O Torysanoch bolo v stredoveku široko-ďaleko známe, že dobre rozumejú obrábaniu pôdy, pestovaniu ovocia, mali povesť šikovných obchodníkov s obilím aj zručných furmanov. Preto je dodnes veľkou záhadou, prečo sa v takej podobe nedostali do historického obecného znaku.

Obecný znak najvýznamnejšieho sídla na hornom toku Torysy vyrytý v kruhopise obecného erbového pečatidla z roku 1787 je doslova prekvapujúci. Aj historici a odborníci na erby krútia nad jeho podobou hlavou. Na pažiti stojí muž, ktorý v pravej ruke drží obrovskú dymiacu fajku. Torysania, hrdiaci sa šarišským nárečím, jej vravia pipka, ľavú ruku má ústredná postava historického erbu zohnutú v bok.

„Význam tohto symbolu si zatiaľ nevieme vysvetliť, vôbec nesúvisí so zamestnaním obyvateľov Torysy. V 18. storočí, v časoch používania tohto symbolu, v obci jestvoval soľný úrad a papiereň. Ani jedna z týchto činnosti nesúvisí s fajčiarom, ktorý je historickým symbolom obce. Azda sa podarí vysvetliť pôvod tohto nezvyklého znaku v budúcich výskumoch. Je nesporné, že symbol Torysy je jedinečný nielen na Slovensku, ale dovolím si tvrdiť, že aj v celoeurópskom meradle,“ konštatuje známy heraldik profesor Jozef Novák.

ERB OBCE NÁJDETE V GALÉRII
Torysa

Poloha: Prešovský kraj, okres Sabinov, región horná Torysa

 

Počet obyvateľov: 1 546

 

Prvá písomná zmienka: 1265

 

Nezamestnanosť v okrese: 13, 69 %

Zamrznutá v čase

„Posledným majiteľom toryského panstva bol gróf Juraj Szirmay. História celého mikroregiónu horná Torysa ma doslova fascinuje, dočítal som sa, že to bol veľký sveták, vášnivý kartár i záletník. Do dediny chodieval len v lete, aby zinkasoval od gazdov nájomné, ktoré zvyčajne prehral do poslednej zlatky v budapeštianských kasínach. V roku 1905 sa rozhodol, že toryský majetok predá, zdalo sa mu, že málo vynáša.

Správca grófskeho majetku Alexander Csolt ho ponúkol Torysanom za 200 000 zlatých. Gazdom sa to videlo priveľa, boli ochotní zaplatiť maximálne 160 000 zlatých, majetok napokon kúpila budapeštianska banka. Toryskí gazdovia Haborák, Vaško, Šašala po boku s farárom Reinerom začali o kúpe rokovať s bankou, po dlhých rokovaniach ho získali v roku 1912. Gazdovia sa na rokovaní s bankou vyhrážali, že ak polia v chotári obce predá niekomu cudziemu, tak ho zabijú...“ načrel do zaujímavej histórie Torysy jej starosta Ing. Jozef Stedina (46).

Je rodákom zo susedného Oľšova, toryskú samosprávu vedie tretie volebné obdobie. Vyše 20 rokov si odkrútil ako špecialista na armádnu logistiku v ozbrojených silách. Keď sa pred desiatimi rokmi mal rozhodnúť medzi postupom na vyšší post v Trenčíne alebo službou v niektorej zahraničnej misii, na celej čiare vyhrala rodina žijúca v Toryse.

„Keď sa v roku 2010 blížilo ku komunálnym voľbám, oslovila ma skupina Torysanov, či by som nemal odvahu uchádzať sa o post starostu. Pravdupovediac, vôbec ma nemuseli dlho prehovárať, videl som, že obec má veľký potenciál na ďalší rozvoj, napriek tomu vyzerala, ani keby zamrzla v čase. Keď som prebral vedenie obecného úradu, zostal som zhrozený, dlh obecného úradu dosahoval 469 000 eur.

Lenže čo bolo ešte horšie, na vzhľade dediny ani na kvalite života Torysanov nebolo vôbec vidieť, že by tá veľká kopa peňazí bola niekde rozumne investovaná. Mrzelo ma to o to viac, že naša obec bola významným sídlom už za našich prapradedov, ležala na známej ceste Via magna spájajúcej horný Šariš so Spišom. Akosi sa aj medzi mladými začala strácať hrdosť na rodnú dedinu a to je jasný signál začiatku úpadku,“ zamyslel sa prvý muž toryskej obecnej samosprávy, ktorá pod jeho taktovkou chytila druhý dych. Aj dobrý vietor do plachiet.

AKO SA ŽIJE V TORYSE? FOTOGRAFIE Z TEJTO MALEBNEJ OBCE NÁJDETE V GALÉRII

Vracajú sa mladí

Premena Torysy na modernú obec, z ktorej ľudia neutekajú kadeľahšie, bola pre bývaleho armádneho dôstojníka tou hlavnou výzvou. Spomína, že prvé tri mesiace mu dali poriadne zabrať, do úradu prichádzal za tmy, keď ešte ani kohúty nestihli zakikiríkať, domov sa vracal tiež za hlbokej tmy.

„Bolo treba nastaviť v krátkom čase dva dôležité systémy – systém rozvoja obce, aby naše plány mali hlavu i pätu, a takisto systém práce obecnej samosprávy i obecného úradu. Veľmi ma trápila nezamestnanosť, problém nájsť si prácu aj u nás mali predovšetkým starší, hoci skúsenejší ľudia. Pri obecnom úrade dnes funguje stredisko pre zamestnanosť, aktuálne zamestnáva 10 Torysanov. Za tých desať rokov, čo vediem našu samosprávu, sme na rozvoj obce dali 15 miliónov eur, z rozpočtu obce aj z eurofondov.

Som veľmi rád, že sme zastavili vyľudňovanie dediny, mladí ľudia sa vracajú domov, za tie roky si tu postavili 75 rodinných domov, pre ďalších navrátilcov máme pripravené nové stavebné parcely. A keby som vám mal vyrátať všetky stavebné akcie, sedeli by sme tu do polnoci. Teraz, po zmiernení koronakrízy, chceme vyriešiť v prvom rade zberný dvor na odpad. Nemôžeme predsa dopustiť, aby našu krásnu dolinu či obec raz zasypali smeti, to by sa nám naši potomkovia pekne poďakovali za také božie dopustenie,“ povedal pre Život starosta Torysy, ktorý pripomína stelesnený elán a energiu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia