sa asi nikde inde a v žiadnom ateliéri nedá zažiť. Je to veľmi zaujímavé a príjemné pre všetkých. Sú to v podstate také slovenské Hoštice,“ prezradila nám PR manažérka Markízy Adriana Podobová.

Ťaví samec Ali spôsobil na nakrúcaní menší ošiaľ.
Ťaví samec Ali spôsobil na nakrúcaní menší ošiaľ.
Zdroj: TV Markíza

Okrem toho bývajú súčasťou nakrúcania aj zvieratá. Hlavnou zvieracou hviezdou je nepochybne koza Bela, ktorú majú Brmbalík s Erikou na záhrade. V seriáli sa v priebehu času objavil aj kôň, poník, psy, kravy, zajace, mačiatko. Najväčším zvieraťom bol ťaví samec Ali a najmenším mucha, ktorá raz lietala okolo hercov počas nakrúcania. V súvislosti s Alim má v živej pamäti konkrétnu príhodu vedúci nakrúcania Juraj Kmeť.

„Ťava mala nakrúcať v utorok, stredu a vo štvrtok, všetky obrazy mali byť aj s ňou. A ja som sa v sobotu predtým dozvedel, že s ťavou, ktorá bola dohodnutá a naplánovaná, nebudú môcť prísť. Takže som mal dva dni, aby som zohnal inú ťavu. Boli to dni plné intenzívneho telefonovania a hľadania na internete. Našťastie, podarilo nájsť Aliho. A bolo všetko ako má byť, možno ešte aj lepšie, pretože tento samec mal skúsenosti s nakrúcaním a pracovalo sa s ním výborne. Bol to zážitok pre všetkých. Prespával v doktorovej stodole, ktorú nakrúcame u domácej obyvateľky Ľudky Stoličnej. Tá si najskôr myslela, že si z nej robíme žarty. Až keď videla, ako jej cez dvor ide ťava, zostala v nemom úžase a uvedomila si, že to žart nie je. Napokon sa veľmi tešila,“ povedal nám so smiechom.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
So sekerou na pleci sa tento 11-ročný chlapec vybral chystať drevo. Keby nebolo koronavírusu, sedel by v škole.

Zabudnuté deti: Žiaci z chudobných rodín nemajú podmienky ani na bežné vzdelávanie

Aveiro má prezývku portugalské Benátky.

Na konci sveta: V krajine pri oceáne s päťdesiatimi odtieňmi modrej

Emília Vášáryová

Syn Emílie Vášáryovej otvoril trinástu komnatu svojej rodiny. Prečo odmietol otcove priezvisko?

Ilustračná snímka

Poklady z nášho archívu: AKO SA OBLIEKALI SOVIETSKE DETI?

Zamrznuté rameno postihuje čašníkov i volejbalistov

Trápi vás zamrznuté rameno? Nezanedbajte zápal kĺbu!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia