Pozbierali po okolí všetko, čo malo krídla. Nadšenci z letiska pri Dubnici nad Váhom by neváhali dotiahnuť ďalšie stroje, keby o nejakých vedeli.

Otom, ako sa lietadlá dostali do areálu jedného z našich najrušnejších športových letísk, mi rozprávali traja naozaj zapálení miestni nadšenci. Zdôraznili, že to nie je len záležitosť ich troch, ale kopy ďalších ľudí. Niektorí už odleteli do nebíčka. Boli medzi nimi aj tí, ktorí neprežili tragickú nehodu počas nácviku hromadného zoskoku parašutistov na Letecký deň v Slavnici 20. augusta 2015.

Nad obcou Červený Kameň sa zrazili dve lietadlá L-410. Na palubách oboch strojov bolo po sedemnásť parašutistov a dvaja členovia posádky. Z 38 ľudí sa podarilo z lietadiel včas vyskočiť 31 parašutistom, štyria členovia posádky a traja parašutisti nehodu neprežili. Zachránené historické lietadlá sú aj pamiatkou na ich snahu, aby tu po nich niečo zostalo. Škoda by ich bolo odviezť do šrotu. Je to jedinečná iniciatíva ľudí, ktorí majú k lietadlám hlboký vzťah.

Letisko Slavnica je slávne najmä tým, že sa na ňom skáče s padákom z najväčšej výšky, až zo štyroch kilometrov. Okrem toho na ňom organizujú rôzne letecké preteky, vyhliadkové lety, tandemové zoskoky, pripravujú pilotov na skúšky.

FOTOGRAFIE Z MÚZEA NÁJDETE V GALÉRII

Fľaša pre strážnika

Michal Stráňavský (37) hovorí, že na funkcie si nepotrpia. On sám je len člen aeroklubu a konateľ spoločnosti Fenix Air, ktorej história siaha až do roku 1948, keď bol založený Aeroklub Dubnica nad Váhom. Letisko v Slavnici funguje od roku 1963.

„Lietadlá sme sem dotiahli z nudy,“ vysvetľuje Michal. „Ale možno sme sa ani nenudili, len sme sa dozvedeli, že stíhačku, ktorá stála v Novej Dubnici, chceli odviezť do šrotu. Tak sme si ju boli spred školy zobrať. Aj dopravné lietadlo Li-2 bolo v Novej Dubnici. Slúžilo ako reštaurácia. Aj toho sa chceli zbaviť. Keď sme už mali dve lietadlá, povedali sme si, že tu môžu byť aj tri... Tak sme sa rozbehli, že sme sa nedokázali zastaviť,“ spomína.

V súčasnosti zohnať lietadlo, ktoré doslúžilo, už nie je len tak. Žartom sa hovorí, že za socializmu najprv niekam postavili vyradený stroj a potom ho obstavali sídliskom. Problém nastal, až keď ho chcela partia zo Slavnice z toho sídliska dostať. Nechceli, aby tieto lietadlá niekto len rozpílil, rozobral a odviezol do šrotu. „Kupovali sme ich raz za menej, inokedy za viac. Prvú stíhačku MiG-15 sme sem dovliekli partizánsky. Naložili sme ju na korbu a viezli. Mala väčšie rozpätie krídel, než bola šírka cesty. Križovali sme asfalt ako plachetnica – zo strany na stranu. Naklápali sme stroj, aby sme obišli značky a aby mohli autá prejsť. Raz z jednej strany, potom z druhej.“

MICHAL STRÁŇAVSKÝ hovorí, že lietadlá v múzeu sú spomienkou na kamarátov.
MICHAL STRÁŇAVSKÝ hovorí, že lietadlá v múzeu sú spomienkou na kamarátov.
Zdroj: Vladimír Kampf

V roku 2008 pribudol ďalší kus z Novej Dubnice – Lisunov Li-2. Záchrancovia ho tlačili po ceste. „Pri Nemšovej nás chytili policajti, keď sme si chceli skrátiť cestu po diaľnici. Bol to momentálny nápad. To sme ešte nevedeli, že na to treba vybavovať kopu povolení. Normálne sme len tlačili lietadlo,“ pridáva bizarnú spomienku.

Po príjazde policajtov časť dobrovoľného sprievodu ušla. „Vzápätí na nás nabehli muži v uniformách. Traja mali problém odniesť naše občianske preukazy. Lietadlo mesiac stálo na parkovisku v Nemšovej pri Lidli, kým nás všetkých vypočuli a prebehli všetky policajné úkony. Strážnikovi z obchodu sme dali fľašu, aby nám naň dal pozor.“

Lietadlo počas aktívneho obdobia patrilo ministerstvu vnútra. V Českej republike ho volali „četnické líčko“. Potom dlhé roky stálo na stojane a vysmážali v ňom hranolčeky. Keď už mestu zavadzalo, kúpili ho nadšenci za 50-tisíc korún.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia