Lúskanie prstami, pokrikovanie, nevhodné poznámky či sexuálne obťažovanie. Aj takýmto atakom musia čeliť niektorí ČAŠNÍCI a ČAŠNÍČKY. 

Slovenské gastropodniky a hotely čelia vážnemu personálnemu problému. Krátko pred hlavnou turistickou sezónou prevádzkovatelia nie sú schopní obsadiť 10-tisíc voľných pracovných miest. Situácia bola vážna už v minulosti, pandémia problém iba prehĺbila.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Dáma s lampou: FLORENCE NIGHTINGALOVÁ si vybrala povolanie, ktoré v tých časoch nemalo vážnosť

Ukrajinci nepomohli

„Najvýraznejší pokles zamestnanosti v histórii – aj to je jeden z negatívnych dôsledkov pandémie, s ktorým sa tento slovenský sektor vyrovnáva dodnes. Výrazný pokles príjmov a nestabilita spôsobená prijímaním protiepidemických opatrení spôsobili, že dôvera ľudí v prácu v týchto oblastiach výrazne klesla,“ hovorí prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák. Kuchári, kuchárky, čašníci a čašnícky si našli nové zamestnanie hlavne v priemysle.

Ďalšia stavovská organizácia upozornila na problém už vlani. „Podľa nášho prieskumu vyše 55 percent podnikateľov potrebuje prijať do svojich podnikov najmä kuchárov a čašníkov,“ povedala zase hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny. Portál Profesia realizoval prieskum, v rámci ktorého oslovil 500 respondentiek a respondentov, ktorí pracovali v nedávnej minulosti v službách či cestovnom ruchu. Viac ako polovica opýtaných už v tejto oblasti nepracuje, pričom štvrtina by sa tam už ani nevrátila. Tí zvyšní by sa vrátili len za určitých podmienok. Medzi ne patrí napríklad zvýšenie platu, istota pracovného miesta, ale aj prehľadné vyplácanie, s ktorým bol počas pandémie problém.

Situáciu by do značnej miery mohli vylepšiť odídenci a odídenkyne z Ukrajiny. „Záujem o prácu prišiel prakticky ihneď po vypuknutí vojnového konfliktu, v jednotlivých gastroprevádzkach, hoteloch a penziónoch si doposiaľ našlo prácu približne 500 ľudí. V mnohých prípadoch však odídencom, predovšetkým ženám, znemožňuje šancu zamestnať sa nedostatok voľných miest v školách či predškolských zariadeniach. Matky totiž často jednoducho nemajú kam svoje deti umiestniť,“ konštatuje Marek Harbuľák.

Článok pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia