Pozrite sa spolu s nami do „kuchyne“ príprav Hornej Dolnej – jedného z najdlhšie vysielaných pôvodných seriálov na našich obrazovkách.

Horná Dolná sa začala vysielať 6. januára 2015. Ani samotné načasovanie seriálu nenasvedčovalo tomu, že by s ním mala televízia Markíza veľké plány, nieto aby počítala s jeho výrobou niekoľko sezón dopredu. Pôvodne to totiž mal byť iba 10-dielny letný seriál. Keď sa však pred šiestimi rokmi dostal na obrazovky prvý diel, spustil sa tým novodobý fenomén. Diváci si okamžite obľúbili svojské postavičky, osvojili vtipné hlášky a stotožnili sa tiež s mnohými príbehmi, ktoré by sa pokojne mohli odohrať v hociktorej slovenskej dedinke. Dnes je vo vysielaní v poradí 11. séria a my sme boli pri jej výrobe.

Otec seriálu

Za úspechom Hornej Dolnej bol v prvom rade nápad, za ktorým stál Tomáš Jančo. Ten v minulosti pracoval po boku Andyho Krausa a odkedy sa osamostatnil, jeho hviezda stúpa. Inšpiráciu na vznik seriálu mal pritom pred očami od svojho detstva. „Ako dieťa som veľa času trávil u starkej na dedine. Dá sa povedať, že som všetky charaktery našiel vo svojom detstve. Všetky tie postavy mám takpovediac pod kožou.“ Keď sme zisťovali, ktorá z postáv mu najviac prirástla k srdcu, bez váhania odpovedal: „Je to Ďuro. Ten má predobraz v troch ,týpkoch‘ z našej dediny. Dedinskí frajeri, za ktorými sme ako deti doliezali,“ priznal nám so smiechom.

Tomáš Jančo (vľavo) sa podpísal pod úspech seriálu Horná Dolná.
Tomáš Jančo (vľavo) sa podpísal pod úspech seriálu Horná Dolná.
Zdroj: TV Markíza

Jedinečná lokácia

To, prečo sa s Hornou Dolnou dokážu mnohí stotožniť, je práve prostredie dedinky Nová Lehota, ktorá sa nachádza kúsok od Piešťan, v pohorí Považský Inovec. Ide o približne 115 natáčacích dní v roku, keď sa hviezdne herecké obsadenie zžije so životom obyčajných dedinčanov. Novú Lehotu sa pritom podarilo objaviť Alexandrovi „Šaňovi“ Zemanovi. Je to člen produkcie, takzvaný lokačný, ktorí si zaspomínal na neľahké začiatky hľadania ideálneho miesta nakrúcania.

„Na začiatku, keď sa seriál vytváral, bola predstava, že sa dej odohrá v malej dedinke so štvorcovým námestím, ktoré obkolesujú domy a budovy. Bolo treba nájsť dedinu, v ktorej je dom kultúry, starostov dom, Sojkov, krčma a podobne. Jednoducho pekne všetko pokope. Navyše tam malo byť pekné futbalové ihrisko, cintorín a jazero s tým, že tam nesmie byť kostol. To sa ukázalo ako problém, pretože väčšinou sa kostoly nachádzajú v strede dediny. V Novej Lehote sú v jej samotnom strede rovno dva kostoly… (Smiech.) Celkovo sme pri hľadaní malebnej rázovitej slovenskej dedinky prešli asi 4 000 km. Do užšieho výberu sa dostali 4 obce. Nová Lehota tesne porazila svojho suseda Starú Lehotu, ktorá sa nakoniec v seriáli objavuje tiež. Odohráva sa v nej dej susednej rivalskej obce Dolná Dolná,“ povedal nám Šaňo s tým, že víťazná obec aj tak nespĺňala všetky stanovené podmienky. Nemala napríklad jazero. To sa preto nakrúca na viacerých miestach.

Presťahovať veľkú seriálovú produkciu do dedinského prostredia nebolo v začiatkoch nakrúcania vôbec jednoduché. Ľudia zo štábu preto fungovali doslova ako kočovníci. Väčšinu kostýmov a techniky mali uskladnenú v hoteli, kde boli (a stále bývajú) ubytovaní. Potrebné veci bolo treba každé ráno zbaliť do auta a odviesť do dediny, tam následne rozložiť, pripraviť, použiť a potom opäť všetko zabaliť a vziať do hotela. Dva roky sa herečky a herci líčili a obliekali v garáži domu manželov Kováčikovcov. Dom v deji slúži ako starostov.

V dedinke Nová Lehota vďaka seriálu Horná Dolná stúpol aj počet turistov.
V dedinke Nová Lehota vďaka seriálu Horná Dolná stúpol aj počet turistov.
Zdroj: TV Markíza

„Myslím si, že tu vzniklo to čaro a iskra seriálu. Vzájomná blízkosť, súdržnosť, zžitie sa s ním, hercami, štábom a domácimi obyvateľmi. To vytvorilo mix neopakovateľných zážitkov, ktoré nám dovoľujú sa cítiť v práci ako doma,“ povedal nám Šaňo Zeman s dôvetkom: „Napríklad, keď nám nebohá Anka Kováčiková neraz s láskou napiekla šišky pre celý štáb, keď nám domáci obyvatelia otvorili nielen svoje domovy, kde môžeme nakrúcať dej Hornej Dolnej, ale aj svoju náruč a prijali nás medzi seba. Po šiestich rokoch, ktoré sme už v tejto obci prežili, sa medzi štábom a domácimi obyvateľmi vytvorili priateľské vzťahy a neopakovateľná atmosféra, za čo sme obyvateľom Novej, ale aj Starej Lehoty nesmierne vďační.“ Len pre doplnenie uvádzame, že dnes sa už ako maskérňa, kostymérňa, zázemie pre štáb aj parkovanie rapidky využívajú priestory Obecného úradu Nová Lehota.

Dedinka, rovnako ako jej okolie chytilo za srdce aj samotných hercov. Istý čas si v týchto krajoch dokonca Matej Landl (57) aj Roman Slanina (50) aktívne hľadali nehnuteľnosti na rodinné chalupárčenie. S prekvapením zistili, že v priebehu roka stúpla v tejto lokalite cena domov trojnásobne. Pravidelne sem chodieva veľa turistov z celého Slovenska a Česka, ktorí sú zvedaví na nakrúcanie. Bezkonkurenčne najznámejším dedinčanom a zároveň komparzistom zo seriálu je pán Vendelín, s ktorým sa aj mnohí často fotia.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia